1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk Akvaryum kurulumumu yapacağım yardımlarınızı bekliyorum..

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Eagle43 tarafından 23 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

1. Eagle43

Eagle43

Yer:
    Kütahya
    İsim:
    Tolga
    slm ilk akvaryumumu kuracağım birisi 120 lt diğeri 60 lt 2 adet akvaryumum var.:nazar:120 lt sarı prenses veya mavi yunus beslemek istiyorum.Araştırmalarıma göre 120 lt yetersiz yazmış bütün arkadaşlar ama balık sayısını az tutarsam yinede sorun olurmu, önerilerinizi bekliyorum. Ekol 15 dış filtrem var iç filtre almam gerekiyormu?Diğer sorumda 60 lt akvaryumumda canlı doğuran türleri beslemek istiyorum bu akvaryumda canlı bitki olması şartmı yeni olduğum için fazla bilgim yok yol gösterirseniz çok memnun kalırım.2 akvaryumada 2 şer adet vatoz koysam yeterli olurmu? Şimdiden herkeze teşekkürler.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: İlk Akvaryum kurulumumu yapacağım yardımlarınızı bekliyorum..

Mrb Tolga;

Öncelikle portalımıza hoşgeldin.:)Kuracağın 120 litre Akvaryum'da kaya,kum vb ekipmanlarla hacim 100 ltreye kadar rahat düşer.Bu hacimde tek Sarı prenses beslemeen daha doğru seçim olur yada gözden kaçan o kadar güzel türler varki biraz daha araştırma yapmak daha güzel olur diye düşünüyorum.Balık sayısını az tutsanda ilerde gelişimleri iyi olmaz özellikle Yunus'ların .Bakmasına bakarsın ama yanık kalır yani tür kendi özelliğini sergileyemez ve bu iki türde akvaryum içinde en baskın olan erkek diğer türlerin baya canını sıkabilir.Ekol 15 dış filitre 120 litre akvaryum'un için yeterli gelecektir.İç filitre almana gerek yok.

60 litrelik Akvaryumda isteğine bağlı bir tane güzel Mangrow kökü ve bir kaç tane (olmasada olur) Anubias bitkisi koyabilirsin.

Bu iki akvaryuma dediğin sayıda cüce vatzo koyabilirsin.

Son olarak bir kaç tür tavsiye edeceğim bu türler benim çok beğendiğim ve unutulnuş türler diyebilirim.

Brichardi
    Leleupi
    Lamprologus ocellatus

3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

İsmail hocam zaten gerekenleri yazmış sağolsun :) Ancak ben de biraz ukalalık yapmazsam rahat edemeyeceğim.120 litrelik tanka kesinlikle Yunus olmaz Tolga kardeşim.Kafa yapma ve renklerini,formlarını bulma şansın olmaz.Bence Yunus türü için en azından 250-300 litre bir tank olmalı.Hatta 300 litre minimum diyebilirim.

60 litrelik canlı doğuran tankı için Mangrow kökü suyu yumuşatacağından çok güzel olur.Canlı bitki bir avantaj.Çünkü balıklar yavruladıklarında o yavrular bu bitkilerin arasına girip saklanacaklardır.En azından arkaya biraz saz ekleyebilir ve suyun üstüne su mercimeği ekleyebilirsin.Bunlar da yavrular için saklanma alanları oluşturacağı gibi görüntü olarak da bir ayrı hava katacaktır.

4. Eagle43

Eagle43

Yer:
    Kütahya
    İsim:
    Tolga

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ediyorum.Söylediğiniz gibi biraz daha araştırma yapayım.Verdiğiniz balık türleride çok güzelmiş.Bir sorum daha olacak Çift çıkışlı hava motoru alsam 2 akvaryum içinde kullanabilirmiyim acaba?

5. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken

Merhaba...Hava motoru kuvetliyse bir sürü Akvaryuma uygulanır. Yanlız enerji kesildiğinde sifonlama yapmaması için su seviyesi veya yüksek bir yere koyun...

6. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Olur elbette.Ancak Alparslan kardeşimin dediği gibi yüksek yere loyun yada daha iyisi check valve ekleyip suyun geri gelmesi durumunda karşı motorunuzu koruyun.

7. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Hava motoru çift çıkışlı olabilir.Ben şarjlı http://www.akvaryumportali.com/akvaryum-malzemeleri/hava-motoru-amp-rambo-ep-12000-a-8996.html kullanıyorum ve çok memnunum elektrik kesintisinde eskisi gibi telaşlanmıyorum.:)

8. Eagle43

Eagle43

Yer:
    Kütahya
    İsim:
    Tolga

Çok teşekkür ediyorum sayenizde yeni hobici olarak baya bilgilendim :) canlı doğuranlarda lepistes vs. yavru alırken herhangibir müdahale yapmam gereklimi ? 120 lt tankımda sarı prenses beslemeye karar verdim 1 e - 4 d almam doğru karar olurmu? Yeni üye oldum ama çok soru sordum galiba :)

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Biz sorulardan asla bıkmayız:)Bizde ayne evrelerden geçtik sonunda.Oran güzel 1e 4d güzel bir şeçim .Balık alırken eğer hobici varsa çevrende ondan alabilirsin.Ama akvaryumcudan alacaksan balıkların sağlıklı olduğuna emin olman gerekir.Form yapısı balığın canlılığı ve gözlerin puslanma vb gibi durumları iyi gözlemleyip almak iyi olur.

10. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

İsmail hocam linkte okuduğum kadarıyla ups fikri de oluşmuş bir aralar.Neden vazgeçip de bu ürünü aldınız?Mesela ben ups sanki daha iyi olur diye düşünmüştüm?

1e - 4d gayet yeterlidir.Bir de iki tane cüce vatoz eklediğinde camlar da pırıl pırıl kalacaktır.Benim 550 litrelik tankda tek cüce vatoz dahi nokta kadar yosun bırakmıyor maaşallah :nazar:)

11. Eagle43

Eagle43

Yer:
    Kütahya
    İsim:
    Tolga

60 lt akvaryum için ısıtıcı seçimimi nasıl yapmam gerekiyor.50w bir ısıtıcı yeterli olurmu sizce?

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Normalde yeterli olur.Ancak Kütahya kış aylarında epey bir soğuk sanıyorum?Bence 100 lük bir ısıtıcı sanki daha iyi olacaktır.Yada 75 lik de olur.

13. Eagle43

Eagle43

Yer:
    Kütahya
    İsim:
    Tolga

Eray abi çok teşekkür ediyorum ilginiz için, dediğiniz gibi Kütahyanın soğuğu bişiye benzemez :) seçimimi söylediğiniz gibi 100 lük bir ısıtıcı yönünde kullanacağım.

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Aynen 100 watlık ısıtıcı işini görür.Askerliğimin acemi birliğini Kütahya'da yaptım ve ayazı gerçekten çok kötüydü.:)

15. Eagle43

Eagle43

Yer:
    Kütahya
    İsim:
    Tolga

Kütahya'nın havasına belli olmaz zaten bi bakarsın güneş bi bakarsın yağmur :)Ayazı çok fenadır çarpar adamı :)

16. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

Ben de canlı doğuranlar konusunda yardımcı olayım. Canlı doğuranlarda müdahale etmen gerekmez "eğer bitkin varsa". Bitkisiz akvaryumda lepistes beslenir, bir tane de 20 litrelik yavru tankı yapılır, haydi haydi beslenir. Ama lepistesten alacağınız keyif bitkili akvaryumda çıkar. Eğer bitkili yapmaya karar verirseniz elimizden gelen her yardımı yaparız.

17. Eagle43

Eagle43

Yer:
    Kütahya
    İsim:
    Tolga

Teşekkürler lepistes,kılıç kuyruk ve velifera bu türler uyumlu olurmu 1'er çift alsam? Bitkili yapmak istiyorum ama bakımı temizliği zor oluyormu? Bu konuda tecrübesiz olduğumdan ilk başlarda zorlanmak istemiyorum.

18. Toprak Akalın

Toprak Akalın

Yer:
    MERSİN
    İsim:
    Toprak Akalın

60 litrede velifera olur sanırım ama kılıç kuyruk agresif bir balıktır, zarar verebilir.
    Bitkilinin bakımı:
    Ayda bir uzadıysa bitki budanması
    Haftada bir 1/3 su değişimi
    2-3 haftada bir dış filtre değilse filtre temizleme.
    Vakti gelince kullanıyorsanız bitki köklerine misket gübre ekmek. Bu süre bitki yoğunluğuna göre değişir.

19. Eagle43

Eagle43

Yer:
    Kütahya
    İsim:
    Tolga

Verdiğin bilgiler için teşekkürler.İnş. bitkili bir akvaryum kurmayı başarabilirim:)

20. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Tolga kardeşim bence sen ilk etap hemen bitkiliye girme.Belirttiğimiz gibi bir Mangrow kökü,arkaya sazlık ve su üstüne de su mercimeği al ilk etap olarak.Böylece bir kaç hafta kullan ve tecrübe edin.Ufak tanklarda su değerlerini korumak daha zordur.Ama "Ben yazılanları aynen uygulayabilirim.Sorun olmaz benim için." dersen de elbette ki bitkili bir lepistes tankı çok daha doğal ve şık olur.Burada iş biraz da sana düşmekte :)

Sayfayı Paylaş