1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlaçlar ve kullanım alanları.

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde rapstar*seen tarafından 17 Ocak 2009 başlatılmıştır.

 1. rapstar*seen

  rapstar*seen

  Mesajlar:
  154
  İsim:
  Kürşat YILDIZ
  Sera mycopur
  information01.dezember 1999

  Su düzenleyicisi ilaç mantar,cilt ve solungaç parazitlere karşı tatlı su akvaryumunda.
  Kullanma Talimatı: Kullanmadan önce iyice çalkalayınız!
  3 gün süreyle 20 litreye 20 damla veya 1ml ilk günde 1 çay kaşığı sera ectapur (ca.5 g) 25 litre suya ilave ediniz.Balık yumurtalarına mantarlaşmaya karşı önlem almak için haftada sadece 1 kez 20 litre akvaryum suyuna 0.5ml başka uygulama önerilmedi ise.
  Mantarla bulaşan benekler, genellikle ilk etapta bakteri kaynaklıdır.(ikinci aşama enfeksiyonu mantardır.)Hastalığın sonraki günlerde de sürmesi durumunda tedavinin, sera bactopur direct ve sera mycopur (sadece yarım doz uygulayınız) ile yerine getirilmesi gerekir.
  Mycopur 50ml,100ml ve 500 ml’lik şişelerde satılmaktadır.
  Dikkat:100ml ve 500ml’lik şişelerde ,dozajı damla değil, ml hesabıyla uygulayınız.
  Tedavi esnasında kömürle filtre yapmayınız, suyu cok iyi havalandırınız !
  Tedavinin bitimindn sonra suyun kısmen değiştirilmesi ve/veya sera süper aktif filtre kömür ile filtrelemenizi öneririz.
  Hastalıklara karşı direncin arttırılması için sera fishtamin ile vitamin kürü uygulanmalıdır.
  Bileşimi:
  100 ml sera mycopur
  Akriflavin 210mg
  Bakır (II) Sülfat 112,5mg
  Bakır (II) Klorür 15mg
  Distile Su k.m 100ml içerir.

  Besin maddesi yapımında kullanılan hayvanlar için kullanılamaz.Tüm tatlı su akvaryumları içindir.Çocukların ve ev hayvanlarının ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.

  Seachem Garlic Guard
  Genelde yem yemeyen balıklar ve iç parazit tedavisinin desteklenmesi amacıyla kullanılabilir.Sıvıdır ve temel bileşeni sarımsaktır .
  GarlicGuard, tatlısu ve deniz balıklarında iştah açılmasını, iç parazitlerin temizlenmesi ve balıklarınızın dirençini artırmak için kullanılmaktadır. GarlicGuard hızlı bir şekilde yem yemeyen balıklarınızın iştahlarını açmaktadır. Sarmısağın verdiği vitaminlerin dışında içinde vitamin C’de bulunmaktadır. Tatlısu ve deniz balık kullanımı için uygundur. Resif için güvenlidir.
  Talimatlar: Kullanmadan önce çalkalayınız. Balıklarınızın yemlerini vermeden önce GarlicGuard ile karıştırınız. Beyaz benek ve iç parazitlerde en etkili şekilde kullanımı için Focus ve Metronidazole ile birlikte şu şekilde kullanılabilir. Her bir çay kaşığı dondurulmuş yem için Metronidazole’dan bir ölçek ve Focus’dan bir ölçek ekleyiniz. GarlicGuard ile tamamen ıslatınız. Tekrar dondurunuz ve günde bir veya iki kez 1 – 2 hafta boyunca balıklarınıza besleyiniz.
  Çocuklardan uzak tutulması gerekir.

  Saechem Cichlid lake salt

  Bu tuz bağışıklık sistemini desteklediği ve su parametrelerini düzenlediğinden hastalıklara karşı balıkları daha dirençli hale getirecektir.

  Malawi ,Tanganyika ve Victoria göllerinin doğal minerallerini kapsayan bir tuzudur.
  Kullanımı:
  40lt ölçüsündeki bir akvaryuma Tangayika için 11g (pH 9.0-9.4) , Malawi için 5.5g (pH 7.8-8.4)ve Victoria için 3.6 g ilave edilmesi gerekiyor.Suda eritilerek ilave edilmesinde fayda var.En pratik olarak su degişimleri sırasında eksik tamamlanabilir.
  Bileşimi:
  Temel Element olarak ;magnezyum, kalsiyum, sodyum, potasyum
  Eser Element olarak ; demir,aluminyum,iod içermektedir.Doğal ortamını oluşturan tuzdur.Nitrat,fosfat,arsenic,lithium yada cadmium gibi zararlı maddeler içermez.
  Analizi ( 1 g için)
  Calcium (min) 3.24 %
  Calcium (max) 3.50 %
  Magnesium (min) 11.83 %
  Potassium (min) 10.08 %
  Sodium (min) 3.53 %
  Sodium (max) 3.75 %
  Aluminum (min) 0.90 mg
  Iodine (min) 0.02 mg
  Iron (min) 0.20 mg
  Sadece akvaryumda kullanılabilir.Çocuklardan uzak tutulmalıdır.

  Sera Oodinopur


  İnformation 01.Dezember 1999
  Oodinium Velvet,kadife hastalığı;tek hücreli bitkisel kökenli balık parazitlerin neden olduğu bir hastalıktır.
  Belirtileri:
  Balık, nesnelere sürtünür, ama hastalık tam olarak ilerleyen safhalarda kendini gösterir.Balık ürerinde sarı-beyaz küçük benekler varken ilerleyen safhalarda una bulanmış gibi bir görüntü sergiler.Deri üzerinde kadifemsi bir tabaka vardır ve uzunlamasına bakıldığında net bir şekilde görülür.İleryen durumlarda deri parçaları dökülür ve gözler dumanlı bir tabaka ile kaplanır.Oldukça bulaşıcı olan bu hastalık hayvansaldan ziyade bitkisel yapısı ile farklı aktif bir madde ile mücadele gerektirir.
  Su düzenleyicisi ilaç Oodinium pillulare ve o_Ocellatum hastalığına karşı tatlı su ve deniz su akvaryumunda.
  Kullanma Talimatı:
  1.gün:20 litreye 20 damla veya 1ml
  2.gün:Önce bakır değeri sera bakır-test ile kontrol ediniz.Optimal konsantrasyonuna , ki bu değer litre başına 0.3mg’dır.ulaşılmadığı taktirde dozu tayin ediniz.
  3.gün:Başka öneri olmadığı taktirde 2.gündeki yöntemi uygulayın.
  Sera oodinopur 50ml ve 500 ml’lik şişelerde satılmaktadır.
  Dikkat:500 ml’lik şişelerde, dozaj damla değil, ml hesabıyla uygulayınız.
  Sera oodinopur, bir çok kedibalığı türü ile benzer dip balıkları için uygun değildir.Normal koşullarda oodinium kapmayan bu balıkların, tedavi öncesinde ayrı bir akvaryuma alınması ya da tedavinin bir karantina akvaryumunda yapılması gerekir.Tüm tatlı sular için uygundur.
  Sera oodinopur, deniz akvaryumlarındaki yosun ve organizmalara uygun olmayabilir.Bu nedenle tedavinin bir karantina akvaryumunda yapılmasını öneririz.Tedavi sırasında kömürle filtreleme yapmayınız! Deniz akvaryumlarında protein süzücü (skimmer) veya ozonizatör gibi cihazları kapatınız.
  Tedavinin bitiminden sonra suyun kısmen değiştirilmesi ve/veya sera süper aktif filtre kömür ile filtrelenizi öneririz.Hastalıklara karşı direncin arttırılması için , sera fishtamin ile vitamin kürü uygulanmalıdır.
  Bileşimi:
  100ml sera oodinopur
  Bakır (II) Sülfat 1,02g
  Bakır (II) Klorür 21,9mg
  Distile Su k.m 100ml içerir.
  Besin maddesi yapımında kullanılan hayvanlar için kullanılamaz.Tüm tatlı su akvaryumları içindir.Çocukların ve ev hayvanlarının ulaşamayacağı yerlerde bulundurunuz.Son kullanım tarihinden sonra kullanılmaz!Kullanım süresi boyunca başka firmaların ilaçlarını kullanmayınız.

  Flagy 500 mg (özet)

  Her kaplanmış tabletinde
  Metronidazol 500mg

  Farmakolojik özellikleri:
  Flagy, trikomonasid,ambisid ve duyarlı anaerob bakterilere karşı, bakterisid etkileri olan sentetik bir ilaçtır.
  Antinakteriyel etki alanı içersinde aşağıdaki mikroorganizmalar bulunur.
  -Gram negatif anaerob basiller :Bacteroides ve Fusobacterium grubu
  -Gram pozitif anaerob basiller : Clostridium grubu ve duyarlı Eubacterium suşları
  -Gram pozitif anaerob koklar : Peptococcus ve Peptostreptococcus grubu

  Plazma yararlanma ömrü 8-10 saatir.
  Kullanımı:Bagırsak flagellateri (iç parazit) tedavisinde 50lt ye bir tablet eritilerek ilave edilir.3 Günlük tedavi sonrası %50 su değiştirilir ve gerekirse tedaviye devam edilir.

  Sera Quick Test

  Tetranında ve değişik markalarından benzer test kitleri vardır.İçimde 20 adet test çubuğu mevcut.Her test çubuğu bize 5 parametre değeri hakkında bilgi verir.pH,KH,gH,nitrit ve nitrat olmak üzere akvaryumdaki su değerlerimizden hangi aralıklarda olduğunu bize gösterir.
  Kutu üzerinde şekilden görüldüğü gibi test yapılıp ,sudan çıkarıldıktan 60 saniye sonra skala üzeride değişen renkler kutu üzerindeki skala renkleri ile karşılaştırılarak değerler belirlenir.Bana göre doktorlarda ki steteskopun, tatlı su akvaryumlarında karşılığıdır.Özellikle genel bir hastalıkta veya şüpheye düştüğümüzde bize yol göstericidir.

  Tetra Aqua Safe

  Genel:Muadili olan diğer bir ürünse Sera Aquatandır.Sera Nitrivec ile beraber bu kimyasallar su düzenleyicidir.Özellikle akvaryumun ilk kurulum aşamasında veya hastalık sonrası ilaçla yapılmış ve kömürle filtrelenmiş tankta kullanılmalıdır.
  Kullanım:İyice çalkalandıktan sonra 50 litre için 10 ml (bir kapak) eklenmedir.

  Musluk suyunu balıklar için güvenli akvaryum suyuna çeviren su düzenleyicidir.
  Kirletici etkenleri uzaklaştırır. Oldukça yüksek etkili ve dayanıklıdır, ağır metalleri uzun süre bağlayıcıdır.
  Kloru tamamen nötralize eder.
  Suya, nötralize edici aktif maddeleri ilave eder.
  İçerdiği çeşitli kolloidlerle, mukoz membranını korur.
  Magnezyum ve anti-stres faktör olan B1 vitaminini içerir.
  Balık nakliyelerinde stresi yok eder.
  Damızlıkların kondisyonlarını geliştirir ve bitki gelişimine yardımcı olur.
  Balık, tedavi için karantinaya alındığında mukoza ve deri iyileşmesini hızlandırır.
  AquaSafe ile kombine edilecek ideal ürün, Tetra Aqua Easy Balance' dir. Bu ürün, su içerisinde zamanla eksilen mineralleri tekrar suya kazandırarak, suyun mineral dengesini korur ve böylece periyodik su değişimlerinin süresini uzatır.
  Tüm tatlı su ve deniz akvaryumları içindir.

  Sera Nitrivec (yararlı bakteri kültürü)

  Genel:Doğal bir mikro bitki örtüsü oluşturan ve bir saat içersinde kirliğe neden olan yabancı maddeleri yok eden farklı temizleyici ve atık azaltıcı bakteri kültürleri içerir.Kullanımını takiben 24 saat sonra ilk balıklar koyulabilir.
  Amonyum-Nitrit-Nitrat dönüşümünü yapan ve filtrelerimizdeki biyolojik materyaller üzerine yerleşen bakterilerin ilk kültürleridir.Bir nevi akvaryum suyunun kültüre aşılanmasıdır.Bu bakteriler işlevlerini yerine getirmeye başladığında su çok berak olur.

  Kullanımı:Su düzenleyici kimyasal olarak geçen Sera Nitrivec(Bakteri kültürü), Sera Aquatan veya Tetra Aquasafe (stres giderici nötralize edici su hazırlayıcıları) ilave edildikten 1 saat sonra akvaryum suyuna ilave edilmelidir.
  100 litre suya 20ml Sera Nitrivec şeklinde kullanılır.

  Su şartları oluşmuş akvaryumlarda;
  Düzenli yapılan su değişimlerinden veya filtre temizliğinden sonra 100 litre suya 10ml Sera Nitrivec ekleyiniz.
  Balıkların zehirlenme durumlarında vakit kaybetmeden 100 litre suya 50ml Sera Aqutan ve 50ml Sera Nitrivec eklenmelidir.

  Bactrim forte ( antibiyotik ) özet
  Formülü
  Bir tablet
  800mg sülfametaksanol (SMZ)
  160mg trimetoprim (TM) içerir.
  Farmakolojik özellikleri
  Bactrim mikroorganizmada folinik asit biyosentezinin birbirini izleyen safhalarını katalize eden iki enzimi sinerjik olarak bloke eden iki aktif bileşen içerir. Etken maddelerin tek başlarına bakteriyostatik oldukları konsantrasyonlarda, ikisi bir arada bulunduğunda bu mekanizma in vitro bakterisid bir etkiye dönüşür.Üstelik Bactirim bu aktif bileşenlerden birine dirençli olan organizmalarada karşıda etkilidir.Bactrim’in bu iki yönlü (dual) etkisi nedeniyle, yaygın direnç gelişme riski çok azlamıştır.Bactirm’in antibakteriyel etki alanı çok değişik gram pozitif ve gram negatif organizmaları kapsamına alır.
  Etkisi solunum yolu, idrar yolu,gastointestinal,deri ve yumuşak deko enfeksiyonları ve çok çeşitli bakteriyel enfeksiyonları kapsar.Karaciğerde endikasyona sebeb olabilir.30C nin altında saklanmalıdır.
  100 litreye 1 tablet şeklinde 3 gün boyunca uygulanır ,her gün %50 su değişimi yapılır.

  Biyo-Ichthyo


  Bileşimi: Her 100 ml'de : 17.0 mg 9-Amino-acridine Hidroklorür, 6.4 mg Crystal Violet, 32.0 mg Methylene Blue ihtiva eder.
  Kullanım Sahası: Akvaryum balıklarının aşağıdaki paraziter hastalıklarının tedavisinde tesiri yüksektir.
  »Beyaz Benek Hastalığı : Hastalığın etkeni sularda bulunan ıchthyophthirus multifilis denilen bir protozoan'dur. Hayatının bir dönemini balığın derisi üzerinde geçirir. Derisinin üzerine bir delik açarak yerleşen parazit balığın kanı ile beslenmeye başlar. Büyüyen parazit, balığın üzerinde gözle kolayca görülen beyaz benekler oluşturur.
  »Costia Slımy Deri Hastalığı: Costra necatrix, chilodenalla cyprini isimli kamçılı protozoan olan parazit akvaryum balıklarının derisi üzerine veya solungaçlarına yerleşrek kızılımsı görünüşte iltahaplanmalar meydana getirir. Hasta balıklar sallanarak yüzerler ve sert yerlere sürtünme ve kaşınma eğilimi gösterirler. Daha ziyade zayıf düşmüş balıklar hastalanırlar. Yavru balıklar için çok tehlikelidir.
  »Trıchodına Ve Trıchodınella Hastalığı: Akvaryumlara çoğunlukla canlı yemler ile bulaşan bir protozoan hastalığıdır. Deri üzerinde mavi beyaz lekeler (Benekcikler) oluşur. Solungaç üzerinde tahribat yapar. Yaygınlaşır ve çoğalırsa öldürücü olabilir.
  »Velvet Hastalığı (Tatlı Su Kadife Hastalığı): Oodinium isimli protozoan türleri deri üzerinde epidermis tabakasına ve solungaçlara yerleşerek hastalığa sebep olur. İç organların epitel dokusuna da yerleşebilir. Olgunlaşan parazitler akvaryum dibinde bölünerek çoğalan sporları ile diğer balıklara bulaşır. VELVET hastalığında balıkların yüzgeçleri kırılır ve kırılma yerlerinde enfeksiyon görülür. Deri üzerinde mavi beyaz lekeler belirir.
  »Deri Parazitleri Hastalığı: Gyrodactylus ve Dactylogyrus isimli hermitler, balıkların deri veya solungaçlarına özel tutucu organları (vantuzları) ile tutunurlar.
  »Mantar Hastalıklarında : Saprolegnia, Achlya gibi mantarların deri üzerinde meydana getirdiği tahribat da Biyo-ichthyo ile tedavi edilir.
  Kullanım Şekli ve Dozu: Hastalık görülür görülmez 20 litre akvaryum suyuna 10 cc (takriben bir kapak) Biyo-ichthyo hesaplanarak hemen konulmalıdır. Böylece akvaryumda çoğalmış parazitlerin diğer balıklara bulaşması önlenmiş olur. Şiddetli hastalıklarda dahi Biyo-ichthyo kullanılmasından 2-5 gün sonra balıkların hastalıklarından kurtuldukları görülmeye başlar. Akvaryum suyunun 28-30 Co 'ye getirilmesi tedaviyi hızlandırır. Tedavi süresi hastalık cinsine göre değişsede normal olarak 4-6 gün yeterlidir.
  Ticari ambalaj şekli: 50 cc'lik, 100 cc'lik plastik şişelerde arz edilmektedir.
  İç Parazit Tedavisi
  (Beyaz dışkılama, iştahsızlık, karın şişmesi, karın çökmesi v.b. belirtiler.)

  SERA BAKTOPUR

  Tatlı su akvaryumlarında kuyruk çürümesi ağız mantarı ve dış bakteri yel enfeksiyonlarda kullanılır.
  Mikrobik hastalıkların belirtileri şunlardır: Beyaz ile gri arası leke, deri üstünde şişkinlik, deri altında kan oturması, cinsel bölgelerde ve yüzgeç kenarlarına kanlı iltihaplar,karın boşluklarında su toplaması, başta ve yüzgeçlerde beyazımsı gri renkte kabarcıklar, dikleşen pullar, fırlamış gözler, Akvaryum dibinde veya köşelerde huzursuz sallanmalar, Yüzgeçlerin kenarında beyazlaşmalar, yüzgeçlerde çürüme, veya tamamen erimesi, gibi durumlar gözükebilir,
  Kullanma talimatı :
  1. gün : 20 litre akvaryum suyuna 30 damla (1 ml)
  2. gün : Dinlenme: 3.gün: 20 litre akvaryum suyuna 30 damla (1 ml)
  3. gün : 20 litreye 30damla veya 1ml, (başka öneri olmadığı takdirde)
  Not : 100 ve 500 ml lik ambalajlarda dozaj damla hesabı değil ml hesabı uygulanmalıdır.
  Tedavi esnasında karbon filtre çalıştırmanızı ve havalandırmayı artırınız. Tedavi bitiminden sonra suyun bir kısmını değiştirmenizi veya Sera süper karbon ile filtre etmenizi öneririz. Hastalıklara karşı direncin arttırılması için, sera fishtamin ile vitamin kürü uygulanmalıdır.

  Kaynak:Temel Britinya.

  Saygılar.
   
 2. mavihuzur

  mavihuzur

  Mesajlar:
  90
  Seachem garlic guard zayıf balığın bağışlık sissteminde ciddi bir tahriş yapıyor dikkatli olmakta fayda var.İçindeki asit daha da balığın tedavisinin uzamasına veya ölmesine zemin hazırlıyor.Halsiz balıklarda kullanmayınız.
   

Sayfayı Paylaş