1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk adımlar ...

Başlığı 'Piranha Balıkları Forum' kategorisinde aqua_boy tarafından 28 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Herkeze merhabalar ...

Bildiğiniz üzere 100*40*50 ölçülerinde 2 senelik bir akvaryumum vardı . Tabi haliyle artık yetmemeye başladı ve bende 2 gün önce yeni tankımın siparişini verdim ... 130*60*60 ana tank ve 100*40*45 sump şeklinde ... Herhalde 500 litre kadar bir su hacmim olacak . Bu tankı kurma amacım doğruyu söylemek gerekirse piranha değildi . Bu tankta amazon biotop yapacaktım ve her zaman annemle hayalim olan büyük bir tetra sürüsünü besleyecektik . Yanındada birkaç cüce cichlid vs. olucaktı . Dün gidip tankı gördük ve gerçekten bayağı büyükmüş Daha doğrusu büyük bir tank değil ama ben alışık olmadığım için bana göre devasa bir havuz gibi geliyor . Daha öncelerde nattereri merakım yoktu ama annem bana herzaman Cenk nattereri besleyelim diyordu bende olmaz diyordum . Dün tankı gördükten sonra tetra sürüsünden vazgeçtik . Çünkü o kadar büyük bir tanka küçük tetralardan atmak olmazdı Bugün annemle bütün göllerin balıklarına baktık , inceledik ama bi türlü istediğimiz türü bulamıyorduk Biz bu tankı kurduktan sonra en az 3-4 sene ellememe kararı aldık çünkü ne kadar tank kurduysak bir şekilde 7-8 ay sürdü . Çünkü çok çabuk sıkılan biriyim annemde haliyle bundan memnun değildi ... O yüzden öyle bir balık arıyordukki 3-4 sene boyunca bizi sıkmayacak bizi eğlendirecek bir balık . Özellik olarak ise sürü halinde olucak , renkli olucak , kütüklerle ve bitkilerle dost olucaktı . Bir ara tanganyikanın tropheuslarına baktık ama onlarda çok hareketlilerdi ve bize göre değillerdi . Biz "Ağır Abi" istiyorduk Ve annemin kafasında o anda bir şimşek çaktı ve Cenk Nattereri besleyelim dedi . Sonra videoları izledik , akvaryumlara baktık , balıklara baktık ve aradığımız balık tam bu dedik , kararımızı verdik ... Sonra başladık makaleleri okumaya ve kafamızda fikirler oturdu diyebiliriz . Sizlere birkaç sorum olucaktı .. Aşağıya maddeliyorum ;

Sorularım ve Yapacaklarım

1) Akvaryum tabanında bej rengi silis kum yada 0,1-0,3 cm arası kuvars kum kullanacağım , uygunmudur ?

2) Bitki olarak echinodorus bleheri ve nilüfer çeşitleri kullanmayı düşünüyorum . Annem su üstü bitkisine izin vermiyor . Bahsettiğim bitkiler uygunmudur ?

3) Tabanda 20 litreye 1 adet gelecek şekilde meşe yaprağı kullanmayı planlıyorum ...

4) Aydınlatma olarak loş ışık yakacağım yani kapaktaki 8 adet 11W floresandan 2-4 tanesini ... Geceleri ise kapağa taktırdığım led lamba yanıyor olacak ..

5) Su değerlerini Nitrit , amonyak:0 , ph :6.0-7.0 , ısı :26-28 e sabitleyeceğim ...

6) Ekstra bir akıntı uygulamama gerek varmı sizce ?

7) Dekor olarak ise Sağ ve Sol taraflara Kütükler koyacağım . Etraflarına bitki dikeceğim . Ayrıca su üstünden ince uzun dallar sarkıtmayı planladım . Orta taraf ise düz kumluk olacak ... Yorumlarınızı bekliyorum ..

8) Kurulumda Sera Aquatan , Sera Nitrivec ve Brightwell Black Water kullanacağım yeterlimidir ?

9) Forumda bir kaç ay sahibine alışsınlar diye küçük bir tankta bakılması önerilmiş . Malesef böyle bir şansım yok . Bu gerçekten çok şart bir olaymı ?

10) Sizce bu hacimde kaç adetle başlamalıyım . Birde bu tanktan sonra bir daha tankı büyütme seçeneğim yok . Bu tankta kaç yavru ile başlayıp kaç adet damızlıkla devam etmeliyim ? Ben 20-25 kadar yavru 10 damızlık olarak düşündüm ? Yorumlarınızı bekliyorum ...

11) Pygocentrus Nattereri "Super Red" varyetesini istiyorum acaba bulmak kolaymıdır ? Ve piyası kaç liradır okuduklarıma göre 10-12 lira gibi fiyatlar değişiyor ...

Biliyorum biraz fazla uzattım umarım sıkılmadan okursunuz . İnanın hiç hata yapmak istemiyorum ...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hayırlı olsun Cenk yeni akvaryumun. Kapsamlı bir piranha portalımız var gerekenleri zaten o kadar güzel öğrenmişsin ki ne tavsiye edelim diye düşünmeye başladım açıkcası. kıvır:gif Çarpıcı bir türü tercih etmişsin tebrikler. Bitkilerle ve kumla ilgili sorularını konuya hakim arkadaşlar yanıt yazacaktır ben genel olarak sana ayrı bir akvaryumda kendine alıştırmanın şart olmadığını belirtebilirim ve o boyutta bir akvaryuma bir miktar iç akıntı sağlaman gerekecek önerisinde bulunmak isterim. Akıntıyı uygun bir iç filtreyle de sağlayabilirsin veya sumptan yukarı su taşıyan boruyu iki kola ayırarak sumptan gelen suyu yanlardan karşılıklı akvaryuma verip akıntı da sağlayabilirsin. Bu şekilde akvaryum içinde ekipmandan kurtulursun. Su basacak devridaim motorunun gücünü akıntı oranına göre ayarlamak mümkün.

Kolay gelsin...

3. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Temel Abi çok teşekkürler , sürekli okuyup öğrenmeye çalışıyorum gözlerim kan çanağına döndü .Ş. geri dönüş motoru olarak Atman 105 kullanacağım 3000 devirli ... Sence nasıl bir motor ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Atman devridaim motorları ilk başlarda güzel Cenk, ama ilerleyen süreçte devri yani su basma gücü neredeyse %40 düşüyor ve suyu ısıtma eğilimi var. Güç olarak 3000-3500 litre saat devirli motorlar uygun. Akıntı yaratmak istersen bir miktar yanlardan çift boru verirsen akvaryuma motor gücünü 4000 yapabilirsin. Atman alacaksan illaki düşecek olan gücü düşünerek 106 almanı tavsiye ederim.

5. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Temel Abi valla motoru çoktan aldım huh: Artık ilerleyen zamanlarda debi düşmesi vs. olursa değiştiririm ... Birde piranhaların bitki sökme huyu varmı ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cenk o konuda bir tecrübem yok açıkcası, tam bir cevap veremesem de sökeceklerini sanmıyorum. Sebebi ise bölgeci olmayıp üreme bölgeside hazırlamıyorlar.

7. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Valla Temel Abi çok teşekkürler . İnan sende olmasan yandık :cicek: (bu ifadeyi çok seviyorum)

Aklıma bişey takıldı . Şimdi ben 25 adet almayı planlıyordum . Ama düşündüm taşındım benim tank en fazla 7-10 arası yetişkin balığı kaldırır gibi gözüküyor . Acaba 2-3 cm'liklerden 20 tane alsam kaçı elenir ve kaç adet kalır . Birde 13-15 kaldığını farz edersek ileride kaç tane bırakmamı önerirsiniz ?

Bu arada tankımın sump deliği delinmiş . Alışılmadık bir sump sistemi tasarladım . İçeriği çok güzel olucak . Hedef 0 NİTRAT :D

Saygılar ...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dsb sistemi mi yapacaksın sıfır nitrat için ?

Tabi bir düzeltme yapmakta fayda var... Nitrat sıfır demek iyi birşey demek değildir. Sıfır nitrat ifadesinin anlamı akvaryumda nitrat'ı tüketecek bakterilerin yok olması demektir. Diğer bazı kullanan unsurları saymadım bile. Nitrat düşük olsun diye başta önlem alman güzel.

Balık sayısına gelince bence 7-8 tane değilde 10 adet damızlık ayırabilirsin. Elbette iyi bir koloni kurmak için yavru sayısını 20-25 tutmak normaldir. Bunların arasından gözlemlerin sonucu zayıfları ve fazla erkekleri ayırıp sağlıklı hiyerarşisi oturmuş bir koloni kurabilirsin diye düşünüyorum.

9. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    0 dediğime bakma Temel Abi -20 diyelim biz ona :) DSB nedir acaba ? Ben sumpımda büyük bir böme ayırdım . Burayı bambu tarlasına çevireceğim . Ayrıca japon şemsiyeside düşünüyorum ... Tank geldiğinde detaylı gösteririm Temel Abi ...

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Dsbderin kum yatağı sistemi demek. Forumda senin düşünceni uygulayan arkadaşlar var. Kusura bakma ama Cenk burası portal ;)Sitemin proje hali aşağıda. Başlık içerisinde HaYata geçirilişini bulabilirsin.

Hasan kardeşin düşüncesi buydu.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  11. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    " Kusura bakma ama Cenk burası portal ;) "

Abi burda ne demek istediğini açıkçası anlayamadım :bilmem:

Benim yapacağım sistemde aynı 3. resimde ki gibi ...

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    :D Cenk bu sistemi yeni ve yapılmamış bir yeni uygulama gibi yazdığını düşündüm ondan yazdım. Yani her sistem hakkında çeşitli başlıklarımız var ve yenilikleri takip ediyoruz demek istedim. smiley18.gif

13. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Yok Abi zaten bu sistemi başka bi forumda görüpte denemek istedim :bilmem: Maşallah DIY konusunda portalın üstüne tanımam :basardim:

14. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Birde birşey daha soracaktım Acaba tanka ilk olarak 8-10 cm arası bir arowana atsam sonra 2-3 cm'lik piranhaları atsam yinede alışamazlarmı dersiniz ? Arowanada çok sevdiğim bir tür . Heiko Bleherin yaptığı karmadan çok umutlandım Yada oscar gibi türlerin şansı yokmu sizce ?

Bleher yaptığı karmada damızlık piranhaları karma akvaryumda besliyordu ...

15. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Arowanayı bende çok seviyorum kısa bir dönem besleme şansım oldu ama akvaryum yerden yüksek olduğu için göz düşmesine yakalandı.Yanında büyük Oscar ve piranha olan akvaryumlar ben de gördüm.Önemli olan ilk andaki boyutları. Dengeli boyda eklenirlerse sorun çıkacağını sanmam.Sizin akvaryumun yerden yüksekliği nedir acaba ?eğer arowana için yüksekse göz düşmesi olabilir.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Onur Bey yükseklik konusunda çok haklı Arowana için önemli bir konu. Büyük balık türleriyle bir arada olduğu akvaryumlar görüyoruz önemli olan akvaryuma eklendiğinde diğer balıkları yiyebilecek boyda olmaması, zaten birlikte büyürlerse sorun olmaz sanırım.

17. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Onur Abi teşekkürler ... 70 dolap yüksekliği 60 tank yüksekliği ... Toplam 130 cm yükseklik .

Temel Abi bende uygun boyutta beraber büyüttükten sonra bende problem olacağını sanmıyorum . Malum piranhalar aç bırakılmadığı sürece uysal balıklar ... :bilmem: Heiko Bleher amca 600 litrede damızlık piranhaları severumlarla , stingraylerle bakıyor ..

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tank yüksekliğinden çok önemli olan dolap yüksekliği. 70 cm yükseklik göz düşmesinde ne derece etki eder tam bilemeyiz ama bildiğim kadarıyla tank etrafında sürekli ilgisini çeken çocuklardan veya kalabalık ortamlada alakalı bir durum.

19. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Tank içinde piranhalar ilgisini çekebilirmi bilemiyorum :bilmem: Ama tank dışında ben hariç başka birşey dikkatini çekemez herhalde :D

20. aqua_boy

aqua_boy

İsim:
    Cenk Sinor
    Ya ben düşündüm taşındım ve piranhaları karma tankta besleyeceğim . Gerek oscarla , gerek arowanayla . Başka türlü piranhaların kana susamış canlılar olmadığını kanıtlayamayacağız gibi gözüküyor . Hem ben Rio Negro biotop'u yapacağım Rio Negroda belli bir bölgede piranhalar yaşamıyor . Yani sürekli başka türlerle . Biraz araştırma yaptım ve Rio Negro'da astronot olmadığını öğrendim . Bu durumda arowana tek çare gibi gözüküyor . Aslında green severumda olabilir ama altta nattereriler , üstte arowana olması daha şık gözükür gibi ... Ama aklıma takılan bazı sorular var . Arowanayı en küçük 8-10 cm arası bulabilirim . Bu arowana 2-2,5 cm nattererilerle problem yaşarmı ? Daha doğrusu arowana nattererileri yermi ? Tankta çok doğal bir dekor olacak . Kapağa montelediğim ince dallarla su yüzeyini donatmayı planlıyorum aynı arowanaların bulunduğu yerler gibi . Bugün doğal ortam videolarını izledim genelde Negro kolu öyle ... Şimdi ilk piranhaları atsam biraz boylanmalarını beklesem 4-5 cm olduklarında arowana atsam piranhalar yem diyemi görür arowanayı ? Ya da ilk arowanayı atsam sonra nattererileri atsam arowana yem olarakmı görür nattererileri ? Bir diğer seçenekte arowanayı biraz önceden alıp sump'ta tutsam piranalar ile aynı anda eklesem ve karartma uygulasam yine problem yaşarmıyım ? Birde arowanayı kaç cm olana kadar tankta tutabilirim ? Büyüdüğü zaman elimden çıkarmakta zorluk çekermiyim ? Son olarakta hiç böyle bir atraksiyona girmesemmii ?

Birde heiko bleher amcanın doğal Rio Xingu biotopunun resimlerini ekleyeyim . Heiko amcaya göre doğal biotoplarda piranhalar kendilerini evlerindeymiş gibi hissedip yaralı yada ölmek üzere olan balıklar dışındakilere saldırmazmış . Ayrıca bu tank yüzünden mahkemelik olmuş . 1 sene boyunca sorun olmadığını gösterince mahkemeyi kazanmış . İstanbulda verdiği seminerde anlatmıştı ... Buda tankı ;

Biliyorum biraz uzun tuttum ama inanın kafam çok karışık . Şimdiden herkeze teşekkürler ...

Saygılar ....

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016

Sayfayı Paylaş