1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İki farklı tuz kullanımı

Başlığı 'Tuzlu Su Kimyası ve Ekipman Portalı' kategorisinde taakaa tarafından 17 Haziran 2012 başlatılmıştır.

 1. taakaa

  taakaa

  Mesajlar:
  2.454
  İsim:
  Doğan AYDIN
  Kurulumumda kullanmak üzere ****** 23,5 kg tuz siparişi verdim ama bu yeterli gelmeyecek 1 paket daha alacağım ama aklıma bir şey geldi ve erteledim bu siparişi .2. seçimimi farklı bir tuzdan yana mı yapsam ? Red Sea Coral Pro Mercan Tuzu 22 kg gibi mesela .. Bu tuzu kullanan var mı artıları eksileri nelerdir? Ya da hiç fantazi arama aynı tuzdan bir paket daha al gece gece açacak konu mu yok dersiniz:D
   
 2. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Hiç te değil, sabah sabah açılacak en güzel konu. Uzun süre redsea kullandım. Kesinlikle kurulumda tavsiye ederim. Hele karıştırırsan süper olur. Birbirine üstün olan elrmentlerin tamamını girmiş olursun. Akıllıca bence.

  Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
   
 3. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  Doğan ****** siparişi verdiysen ikinciyide ondan ver sitede ****** tuzla kurulan yada kurulmaya başlanan akvaryum yok zannedersem bir dene bakalım ne olacak ,Red sea 'bende uzun yıllardan sonra onu kullanıyorum çok çabuk eriyor .
   
 4. taakaa

  taakaa

  Mesajlar:
  2.454
  İsim:
  Doğan AYDIN
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  İki önemli insan ,iki ayrı söyleyiş :)Arada kaldım şimdi:smiley33:
   
 5. Erolemir

  Erolemir

  Mesajlar:
  194
  İsim:
  Erol Emir
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  İnsanların kişisel sorunlarından olsun ticari kaygılardan olsun yada bilmediğimiz başka sorunlardan olsun yaşanan tartışmalar,atışmalar yüzünden biz hobiciler işte böyle karar vermekte zorlanıyoruz.Bir yanda dünyaca bilinen, çok kişi tarafından kullanılan bir yandanda yerli bir ürün. Üreticisinin,kullananların çok kaliteli olduğunu söylediği vede bir çok kişi tarafından kullanılan bir tuz.Kullanıpta memnun kalanlar yerli ürünü tavsiye edince (belki aşırılığa kaçarak tavsiye edince) yandaş olarak görülüyor.Fakat yabancı bir ürünü günde 1000 kişide tavsiye etse kimse çıkıpta amma abarttın demez.Tabiki bunda ürünün yıllarca kullanılıp verdiği güvenin payı vardır,normaldir.Fakat bu demek değilki yerli bir ürüne güven olmaz,kalitesizdir.Bu forumun en güzel tarafı korumaya çalıştığı "tarafsızlık ilkesi" olup,hobicinin düştüğü bu tip çelişkilere bir nebzede olsa yardımcı olması diye düşünüyorum.Bunun yanında,daha geçtiğimiz dönemde millete bozuk tuz satıldı,hani depolarda beklemiş,taşlaşmış vs vs. Kullananlar kime hesap sorabildi? Kullandıklarıyla kaldılar. Bahsi geçen yerli tuzun üreticisi ile bir çok defa telefonda konuştum,ürününün her zaman arkasında olan,ürününe güvenen bir firma olarak görünüyor.Böyle olması bile firmaya artı getiriyor.Şöyle düşünün,yabancı bir firma(lar) ile yerli bir firma(lar),ürünleri şikayet konusu olsa biz buradan yabancı olan firmayı ne kadar etkiliyebiliriz,yerli firmayı ne kadar etkileriz? Tahminim yerli firmanın sonu olur.Bu nedenle bile yerli olan firma çok daha düzgün,titiz çalışmak zorundadır.Bu zamana kadar yerli olan firma bunu başarmışsa,güven sağlamıştır diye düşünüyorum.

  Çoğu zaman benim de bu çelişkilere düştüğüm olmuştur.En güzeli kendi kendinize bir karar vermeniz olacaktır.Tabi bunda tarafsız düşünen ileri seviye hobicilerin tavsiyesi çok yardımcı olur.

  *Hiç bir yerli,yabancı tuz şirketiyle bağlantım yoktur,yorumlarım tarafsızdır. :)
   
 6. taakaa

  taakaa

  Mesajlar:
  2.454
  İsim:
  Doğan AYDIN
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  Tavsiyeniz ve açıklamanız için teşekkürler :)

  Zaten yerli malına bir güvensizlik sözkonusu değil ,bunu daha önce de konuştuk tartıştık .Dediklerinizde haklısınız yerli malını överken biraz abartıya kaçıyorlar ve bu da akıllarda soru işareti yaratıyor ama ben zaten ******'i alırken en iyisi budur diye almadım madem YERLİ alıp deneyeyim dedim ki kötü çıksa bile (öyle olacağını hiç sanmıyorum) sorun da etmem yabancı firamlara o kadar para döküyoruz .Üreticisini arar söyler düzelttirmeye bakarım ,biz sahip çıkmaz isek kendi malımıza kim çıkacak?


  Gelelim asıl konuya 2. paket tuzu farklı almak istememin sebebi BÜlent abinin de dediği gibi biri diğerinin eksiğini(Eksiği var demiyorum iki tuz için de) tamamlaması ama diğer taraftan Teoman abi'nin dediği olay da aklıma takıldı .Tuzları karıştırınca ve durum iyi gidince bu başarı sadece ******'in olmayacak yani tam olarak anlamayacağız ama diğer tuzu da almak istiyorum.

  Şöyle bir yol çizdim kendime ,yerli üreticiye bir mail attım kendilerinin bir çok da katkısı var onlarla ilgili bilgilendirme istedim kendilerinden(****** var CoralXL var Milk var farklarını sordum) eğer ilgili bir geri dönüş olursa 2.paketi de ****** alacağım yok gelmez ise diğer tuza yöneleceğim.
   
 7. Eser

  Eser

  Mesajlar:
  196
  İsim:
  Eser Atalas
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  Merhaba

  Birşey merak ediyorum, başlığınızda sorabilir miyim? Şuan ****** tuz kullanıyorum ama bir önceki RSM 130 akvaryumum için bir hobiciden hiç kullanılmamış 22kg Red Sea Coral Pro tuz almıştım (kurulumdan vazgeçmiş vb.). Tuz yeni sürüm olan siyah kovadaydı. Aynı kovadan tuz almış olanlar bilecektir: Bunların siyah renk kapakları ilk alınca kilitli oluyor mu? Herhangi bir bekaret kilidi var mı bunlarda açılıp açılmadığını anlayabileceğimiz :) ? Benim adamdan aldığım kovada kilit yoktu ama kapak gayet sıkıca kapalıydı... 2 senedir merak ediyorum adam beni kandırmış olabilir mi diye :)
   
 8. taakaa

  taakaa

  Mesajlar:
  2.454
  İsim:
  Doğan AYDIN
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  Belki adam merak edip açıp bakmıştır sadece:D
   
 9. Eser

  Eser

  Mesajlar:
  196
  İsim:
  Eser Atalas
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  Adam hiç açılmamış demişti bana, hiç kutusunu açmadım dedi. 2 senedir içime yaradır Acaba? diye :) Hiç var mı bu tuzun kapağını kesinlikle ilk açtığından emin olan? Kilit sistemi var mı yoksa sadece kapak mı?
   
 10. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Ben çok tükettim redsea. Kilit sistemi vardır ama kilit kırılmadan da kova kapağı açılır. İçindeki paketin kapatılışı düzgün(makine kapattığı için çok düzenli büzülmüş oluyor, torbayı açıp kapadığınızda büzüşüyor,)ve tuz kolayca eriyorsa ancak emin olabilirsiniz.
  Güvenilir esnaftan almak en garantisi. Hile yapmak isteyene hiçbir,kilit fayda etmez ne yazıkki.

  Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
   
 11. Eser

  Eser

  Mesajlar:
  196
  İsim:
  Eser Atalas
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  Anladım. Kapak çok zor açılıp kapanıyordu ama kilit görünmüyordu. Bunların kilitleri görünmeyen yerde midir ki?
   
 12. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Çarşamba akşam fotoğraf çekip koyarım. Seyahatteyim iki gün.

  Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
   
 13. Eser

  Eser

  Mesajlar:
  196
  İsim:
  Eser Atalas
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  Sağolun :)
   
 14. Okurt

  Okurt

  Mesajlar:
  2.308
  Yer:
  Balıkesir
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  ****** iyimidir bilmem kullanılıp denenmeli ama öyle alıp çok güzel tuz şahane diyip değil, alınır ölçülür biçilir, canlılar gözlemlenir falan. Bu ürünlere karşı kimsenin ön yargısı yok-yoktu aslında. Üreten arkadaş ve özellikle yanındaki bazı ergenlerden dolayı burası dahil bazı yerlerde tadımızı kaçırdıkları için tepkiliydik.

  Yerli mal konusunda temkinli olmayalım mı? valla ben bunu tüm gönül rahatlığı ile söylemek istiyorum içinde hiç bir şüphem yok -Bir mal yerli malı ise 3 kez Çin malı ise 9 kez düşünün- başka bir şey söyleyeceğimi mi zannettiniz :) yok hakikaten milletçe durumumuz bu "hiç kimse kusura bakmasın" (Bakın RTE gibi konuştum :)))

  RSM Pro hakkında söyleyecek çok şey yok taze yeni üretilmiş bir ürünse gönül rahatlığı ile alın kullanın, Türkiye pazarında zaten çok seçeneğimiz yok gibi. Yalnız bir konuya dikkat çekmek isterim ki coral pro mercan yükü ağır akvaryumlar için üretilmiş standart çözülümü ile oldukça yüksek kalsiyum ve kh değerlerine ulaşan bir tuz. eğer ölçüm yapmadan katkı kullanıyorsanız bu durumu göze almanızı tavsiye ederim.
   
 15. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  Kullanın, çeşitleri karıştırın, tek tek deneyin, gözlemleyin, bilin, bilgi sahibi olun. Ondan sonra zaten bu konularda kimse gag gug yapamaz size. Her tuz markasını almaya çalışın zaman içinde, sonrasında uçuran, şişiren ve patlatana ağırlık verin.

  Hayat devam ediyor.
   
 16. taakaa

  taakaa

  Mesajlar:
  2.454
  İsim:
  Doğan AYDIN
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  ****** tuz şuan geldi renklendirici hediyesi ile ama şunu belirtmek istiyorum ilgi ilk başlarda vardı sanırım sadece tuzun adının ilk piyasaya çıktığı zaman.Şuan ise ilgi sıfır diyebilirim cumadan verdim siparişi o kadar mail attım ,hiç geri dönüş olmadı hafta sonunu saymazsak 3 gün eve bağladı beni ha geldi ha gelecek diye (Kargoya verildiğine dair mail geliyordu,gelmedi)KAtkıları hakkında bilgi istedim (Bir sürü katkısı var),ses soluk çıkmadı ve gelen kutuya bakıyorum şuan sarı plastik bir kutu ne etiketi var ,üzerinde hiç bir şey yok boş sarı bir kova.Hediyesi yani renklendirici de aynı durumda açık deterjancılar vardı sokak aralarında boş kutu alıp giderdik aynı o kutulardan koyup yollamışlar ,diyoruz ki yerli malını destekleyelim tamam ben de kesinlikle bu yönde düşünüyorum ama bu nasıl hizmet ,nasıl profösyönellik nedir bu?? Umarım bunu gerekli kişiler okur bir düzenlemeye giderler.(Şikayet formu da doldurdum ama ona da bakacaklarını sanmıyorum)

  Renklendirici kutusunda hoşuma giden bir şey kutunun üst kısmında döktüğün miktarı ölçmek için kullanabileceğimiz bir hazne yapılmış,benim hoşuma gitti kullanışlı.
   
 17. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Karamsar olmayalım, ne bilgi lazım sana portalde olmayan, hemen yazalım bir makale :)
  Ben hemen hemen tüm ürünlerini denedim. Tecrübe var yani ;)
  Tuz ile gelen 22 minör elementi içeren katkısı colorx, tuzun içerisine direkt elementleri koymaktansa ek katkı olarak yapmışlar. Başka tuz kullandığında Ayrıca kullanılabiliyor da. Mercan renklenmesinde, büyümesinde fark sağlıyor.

  Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
   
 18. taakaa

  taakaa

  Mesajlar:
  2.454
  İsim:
  Doğan AYDIN
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  Katkıyı biliyorum Bülent abi ,kızdığım nokta zaten bu işin içinde olan insanlar değiller mi ? Yani bu kutulara bir marka yapıştırmak zor mu?Niye merdiven altı üretimi gibi bir malzeme yapılıyor? İmzalarda nal gibi reklam varken ürünün de hiç bir şey yapmamak saçma geldi bana ve iletişim sıkıntısı? başka ülkedeki adam sitesinde sürekli online adam tutuyor her bir şeyi soruyoruz ,bizim burada atılan maile bakan bile yok
   
 19. bulents

  bulents Özel Üye

  Mesajlar:
  5.730
  Yer:
  İstanbul
  Hizmet ve ürün ayırıp ayrı puanlamak lazım. Hizmetten eksi puan verdik.
  Ürünleri denemeye devam...

  Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
   
 20. cimlikaya

  cimlikaya

  Mesajlar:
  2.268
  Yer:
  İST.
  İsim:
  Teoman Çimlikaya
  Cevap: İki farklı tuz kullanımı

  Doğan ,fazla pipirikli olmamak lazım rahat ol kardeşim hepsi olur, hepsi yaşar
   

Sayfayı Paylaş