1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İftar'dan Sahur'a

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde hasanacar tarafından 13 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Başlıktan da anlaşılacağı üzere beslenme faaliyetlerim ramazanla birlikte iftar'dan sahur'a doğru yeniden düzenlendi.

Bazı lezzet tariflerim de olacak, kağıt kalemi almadan konu okumaya gelinmeye :sopa:

Güzel bir lezzet: Domatesi soyunuz, çırılçıplak. Sonra dilimleyiniz. Ne kadar kolay değil mi? Domatesleri tabağa yatırıp üzerine zeytinyağı ve nar ekşisi dökünüz, miktar çok az fazla olsun. (Domatesleri soymadan yapmayınız :uyari: ) Yemek yerken ekmeğinizi bu lezzete banarak yiyiniz.

Kız kardeşime bu tarifi anlattım. Onun da bir tarifi oldu cevaben: Bir adet tam ekmek alınız, bir kalıp da peynir. Arasına koyup çayla yiyiniz, dedi. Eee, ne demişler, el elden üstün :D

Gelelim iftar'dan sahura neler oluyor.

Birinci aşama, İftar: Öncelikle bir tabak yemekten fazlası yenilmiyor. Yemeğin yanında yukarıdaki "Güzel bir lezzet" tarifi mutlaka yer alıyor. En başta söylemem gerekeni unuttum. Kaliteli damacana suyu çivi gibi soğutulup cam sürahide sofraya getiriliyor. İftar yemeğinin yanında mutlaka cacık bulunuyor. Elbette buz gibi. Bunun dışında iftarda bir şey yememeye dikkat ediyorum. Görüleceği üzere karpuz veya meyve iftarda yok.

İkinci aşama, Çay: İftardan sonra takriben 45 dk. geçince, mutlaka çay içiyorum. Çayı dem alması için 15 dakika kadar bekletiyorum. Sonra iki büyük bardak çay içiyorum.

Üçüncü aşama, Meyve: teravih vaktinden sonra meyve yeme faaliyetleridir. İki meyveyi tavsiye ederim: Armut ve Şeftali. Sulu, az yumuşak ve soğuk bir armut gerçekten harika gidiyor.

Dördüncü aşama, Karpuz ya da Kavun: Sahura varmadan gece 00.30 ile 01.30 arası bu aşamaya gelmiş oluyorum. Soğuk ve sulu karpuz ya da kavun bu saatteki sessiz huzura huzur katıyor.

Beşinci aşama, Sahur: Evet sevgili dostlar, bu aşama en önemli aşama.Çünkü sahurda gün içerinde su ihtiyacı doğuracak şeyler kesinlikle yenmemeli. Kahvaltı ağırlıklı bir sahur tercih ediyorum. Midemin yarısı ile su ve çay doluyor.

Altıncı aşama, Uyku Süreleri: Uyku düzeni denemelerimi birkaç ramazandır sürdürüyordum. Tavsiyem: "Herkes kendine özgü bir düzen kurmalı." Örneğin ben ramazanda çalışmadığım için sahurda yatıp 9-10 gibi kalkıyorum. İkindi namazına yakın yeniden bir uyku seansı gerçekten harika oluyor. Ama gün içinde çalışılıyorsa bu şekilde yapmak zor.

Kıymetli dostlarım beni izleme devam edin, neler olacak neler: Tarifler, Karikatürler, Güzel Öyküler

Hepsi bu başlıkta dans:

Birkaç bobi paylaşmadan konuyu bitirmeyeyim:

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Bence ilk karikatür kaldırılmalı abi....

3. Yunus Yıldırım

Yunus Yıldırım

İsim:
    Yunus İlkay Yıldırım
    Ben galatasaraylıyım ama yinede kaldırılmalı.

Sayfayı Paylaş