1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlangi Yellow Arıyorum

Başlığı 'Tatlı Su Arıyorum İlanları' kategorisinde Snowblind tarafından 23 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Arkadaşlar,yeni kurulacak olan tankıma 10.02.2011 tarihi itibari ile İlangi Yellow arıyorum.En önemlisi balıkların kondisyon olarak çok iyi durumda olmalarıdır.Profil resmimde ve avatarımda görülen gibi canlı ve parlak renklere sahip olmalılar.Kesinlikle damızlık veya damızlık altı istemiyorum.Yavru olarak alıp,kendim büyütmek istiyorum.F0 yavruları,F1 olmalı.Saf ve üstün ırk özelliklerini yitirmiş melez balıklar ilgimi çekmiyor.Alacağım balıkları koloni olarak alacağım.

Arkadaşlar şayet yardımcı olacak olanlarınız varsa bir konuyu unutmasınlar lütfen.Bir çok ithalatcıda 2-4 cm İlangi Yellow'ların fiyatları belli.Bana dükkan fiyatı veya daha da üstü fiyat verecek olanlar lütfen mesaj atmasınlar.Belki burada yazmış olduğum üslüp sebebi ile sizlere itici gelmiş olabilirim?Ancak piyasada dükkan fiyatını kendi kullanılmış ikinci el ürünlerine isteyen,hatta daha da ileri gidip daha da pahalıya satan insanlar ile muhatap olmaktan gerçekten de sıkıldım.

Makul,insancıl,vicdani ve dengeli tekliflerinize açığım.

2. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
    Cevap: İlangi Yellow Arıyorum

merhaba ,

arkadaşım o zaman balıkları görüp almak en iyisi senin için..buradan faraza konuşmak bu uslup ters olabilir demek biraz abes....muhatabını kendin seçmelisin herkes özellikle ticari mantıkta olanlar malını satmaya bakar...

eminimki bu forumdaki herkes makul,insancıl,vicdanı ve dengelidir diğer forumlarla karıştırmamanı diliyorum...

bende şu an ilangi yellow yavru bakıyorum bildiğim bir arkadışımdan aldım ve senin bahsettiğin sorunlara muhatap kalmadım...

ve evet u işin bir piyasası var ve inan f0 dediğin f1 yavrular gerçek hobicilerde paha biçilemezler....

uslubunu eleştirmekle beraber umarım aradığını bulursun..

3. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Ve istediğin özellikler için sende fedakarlıkta bulunmalısın bunu unutma....

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Fuat Bey sizinle bir diyalog içine girip konuyu uzatmaya ve maksadı dışına çıkarmak istemiyorum.Üslubum size ters gelmiş olabilir.Ama ne yazık ki benim de tarzım budur.Ancak yine de ufak bir iki yere değinmeden de edemeyeceğim.

Birincisi aradığım balıkları bu bölgede bulabilsem zaten gider alırım.Ne burada ne de başka bir platformda canlı arama derdine düşmezdim.Ancak kendiniz de bakarsanız Antalya ve ilçelerinde satılık tek bir İlangi Yellow olmadığını görürsünüz.Yani bu yüzden görerek alma gibi bir şansım yok.Dolayısı ile de birileriyle muhattap olma durumu kaçınılmaz oluyor.Yani sizin balıkları aldığınız o bildiğiniz arkadaşınızı ben bilemediğimden veya bu türü besleyen bir arkadaşım olmadığından başka da çarem yok takdir ederseniz...

İkincisi ise,balıklarını paha biçilmez olarak gören hobici arkadaşlar zaten canlılarını satmayacaklardır.Siz veya ben paha biçemeyeceğimiz kadar değerli olan bir şeyimizi satarmıydık?O halde konunun muhattabı zaten bu arkadaşlar değillerdir.

Üçüncüsü bu forumu başka yerler ile karıştırmamamı tavsiye etmişsiniz.Teşekkür ederim.Epey bir zamandır buradayım ve iyi kötü insanları tanıyorum.Ancak bu forumda günlük gelip ihtiyacını gören ve sonra sırra kadem basan,yani alacağını alıp da giden sonra da bir daha uğramayan insanların da olmadığını bana söyleyemezsiniz sanırım?Şayet bu düşüncede iseniz moderatör arkadaşların bu bahsettiğim türdeki arkadaşlar hakkında duydukları rahatsızlıkları kendilerine de yazıp sorabilirsiniz.Belki de ben yanılıyorumdur?İddiacı değilimdir.

Dördüncüsü olarak,elbette ben de fedakarlık yapacağım.Zaten bana canlıları 10-15 liraya verin veya hediye edin de demedim.Ancak 2,5-4 cm bir İlangi Yellow için benden 100 lira istedikleri zaman da kalayı basarım.Akıl mantık var yani fiyat isterken.

Son olarak şunu diyeyim."Dükkan fiyatından daha pahalı ikinci el ürününü satan,veya ithalatcısından,yani F0 fiyatından çok isteyen arkadaşlar yazmasın,teklifte bulunmasın" dememde sizi rahatsız eden hangi kısımdır onu da anlayabilmiş değilim.Ancak izin verirseniz kişisel tartışmamızı,şayet daha da uzatacaksak özelden yapalım.Ben burada müşteri durumundayım.Satıcı istediği rakamı istiyorsa ben de istediğim şekilde malı arama hakkına sahibim.Konu bu şekilde çok dağılır ve uzar gider.Birbirimize saygı ve sevgi sınırları içerisinde özelden yazıp,tartışmamıza oradan devam edebiliriz.Sizde güzel,sağlıklı ve saf ırk İlangi Yellow da varsa ve bunlardan elden çıkartacağınız bir kaç tane bulunuyorsa da fiyat verin lütfen.Bütceme uyarsa sizden veya tanıdığınız birinden de alabilirim.

5. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

konuyu özele taşıyıp diğer insanlara bunlar aralarında kavgaya tutuşdu izlenimi vermeye gerek yok sonuçta sizinde benimde saygı ve sevgi sınırlarını gayet iyi bildiğimizi düşünüyorum..bulunduğum yerde yada yakınlarında istediğiniz niteliklere sahip canlıyı uygun fiyata bulursam sizi haberdar edeceğimi bilmenizi isterim. Kırıcı olmak değil yapıcı olmaktı niyetim ama sanırım yazdıklarım sizi sinirlendirmiş olmalı..dil bu kemiği yok AFFOLA saygılarımla iyi geceler

6. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran
  7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Fuat Bey yineliyorum.Konunun uzamasını istemiyorum.Sinirlendiğim felan da yok.İkimizin de bu kadar basit mevzular,konular için sinrlenmeyecek kadar tecrübesi,hoşgörüsü olduğunu düşünüyorum.Anlamakta güçlük çektiğim tek konu ard niyetsiz yazılmış bir ilanda,düşündüklerimi açıkca,kıvırmadan yazmış olmam dolayısı ile bir tepki ile karşılanmamdır.Belki karşı tarafdan bakınca ben farkında olmadan veya maksadımı aşan bir cümle kurdum?Ama konuyu ben kapatıyorum.Siz haklısınız ve ben haksızım.Laf ebeliği yapmak,konuya turp sıkmak istemiyorum.Her platformda bu tarz anlamsız,gereksiz ve içi boş tartışmalar mevcut.Burası bunu yapacağımız son yer olmalı.Sonuçta hepimiz zevk aldığımız özelimiz için burada toplanıp fikirlerimizi paylaşıyoruz.Kavgaya tutuşma izlenimi de olmaz bence zira ikimizin de kavga etmediği yazdıklarımız ile ortada.Sonuçta siz haklı olun ben özür dileyeyim ve konuyu daha fazla uzatmadan asıl meseleye geçelim.

Vermiş olduğunuz linklere baktım.Daha yolun başında olduğum için çok tecrübesizim bu konularda.Ancak benim arzu etmiş olduğum İlangi Yellow avatarımda da gözüktüğü gibi canlı-parlak renklere sahip olmalı.Kırmızıdaki güzelliği görebiliyormusunuz :) Kaliteli bir makina ile çekilmiş olabilir?Photoshop ile veya başka dijital oynamalar ile bu renk ve parlaklık verilmiş olabilir?Ancak ben bu türe bu renkler dolayısı ile aşık oldum.Şayet bana "Bu renklerde bulabilmen mümkün değil.Böyle renkler yok.Seninkisi bir hayal.Bulsak biz alırız" derseniz de hayalkırıklığına uğrarım :(

8. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Merhaba yeniden...

avatarınızda ki ilangi gibi bulursunuz bulunmaz demiyorum hayalkırıklığınız olmasın...size verdiğim ilk linkteki baba F0 dır...anaçlarda F0 dan üremiş F1 yavrudan büyümüşlerdir.fotolar amatör makine ile çekilmiş malumunuz foto çekimlerinde bir sürü etken vardır ışık kamera açısı bla bla ...ilangi beslemeyi düşünüyorsunuz ki bunun için ilangilerle ilgili deneyimleri mutlaka araştırmıssınızdır.Bu canlılar troplar içinde en değişken renklere sahiptirler stres durumunda ışıkta hatta tankın karşısına geçtiğinizde renklerini karartmaktadırlar ve en önemlisi en canlı renklerine kavuşmaları doğumdan sonra yaklaşık 2 yıl sürmektedir.

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Evet doğrudur.İlangiler hakkında çok fazla okuyup araştırdım.Ancak hepsi teorik.Uygulamada daha her hangi bir Tropheus türü beslemiş değilim.Dün bir arkadaş ile telefonda görüştük.Epeyce bir anlattı.Bakılması zor bir tür olduğunu iddia ediyor.Tropheus grubu için belli bir tecrübe gerekli olduğunu biliyorum ki bu da bende yok ne yazık ki.Balıkları telef etmekten korkmaya başladım.İnşallah bu işin üstesinden gelebilirim.

İlangi Yellow arayışım sürmekte.Elinde fazla F0 yavrusu olanlar ve satmak isteyenler benimle irtibata geçsinler lütfen.

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Eray hocam Tropheus denildiği kadar zor bir tür değil.Daha önce dediğim gibi her canlı gibi ihtiyaçları doğru karşılandığında gerisi geliyor.

Tabi burda en önemlisi Anaçları ve yavrusu sağlıklı balıklar seçmek.Ben sizin bu türü çok rahat bakabileceğiniz düşüncesindeyim.

11. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

Eray bey ,

benimde trop üzerinde tecrübem yoktu sizin gibi teoride kalmıştı hep ama kısmet işte arkadaşımın kolonisinin ilk batım yavruları benim oldu :)..troplar zor derken beslenme diyetlerine su değişimlerine özellikle yavru iken dikkat ederseniz sorun çıkmayacaktır.tropların en hassas olduğu nokta bloat buna dikkat yani protein içerikli besinlerden uzak durmalısın..ben teoride öğrendiğim pratiktede uyguladığım yavru iken sadece sabah kahvaltılarında protein içerikli yem vermekteyim..sabah olmasındaki sebeb gün içerisindeki aktif durumlarında bu yemi rahatça sindirebilmelerinden dolayı. akşam vermiyorum ışıklar kapandığında uyku moduna geçtiklerinde protein içerikli yemleri sindirmeleri zor oluyor...bir diğer önem verdiğim konu ise yemleme zamanı düzeni yani her öğünün saati belli...kısaca yaşadıkça kendi tecrübenizi elde edeceksiniz...

yukarıdaki tavsiyeler tamamen kişisel tecrübelerim olup ben yaptım oldu demek değildir...

saygılar.

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Çok teşekkür ederim.Güvenmeniz,bana itimat etmeniz çok hoş.Elimden geleni yapmaya çalışacağım şayet bu türü bulabilirsem :)

Bence siz doğru olanı uygulamışsınız.Kişiselden ziyade herkes sizin gibi itina göstermeli canlılarına.Yazdıklarınız gayet doğru ve mantıklı.Dikkat ve şefkat göstermek,ihtiyaçlarını iyi belirlemek-bilmek ve ona göre dikkatlice bakımlarını sağlamak lazım.Ancak sanırım bu türden vazgeçmek zorunda kalacağım :( Zira ailevi nedenlerden,daha doğrusu sağlık harcamalarından ötürü çok büyük maddi külfetlerin altına girmiş durumdayım.Şimdi bir anlık heves ile tank-filtre siparişini de verip ödemesini yapınca çok açıldım.İlangi fiyatlarına bakınca kafadan 250-300 lira vermem gerekecek 10 tane yavru için.Yolda gelirken ölen,tanka alışamayıp ölen veya benim hatam yüzündenölen balıklar da olursa,daha doğrusu bunu da hesaplarsam 15-20 adet kadar almam daha doğru olur.Bu sefer de rakam 500 lira gibi rakama gelecek en az.Bu rakamlar benim şimdi verebileceğim rakamlar değil ne yazık ki.Ya tankı boş bekletip kurulumu 6 ay kadar bekleteceğim ya da Mlawi türüne yöneleceğim.Başka alternatif gözükmüyor gibi :(

13. mangusta

mangusta

Yer:
    Edirne
    İsim:
    fuat boran

geçmiş olsun herşeyin başı sağlık ...herşeyde olduğu gibi sabır meyvesi tatlıdır....ben ilangileri 1,5 yıl bekledim...kimbilir belkide benim yavruların ilk batınları size hediyem olur...

14. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Doğru diyorsunuz.Her şeyin başı sağlık.Her şeyim gitsin ama evladımın tek bir kılına zarar gelmesin.Sırf benim değil kimseninkine gelmesin.Çok zor süreçti ama geçti çok şükür.

Beklemekten başka çarem yok şimdilik.Yavruları hediye olarak kabul edemem.Burada o kadar kişi bana yardım etti ki artık altında ezildiğimi hissediyorum.Daha fazla mahçup olmak istemem inanın ki.Ama teklifiniz süper.İnanın hediye etmiş kadar oldunuz.Ben öyle kabul ettim.Çok teşekkür ederim Fuat Bey.

Sayfayı Paylaş