1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İkolalarım Eş mi Tutuyorlar ?

Başlığı 'Tanganyika Balıkları Forum' kategorisinde chib0000 tarafından 29 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc
    Arkadaşlar,

Benim akvaryumda yeni gözlemlediğim bir olay var. Uzun zamandır Tropheus besliyorum ama daha önce hiç yavru almadığımdan çifleşme konusunda tecrubem yok....Eskiden baskın erkeğim tankın sağ tarafındaki kayaları sahiplenip oraya hiç bir erkeğin girmesine müsade etmiyordu. Sadece kur yapıp diğer balıkları oraya çekmeye çalışıyor çifleşme isteğine cevap alamayıncada kovalıyordu. Oraya çektiği balığı şimdi ise yani yaklaşık 3 gündür falan baskın olan erkek bir balığın kendi bölgesine girmesine ve orada yem aramasına izin veriyor. Hatta kendi bölgesinde beraber takılıp tankda sanki beraber geziyorlar ama erkek kur yapmak için titreme falan yapmıyor. Tabii erkek diğer balıkların kendi bölgesine girmesine izin vermiyor.Dişinin ağzına bakıyorum ama pek bir şey anlamıyorum sanırım ağzı boş. Bu şimdi ne demek oluyor bunlar eşmi tuttu eş tuttuysa neden kurlaşmak için hiç titreme yok (erkek sadece dişinin etrafında dönüyor) bu arada dişi ve erkeğin resimlerini koyuyorum tropeusda tecrubesi olan arkadaşlardan cevap bekliyorum teşekkürler.

Ekli Dosyalar:

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: İkolalarım Eş mi Tutuyorlar ?

Dişi balıklara ve özellikle gözüne kestirdiğine bölge izni verir erkek balık normaldir. Karşılık alamadığında kovmaya ve sert davranmaya başlaması da normal olacaktır. Bazen dişi balıklar bu baskıdan kurtulmak için ağızlarına kum alıp yumurta numarası da yapabilir. Üremeleri sabırla ilgilidir, elbette balıkların şartlarıyla ve yine beslenmeleriyle ve yine tabi ki dişi erkek kalitesiyle alakalıdır.

chib0000 bunu beğendi.
  3. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc

Peki böyle durumlarda her şey normalse dişi hemen ağzını doldurur mu yoksa bu çiftleşmeye hazırlık evresi gibi bir şey olabilir mi ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle hemen ağzına yumurtaları almaz elbette çünkü bunun için dişi hazırlık evresi geçirmeli. Bu evrede yumurtlamaya hazır olması, erkek tarafından teşfik edilmesi adına bakarsak evet olabilir. Yumurtaları oluşturan dişi senin tarifindeki erkek balığın titremelerine cevap verir zaten ve dişiyi teşfik etmek aslında budur. Yumurtlama alanına anüs bölgesinin sürtülmesi nihayetinde yumurtaları döllemek için yapılır, bunun dışında bu hareketleri hazılık veya teşfik olarak görmek olasıdır.

5. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc

Sanırım dişi tüpçük çıkarmış ama yine tam emin değilim tüpçük bölgesinde çok hafif bir çıkıntı var belli belirsiz çok dikkatli bakmak lazım bu tüpçük olabilirmi ?eğer dediğniz gibiyse yakında dişinin ağzı dolabilir yani bakalım işallah bu arada yardımların için çok sağol Temel.

Sayfayı Paylaş