1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İki Akvaryumu Birleştirmek

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde lgndmrkl tarafından 25 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. lgndmrkl

lgndmrkl

İsim:
    Olgun Demirkol
    Arkadaşlar resimde görüldüğü gibi iki akvaryumu birleştirmek istiyorum. Fikirleriniz nedir?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: İki Akvaryumu Birleştirmek

Bu birleşme tamamen yapışık mı olacak yoksa arada mesafe olacak mı pek kıvıramadım bir an? Yuvarlak birleşme noktası olanla kare birleşme noktası olan çizim ölçü olarak aynıysa araya silikon sıkıp yapıştırabilirsin. Tabii farklı bir yapılış şekli peşindeysen orasını da ben tam anlayamamış olabilirim.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Benim anladığım kadarıyla bir akvaryum yuvarlak şekilde kesilecek diğeri kare ve bu bölümlerden birleşecek. Eğer böyleyse şekildeki gibi yapıştırılsa sağlıklı olur.

4. lgndmrkl

lgndmrkl

İsim:
    Olgun Demirkol

İki akvaryumu L şeklini alacak şekilde kesmeyi düşünüyorum. Yuvarlak yada kare şeklinde hangisi daha sağlıklı olursa öyle kesmeyi düşünüyorum. Camları birbirine yapıştırmayı düşünüyordum aslında ama olursa böyle plastik kelepçeler şeffaf ya da beyaz onlarla arada en fazla 1 2 cm olacak şekilde de kesip yapıştırabilirim tabi lastik kelepçe kullanırsam esnemeyi önlemek için tabana mdf düşünüyorum.

Mavi çizim mdf yüksekliği ve tabanda mdf olacak
    Kırmızı yuvarlak halka iki camın birbirine temas ettiği delmeyi düşündüğüm kısım

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Peki neden iki cam da yuvarlak veya kare kesilmiyor?

6. lgndmrkl

lgndmrkl

İsim:
    Olgun Demirkol

Abi ben onu örnek verdim ikisinide ya yuvarlak ya kare üçgen beşgen vs hangisi daha sağlıklı olacaksa öyle kesecem. Sence yuvarlak mı olmalı kare mi? Yuvarlak olursa bu doğalgaz soba bacasının çıkışına takılan plastik conta var iri çapı 15 cm falan onu takıp slikonlasam tutar mı

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kafam biraz durgun sanırım. Peki delik çapı olarak ne düşünüyorsun? Amaç sadece suyun geçmesi mi yoksa balıklarında 2 akvaryumda turlaması mı olacak?

8. lgndmrkl

lgndmrkl

İsim:
    Olgun Demirkol

Hem akvaryumlar arası su geçişi olacak hem de balıklar rahatlıkla geçebilecek şekilde uygun contayı bulabileceğim en büyük değili açmak istiyorum. Conta koymayı düşündüğüm için mecburen daire şeklinde olacak doğalgaz ya da atıksu borusu contalarının bulunabilen en büyük boyuna göre almayı düşünüyorum. Bir de camcılarda yuvarlak cam kesme aletinin çok kolay ve düzgün kullanılabiliyor olması tercih sebebim. Akvaryumları birleştirince elimde tamamını kendim yaptığım dış filtreyi 2 akvaryumda kullanmış olacam ve iki akvaryumu ayrı dekore edebilecem tek amacım bu :)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Güzel ve farklı düşünmüşsün. Şimdi düşündükçe şu çıkıyor; Conta kullandığında sana faydası ne olacak? Bir şekilde iki camı sıkıca sıkmadıktan sonra conta su kaçıracaktır. Silikon her durumda kullanılacaksa conta anlam yitirebilir.

Fırat boru bayiilerinde her boy ve şekil contayı bulabilirsin.

10. lgndmrkl

lgndmrkl

İsim:
    Olgun Demirkol

Conta takmayı düşünme amacım akvaryum camını kesince sivri kenarları traşlama yapılsa da köşede bucakta kalması yani balıklarıma zarar vermektense bir conta takarsam lastik yüzey balıklara zarar vermez. Ayrıca altına mdf atıp 4 5 cm yükselti verirsem tam akvaryum ölçülerinde sallantı oynama vs yapmayacaktır diye düşünüyorum

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yani mantıklı ama yapıştırmadan önce güzel yuvarlatılırsa bence bu hiç sorun yaratmaz. Elbette önlem önlemdir. Hayırlısı olsun gelişmeleri bekleriz.

12. lgndmrkl

lgndmrkl

İsim:
    Olgun Demirkol

Yapım aşamalarını paylaşırım fotoğraflarla.

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

hadi bekliyoruz :)

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Çok ilgimi çekti bu başlık.Yapım aşamalarını ve son durum fotoğraflarını ben de merakla bekliyorum.Bakalım ortaya nasıl bir şey çıkacak?Bayağı hoş bir şey olabilir bence :)

Sayfayı Paylaş