1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İki Deniz Akvaryumu Kurulumu ve Tecrübelerim

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Ateş Billur tarafından 22 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Deniz akvaryumu kurulumu tecrübelerimi ve iki farklı kurulum konusunda yaşadıklarım var. Yeni Deniz Akvaryumu Kurulumu yapacak olan arkadaşlara bir fikir vermesi açısından son 6 ayda yaptığım 2 deniz akvaryumu kurulumu arasındaki farkları ve sonuçlarını yazmak istiyorum.İlk kurduğum akvaryum;

Deniz Akvaryumu Kurulumu Tecrübelerim ve Ölçüler

-350 lt tank.(tatlı su akvaryumundan çevirme Çin malı)
    -Damacana su
    -Red sea Tuz
    -Çin malı Ps
    -Altman kafa motoru
    -50 kilo sistemden çıkma canlı kaya
    -Canlı kum
    -Microbacter 7 dışında hiç bir katkı kullanılmadı.
    -2 aydan itibaren haftada %10 su değişimi
    -6*39 T5 aydınlatma (Uzak doğu malı)
    -ilk canlılar kurulumdan 4 gün sonra eklendi (palyaço,trigger,scooter belleny,blue tang)
    -15 gün içinde eklenen canlılar (foxface,chocate tang,gobby,Naso Tang,tüp anemon,tüp kurdu
    -Kurulumda hiç bir yosun sorunu yaşanmadı
    -Cyano oluşumuna hiç rastlanmadı.
    -Blue tang eklendikten 15 gün sonra beyaz benek oldu 10 gün içinde tamamen atlattı.Başka balığa sıçramadı.
    -Hiç canlı kaybı yaşanmadı.
    -4 ay boyunca sorun yaşanmadı ve 4 ay sonra dağıtıldı.
    İkici kurulumum;

Deniz Akvaruyumu Kurulumu 500 Litre Tecrübem

-500 Lt tank
    -RO su
    -ATB 200 PS (çok memnunum)
    -Elos tuz
    -Cansız kaya
    -Canlı kum
    -Kh plus,Mağnezyum Plus ve Kalsiyum plus (1,5 aydan sonra eklenmeye başlandı)
    -Ati 8*54 T5 aydınlatma
    -2 aydan sonra haftalık %10 su değişimi
    -Canlılar 1,5 aydan sonra yavaş yavaş eklenmeye başlandı
    -Kurulumda ağır bir diatom geçirildi.
    -Diatomdan sonra yine çok ağır yosun sorunu baş gösterdi.
    -2 aydan sonra cyano sorunu baş gösterdi.
    -blue tang yine beyaz benek oldu ama bu sefer diğer balıklarda etkilendi.
    -Clown tang beyaz benek oldu ve 1 ay içinde zayıflayarak öldü.
    -Tank 3 ayı doldurdu ve yaklaşık 4 aydır aynı sorunlarla mücadele halindeyim.

Bütün bunları yorumsuz yazmaya çalıştım. Amacım bir markanın diğer bir markadan daha iyi veya kötü olduğunu vurgulamak değil.Yaşayarak gözlemlediğim ilk deniz akvaryumu kurulumu için mutlaka Canlı kum, Canlı sistemden çıkma güvenilir kaya ve belli bir süre zarfı sonunda (Bakteri kültürü oturduktan sonra) düzenli su değişimi.Ve en önemlisi ise akvaryumu rahat bırakmak her hangi bir olumsuzlukta aman o katkıyı gireyim aman onu ekleyeyim gibi acele işlere kalkışmamak.

TencoMelih, KGEYGS, bulents ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Ateş abicim Çok güzel bir konuya değinmişsin Akvaryum sistemin ne kadar güçlü olursa, Ve ne kadar az el kol girersen sistem o kadar daha rahat gidiyor ve sorunlar üstesinden geliniyor.

3. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Evet aynen öyle.İlk kurulumda özellikle benim gibi acemi ve sabırsız arkadaşlar için canlı kum ve yeterli miktarda canlı kaya şart.Ben 350 lt tank için 60 kg kullanmıştım.Burdan bir oran çıkabilir.Birde şu var sıradan çin malı bir ps la bu iş halledilebilir fikri çıkmasın zira akvaryumun son zamanlarında nitrat değeri yükselmeye başlamış ve ps baş edemez olmuştu.Ayrıca mercanlar işin içine girdiğinde katkılar da olmazsa olmazlar dan olacaktır.Fakat tecrübelerim sadece balık varken katkılardan uzak durmanın faydalı olacağını gösterdi.

KGEYGS ve Alparslan bunu beğendi.
  4. KGEYGS

KGEYGS

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Yusuf Şahin
    Çok yararlı bir paylaşım olmuş. Teşekkürler. Darısı başıma:)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Ateş, güzel ifade etmişsin. Birçok noktası gerçekten doğru yerlere parmak basmış ama kurulumda canlı kum şart kısmı biraz göreceli diyebilirim veya benim açımdan şart değil diyebilirim.

6. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Tabiki şart değil ikisini de denedim.Fakat hangimiz yeterince sabredebiliyoruz ki !?Ben 1,5 ay dayanıp ekleme yapmıştım ama yine de bakteri konusunda tank zayıf kaldı.Mecburiyetten eski tankımı da aktarınca 3 aydır bakteri popülasyonunu bir türlü doğrultamıyorum.

Sayfayı Paylaş