1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlginç Bir Tür MERAH

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde stablizer tarafından 30 Eylül 2009 başlatılmıştır.

 1. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Merah gözlerimizin alışmadığı hatta yadırgadığı bazı ülkelerde Crown Tail(Taç Kuyruk) olarakda bilinen ilginç bir Lepistes türü.

  [​IMG]

  Türün özelliği dorsal ve kuyruk üzerindeki fin ışınlarının(ana hatların) aralarını oluşturan dokunun kaybolması.Yani yelpazenin çıtaları var,yellemeye yarayan aradaki kumaş parçalar yok.İlk bakışta hastalıkdan virane olmuş,ölmek üzere olan bir Lepistesi andırsada aslında bu genetik bir özellik.

  [​IMG]

  Merah özelliğinin eşleşme ile fenotipe yansıması Ribbon ve Swallow'dakine çok benzer.Balığınız ne renk ve ne tür olursa olsun çaprazlamada anlattığım kuyruk özelliği olarak yansır.Genin özelliği autosomal dominant olmasıdır.Yani elinizdeki türü bir merah ile çaprazlarsanız merah yavrulara sahip olabileceksiniz demektir.Tabi havalı erkeklerinizin bu şekle dönüşmesini istermisiniz?Bunu siz bilirsiniz.

  [​IMG]
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  İlginç Bir Tür MERAH

  Neler paylaşıyorsunuz böyle gözlerimiz fal taşı gibi açıldı. Serdar güzel bir tür bu. Ellerine sağlık paylaşım güzel ve özendirici. Açılalım ve saçılalım diyorsun kısaca. Hobici artık her gördüğü lepistesi satın almayacak benden söylemesi. :)
   
 3. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  İlginç Bir Tür MERAH

  Yüzgeçlerinin bettalara benzerliği nedeni le insanlar arasında labirentliler sınıfına koyulan ilginç güzellikte bir lepistes ırkıdır bunlar. Beslemek hiç nasip olmadı ama zaman zaman resimlerini gördüğüm ve hep gıpta ile baktığım balıklar.

  Paylaşım için teşekkürler Serdar hocam. em34:
   
 4. Kinglepistes

  Kinglepistes

  Mesajlar:
  94
  İsim:
  Uğur ZAN
  İlginç Bir Tür MERAH

  Hocam biz de onu diyoruz: Hobici her gördüğü lepistesi satın almamalı !
  Alırken araştırmalı. Alırken çok güzel gördüğü bir balık yavrularında canını sıkabileceği gibi, böyle hiçbir şeye benzemeyen bir balık da yüzünü güldürebilir.

  Serdar'a üretim konusuna küçük bir not ben ekleyeyim: Tür her ne kadar autosomal dominant olsa da düz kuyruk bir balıkla çaprazlanması durumunda teoride yavruların yarısı düz, yarısı merah çıkar. Tabi teori ve pratik her zaman örtüşemeyebiliyor. Aldığınız yavruların tamamı merah fakat ara eksiklikler az olabilir...
  Bugüne kadar gördüğüm en güzel merah fotoğrafı:
  [​IMG]
   
 5. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  İlginç Bir Tür MERAH

  Teorinin pratikle örtüşmediğini seninle hergün başka bir şekilde anlıyoruz zaten Abi,güzel bir noktaya değinmişsin.Teoride yarı yarıya pratikde farklı olunca dediğin gibi arda çakma merahlar çıkacak tabi.Onlarıda eline makası alıp halledeceksin artık.Aslında mevcut balıkları merah yapıp makasla sonra çiftleştirsek oda olabilir.Yavrular Merah cıkarmı acaba? Nasıl fikir ama?
   
 6. Kinglepistes

  Kinglepistes

  Mesajlar:
  94
  İsim:
  Uğur ZAN
  İlginç Bir Tür MERAH

  Ribbon'u sünnet ettin olmadı şimdi de çakma merah mı çıkaracaksın :F
  Bu forum efsanelere doydu artık , bir efsane de sen çıkarma...! olta:
   
 7. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  İlginç Bir Tür MERAH

  Enteresan bir lepistes türüymüş.. Kuyruğunun her bir parçasında 5 değişik renk vede ton var.. Uğur abi cimbomlu endler'sle buna ne dersin pala.gif Her bulduğumu endler'slerime götüresim geliyor :hasta:
   
 8. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.341
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  İlginç Bir Tür MERAH

  Çokta hoşa gidecek bir balık değil açıkçası, kuyruğunu tırtıklamışlar sanki.
   

Sayfayı Paylaş