1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İkinci Tuzlu Su Kurulumum ( 150 lt. )

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 31 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    İşlerin tüm yoğunluğu içerisinde ofisteki deniz akvaryumunu eve taşıma planları yapmak oldukça eğlenceliydi. Planlama süreci oldukça detaylı düşünmemi ve iyi plan yapmamı gerektiriyordu. Zira evdeki akvaryumu bozup ofise taşımak, boşalan yere yeni akvaryum imal edip yerleştirmek, sistemi kurmak, suyu ve tuzu eklemek ve akvaryumu yaşanır hale getirmek için sadece 9 günüm vardı. 9 günlük Bayram tatilinin ardından işlere geri dönmeliydim.
    Kurmayı planladığım yeni akvaryum 50cm X 50cm X 50cm boyutlarında yaklaşık 100 lt su alma kapasitesine sahipti ve sump ise 40cm X 40cm X 40cm boyutlarında yaklaşık 50 lt. Camların siparişini, silikonları ve gerekli diğer ekipmanları önceden alıp eve stokladım. Dolap için ise önceden siparişi verdim ki bayramdan önce gelsin. Suyu sumpdan akvaryuma basmak için kullanacağım motor, denemelerim sonrasında söylüyorum, saatte yaklaşık 900 LT kapasite ile çalışıyor. Yani akvaryumdaki suyu saatte 9 kez değiştiriyor. Bu günde 216 çevirme ediyor ki iyi gibi sanki :)

Akvaryum ve sumpın imalatı esnasında balkonu işkal edişimi belgeleyen eşim sayesinde çekilmiş resimleri görüyorsunuz :)

Pomza taşı kullanarak mercanları asmak için tasarlanan birçok çıkıntıya sahip arka dekorun imalatından birkaç kare. Arka dekor tasarımı içinde biri büyük biri küçük iki yuvayı barındırıyor. Pomza taşı seçimini, Rum Kesiminde barbekü içerisinde kullanılan ateş taşı malzemesinden yaptım. Böylece salınım yapma riskini minimuma indirdiğimi düşünüyorum.

Sistemi kurup, suyu ekleyip tuzu erittikten sonra hayat başlatıcı kartuşu ekledim. İşte sistemin detayları;

Hayat başlatıcı kartuşun eklenmesi

Suyun sumpa dönüş yaptığı ortadaki büyük boru ve sumpta temizlendikten sonra akvaryuma pompalandığı iki uçtaki çıkışlar görülmektedir.

Suyun akvaryuma pompalanırken yüzeyde oluşturduğu dalgalanmalar.

Suyun sumpa dönmek için akvaryumdan çıktığı nokta.

Akvaryumun genel görünümü. Sarı prenseslerim yerde bidonda görünüyor. Malesef perşembe günü gidiyorlar.

Elektrik kaçaklarını önlemek için sumpın içinden çıkan kablonun elektrik fişindeki toprak hattına giriş kablosu. ÇOK ÖNEMLİ : Bu sistem sadece İngiltere ve Kıbrıs gibi üç çıkışlı toprak hattına sahip elektrik sistemlerine sahip ülkelerde çalışır. Kesinlikle Türkiyedeki elektrik sistemlerinde KULLANILAMAZ. Lütfen denemeyin.

Sumpın içindeki su motoru suyu yukarıya akvaryuma basarken bir T sayesinde ikiye ayırıp suyu iki noktadan verdim. Ortada yer alan boru suyu sumpa indirirken çektiği hava nedeni ile ses yapıyordu, delip bir pipet ekleyerek gazını aldım :)

Su sumpa girerken U şeklinde kıvırdığım süngere çarparak iniyor. Bu sayede suyun sesi azaltılabiliyor. Süngerin iki cephesi açık bırakılarak zamanla pisliklerden tıkanması engellenmiş oldu. Ayrıca bu resimde toprak hattının da suyun içine girişi görülmektedir.

Sump iki gözden oluşuyor. Birinci göz PS in oturacağı göz. İkinci göz ise suyun akvaryuma basıldığı motor odacığı.

alper5959, YIKIKTEMO, reis ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: İkinci Tuzlu Su Kurulumum ( 150 lt. )

Resimlerde çok perişan çıkmışım, idare edin maçı :por:

3. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Ellerine Sağlık abi, mesleğine yakışır titizlikte ve eğitim tadında bir kurulum olmuş inşallah adaptasyon ve taşıma işlemide sorunsuzca halledilir. Geri dünüşün muhteşem oldu, artık arayı soğutmazsın umarım.

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Kardeşim herşeyi kusursuz yapmak zorundamısın ? :der: Biz şimdi nasıl eleştiri yapacağız ? :)

Özgün işin şakası bir yana gerçektende güzel bir kurulum yapmışsın tebrik ederim.Yalnız kafa motoru ile ps nin koyulacağı aranın camı biraz yüksek gibi geldi bana? :smiley33: Akvaryumun suyu biraz azaldığında motor susuz kalabilir diye düşünüyorum.
    Birde bir armatüre ihtiyacın olacak. Ne düşünüyorsun armatür olarak ?

5. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Güzel bir akvaryum olmuş, yalnız Olcay beyin de belirttiği gibi sumpdaki ilk kısım PS için oldukça yüksek, sanırım 30 cm civarı, olması gereken PS markasına göre değişmekle birlikte 24-26 cm.Bu şekilde PS nin altına yükselmesi için bir aparat koymanız gerekecek ( Gerçi PS kullanacakmısınız bilmiyorum)

Elektrikler kesildiğinde gördüğüm kadarı ile en az 10 litre su sumpa dolacak. Sumpın kalan boşluğu 12 litre kadar alıyor sanırım.

Yüzey dalgalanmasını harika düşünmüşsünüz. Dolap için ise arka tarafa buharlaşma için 2-3delik daha açsanız iyi olur.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Özgün çok güzel olmuş. Ben hazır sistem bir tuzlu su kurucaksın diye bekliyordum ama yine emek ürünü kurulum yapmaya kalkmışsın. Tesisat güzel olmuş kutlarım. Yüzey hareketi düşüncesi katılıyorum çok güzel.

İnşallah düşündüğün gibi bir akvaryum olur.:ay:

7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Teşekkür ederim Olcay abi. PS i koyacağım gözü bilerek biraz büyük yaptım ki akvaryuma yeni eklemeler yapacağım canlıları orada akvaryuma alıştırabileyim. Ara cam konusunda ise çok dertliyim :) İlk sumpın tam ortasına yapıştırdım sonra Ps in sığmayacağını anlayınca geri söktüm, tekrar yapıştırdım... Sistemi kapattığımda akvaryumdan geri dönen su sumpın 34 cm lik kısmını dolduruyor. Geriye kalan 6 cm lik kısmın kapasiresi ise yaklaşık 10 litre yani güvenli :) Azalan su seviyesi için ise wc pisuvarlarında kullanılan otomatik dolum sistemini kullanmayı planlıyorum, zaten formumuzda başarılı birkaç uygulama görmüştüm. Armatür konusunda ise, akvaryumun dayalı olduğu yan duvarın üzerine 500 watt halojen projektör düşüünüyorum.

Gökhan abi haklısın sump ara bölme yüksekliği 30 cm. 24-26 cm arası sumplar var, altına bir parça mermerle sorun çözülür ama bir gün yüksek bir ps alırsam camları yükseltemem diye biraz yüksek tuttum. Dolap içine buhar deliği açmayı akıl edememiştim işin aslı, haklısınız, teşekkür ederim.

Teşekkür ederim abi. Her ne yapmaya cesaret ediyorsam ve yine iyi kötü yapmayı başarıyorsam, sizlerin teşvik ve tavsiyeleri sayesindedir. Zaten sizden aldığım cesaret sayesinde vazgeçtim onca parayı hazır akvaryuma bayılmaktan da. Bir de yapanlar bilirler, tüm imalatını sen yaptıysan akvaryumunun camlarının yapıştırılmasına varana kadar, karşısına oturup izlediğinde bir başka zevk verir güzelliği :ay:

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Merhablar,

Güzel bir kurulum sizi tebrik ederim. Acaba taşırma ve geri dönüş için akvaryumu nasıl deldiniz? Resimlerde gördüğüm kadarı ile camlar yapıştırıldığında delikler yokmuş ve sizin yaptığınızı düşündüm. Çok temiz bir işçilik.

9. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Resimlerde aslında yapıştırılan iki akvaryum var. Biri sump diğeri akvaryum ve sadece akvaryumun camı delik ki onu da camcı deldi maalesef.

10. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Bu konuda araştırma yapıyorum kendi kurulumum için. Camlarımı delmem icap ediyor belki siz bir yol gösterebilirsiniz diye umud etmiştim. Sizi tekrar tebrik ederim cevabınız için de teşekkürler.

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Toygar bey merhabalar,konu dışı gerçi ama cam delme konusunda dilimin döndüğünce size yardımcı olmaya çalışayım.

Piyasada matkap ucuna takılan,cam delmek için elmaslar var.

Bu ucu matkapa takıyorsunuz ve fazla bir basınç uygulamadan yavaş yavaş camın yüzeyinde döndürüyorsunuz.Bu işlemi yaparkende bir yardımcınız sayesinde cama sürekli su akıtıyorsunuz.

Forumda bir arkadaşımız iki deliği 15 dk açtığını söylemişti.

http://www.akvaryumportali.com/tuzl...ani-gelmis-deniz-akvaryumu-kurulumu-8216.html

Bu cam delme ucunu ( panc) aldıktan sonra direk akvaryumunuzu delmeye kalkmayın hemen. Camcıdan küçük parçalar halinde bir kaç tane cam alıp ilk denemeyi bu parçalar üzerinde yapın.Baktınızki eliniz alıştı,bu iş oluyor diyorsunuz,o zaman akvaryumunuzu delebilirsiniz.

Burda arkadaşlar camı yaklaşık 3 dk da delmişler. Buyrun videosu.

Akvaryum cam delme | İzlesene.com Video

Umarım yardımcı olabilmişimdir.saygılar:gif

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  12. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Evet bu videoyu daha önce de izlemiş ve beyenmiştim.Aslında zaten bütün sorular bu videodan sonra oluşmuştu kafamda. Bir çok yorum okudum ve %90 oranında ''imkansız denemeyin'' tabiri yer alıyordu. Ama video çok aksini söylüyor ve insana umut veriyor nitelikte.

Akvaryum kurulumu yapan yakınlarımdaki bir imalatçı 20TL ye delebileceğini söylemişti.Matkab uçlarının fiyatları gereyi ve birazda kendi çabalarımla birşeyler yapmak isteyişimden araştırıyordum. Sanırım artık konuşmak yerine icraat aşaması gerekiyor. Teşekkür ederim ilginiz için

13. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Özgün abi helal olsun, yine süper bir kurulum yapmışsın tebrikler.em34:

14. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Cam delme konusunu ben de çok araştırmıştım. Mevcut akvaryumumu deniz akvaryumuna çevirmekti amacım. Ancak elmas uçla cam delmeyi camcıda denedim, makine matkabı sabit tutmadığı sürece el ister istemez titriyor ve cam patlıyor. Ben akvaryumda bunu denemeye cesaret edemedim, eğer deneyecekseniz iyi şanslar :)

Gelelim konumuza, 500 Watt lik projektörün içindeki ampülü 160 Watt lık ile değiştirdim ve bahsettiğim duvara vidaladım. Üzerine de, altı, üstü ve arkası açık forex den bir kapak yaptım. Ardından kapağı siyaha boyayıp taktım. Biraz acemi işi oldu ama idare edin, süre daralıyor. Bir de video ekledim, akvaryum içindeki suyun akışını gösteren, nasıl yeterlimidir ? Aslında yeterliliğini ölçmekten ziyade akvaryum içindeki yoğun ve sakin akıntı noktalarını tespit etmekti amacım ama değerli yorumlarınızı da duymak isterim.

[video=youtube;2RrRsLHMm90]http://www.youtube.com/watch?v=2RrRsLHMm90[/video]

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. Toygar NİRON

Toygar NİRON

Yer:
    İstanbul/Türkiye
    İsim:
    Toygar Niron

Lüzumsuz bir eylem olacağı kanaatine vardım bende. Delikleri 20TL ye delecek imalatçı 100m uzağımda. Acemilik döneminde böyle atraksiyonlara girerek daha pahalı sonuçlar doğurmak istemem.

Armatür tasarımınız harika olmuş ve evinize de pek bir uymuş. Duvara yaslı akvaryumlar için şık bir tasarım bence. Özellikle yapım aşamasında bütün kabloların duvara gömülebileceği düşünülürse. Tebrik ederim sizi.İlginiz için de teşekkür ederim.

16. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Özgün abi konuya biraz geç dahil oluyorum kusura bakma :)

Öncelikle hayırlı olsun. Sistem mükemmel olmuş ve tamamen el emeği göz nuru. pardon:gif :nazar::nazar::nazar:

Bu tankta beslenecek canlılar nelerdir ? Yine Akdeniz' mi olucak ?

17. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Teşekkür ederim Fatih. Akvaryumda yer alacak canlılar cumartesi günü belli olacak. Dalma aktivitesi var cumartesi günü. Ama aklımdaki canlılar şöyle ; Arka kayaları komple xenia kaplamayı düşünüyorum. Ortaya bulabilirsem bizim denizlerden bulamazsam akvaryumcudan büyük bir canlı kaya. Geriye kalan zemin yüzeylerine de Şu Temel Abiden aldığın Blue Glove polipden gördüm akvaryumcuda, onunla kaplamayı planlıyorum. Dalış aktivitesinde toplayabilirsem, aralara bol bol tüp kurdu, yine bulabilirsem belki bir baş sun coral. Dalış bereketine göre iki temizlikçi karides ve benim palyaçolar baya bir büyüdü onları ekleyeceğim.

fth-94 bunu beğendi.
  18. BassKiller

BassKiller

İsim:
    mehmet yılmaz

Kısaca fevkaladenin fevkinde olmuş.Tuzlu su kurulumları sayesinde tatlı sudan pişman ediceksiniz beni :D:D

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Özgün projektör tek başına yeterli gelecekmi akvaryuma ? Mavi ışık ta gerekmiyormu ? :bilmem:

20. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Hayırlı olsun çok güzel görünüyor. Tüp kurtları gerçekten çok güzel duruyor umarım istediğiniz tür ve sayıda bulabilirsiniz.

Sayfayı Paylaş