1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk Akvaryumum Fikirlerinizi Alayım ve Tabii Sorularım Var :)

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde quickBox tarafından 29 Haziran 2011 başlatılmıştır.

1. quickBox

quickBox

İsim:
    Fatih YILMAZ
    İlk defa akvaryum kurdum 28.5 litrelik herkesin fikirlerini öğrenmek istiyorum :)

Bitkiler

Elodea (Bazılarının üstünde gövdesinden kök türemiş bu konuda ne yapabilirim?)
    Java Moss

Canlılar

İçine koymadım henüz 24 saattir çalışıyor akvaryum -Betta hariç diğerlerini perşembe yada cuma günü alıcam-
    1 adet Betta Double Tail (Şu an dikdörtgen bir kabın içinde)

1 Adet Vatoz
    1 Adet Çöpçü
    1 Adet Elma Salyangoz
    5 Adet Neon Tetra

Kum: Vitasand siyah kum (4 Torba kullanıldı)
    Filtre: Hanging 2 Watt Şelale Filtre
    Su ısıtıcı: Roxin 25 Watt Su ısıtıcı
    Aydınlatma: Philips 8 Watt Cool SunLight (6500 Derece güneş ışığı renginde) -Tasarruf Ampullerinden, Beyaz renkli ışık veriyor-
    Arka Plan: Kullanmıcam.

-Eklemem yada çıkarmam gereken bir şey var mı?
    -Su ısıtıcının tutamaçları hemen çözülüyor buna bir çözüm var mı?
    -Ampulu sarı ışıklı tasarruf ampuluyle mi değiştireyim yoksa bu iyi midir?
    -Kumları çok iyi yıkamama ve durulamama rağmen sudaki bulanıklık sanki hala geçmedi (Resimlere bir bakarsanız sevinirim) -Yaklaşık 24 saattir çalışıyor- Yoksa bana mı öyle geliyor?
    -Betta için Bettagran yemim var fakat diğer canlılar ne ile beslenecek?

Saygılar..

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2015
    Görkem ÇAKIR ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: İlk Akvaryumum Fikirlerinizi Alayım ve Tabii Sorularım Var :)

Ellerine sağlık Fatih, şimdilik sade görünüyor ama hoş duruyor. Kum seçimini çok beğendim. Bu tarz akvaryumlarda ışık sorunu oluyor ölçülerden dolayı. Bitki eklemeyi düşünüyorsun sanırım, nasıl bir aydınlatma var şu anda ?

quickBox bunu beğendi.
  3. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Akvaryumunuz çok sade olmuş. Bende belirtmek istedim. Başlangıç için çok güzel bir akvaryum ellerinize sağlık. Yalnız size nacizane önerilerim olacak. Arka fon kullanmanızı öneririm. Görüntü açısından çok şey katacaktır. Sorularınıza cevap vereyim.

Bitki eklemeniz gerekiyor. Tahmin ediyorum sizde istiyorsunuzdur zaten. Bitki olarak önerebileceklerim limon, çam vb. ( Bu konuda bitkili ile uğraşmış arkadaşlar bilgi verebilir. ) :) Hiç bir şeyi çıkarmanıza gerek yok herşey yerli yerinde.

Su ısıtıcısının tutamaçlarına çözüm yok sanıyorum. Sirkeli suda bekletme diye bir şey okumuştum ama tam emin değilim.

Ampulu değiştirmenize gerek yok. Ama bence bitki sayısını arttıracaksanız 1 tane daha ampul eklemeniz iyi olacaktır.

Zamanla sudaki bulanıklık geçecektir. Biraz daha sabredin. :)

Pul yem ile besleyebilirsiniz sorun yok.

Ayrıca şunu belirtmek isterim betta'nın yanına koyacağınız balık seçimleri çok güzel fakat betta biraz agresif bir balıktır. Diğer balıkları rahat bırakmayabilir. Bu sorunun önüne geçmek için bitkilendirme yapmak iyi olacaktır. Bu nedenle bitkilendirme yaptıktan sonra balıkları eklersen daha iyi olur.

Tekrar tebrik etmek istiyorum. Nelerin yapılacağına önceden karar verilmiş, bilinçli yapılmış bir akvaryum. Isıtıcı göremedim nerede? :)

Saygılarımla...

quickBox ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. quickBox

quickBox

İsim:
    Fatih YILMAZ

Teşekkür ederim :)
    8 Watt'lık philips var aydınlatma olarak 38 Watt'lık güç gösteriyor tasarrruf ampullerinden. Bettayı bu akşam içine attım önceleri yan yüzüyordu şimdi onu toparladı biraz fakat sürekli Java Moss'un içine giriyor arkasına geçiyor parçalamaya çalışıp içinde kendine yer arıyor sanırım saklanacak yer arıyor kendine. Bu duruma karşı bir şeyler muhakkak yapıcam yarın. Bitki eklicem fakat akvaryum içindeki elodea'nın sürgün vermesini bekliyorum 2 tane 7 CM'lik sürgün 2 tane 4 cm'lik sürgün var şu anda bir kaç hafta sonra onları koparıp başka bir kapta büyümeye başlatıcam sıvı gübreyle bu sayede elodeayı çoğaltmış olucam. Benzer bir durumu Java moss için de yapabilirim.

Bir de şelale filtreyi en düşük hızda kullanıyorum balığın hoşuna gidiyor sanırım onu nereye çeksem orada daha fazla yüzüyor akım az da olsa kapılınca geri kaçıp bidaha yüzüyor oraya.

--- Ekleme ---

@l3yqrkm1st Bitki eklemek istiyorum fakat öğrenci olduğumdan ötürü daha yeni eğitim programım bitti ve sonunda elimde arta kalan para ile bu akvaryumu kurdum bitkiler de çok ucuz değil siz de biliyorsunuz :) Çöpçü ile Elodea aynı fiyat :D
    Epey vakittir fırsat buldukça internete girip bakınıyordum akvaryumlarda neler olsun neler olmasın nasıl bir şeyler yapmalıyım diye. Bundan önceki bettamı fanusta besledim bilgisizlikten ve orda kaybetmek beni çok üzmüştü.

Arka fon şu andan itibaren koymam da çok zor gerçekten onu yapıştırmak zor oluyormuş öyle okumuştum.

Pul yem de alırım o vakit balıkları alırken

Ampul kalsın o halde tamam

Isıtıcı durmadığı için kaldırmıştım fakat akşam koydum bir kaç saattir akvaryum içinde gayet güzel duruyor gece fişini çekip yatıcam sabaha eğer sağlam duruyorsa bundan sonra takarım bidaha çekmem fişini.

Teşekkür ediyorum takdiriniz için :):)

5. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Elodea nın uzayan sürgünlerini koparıp farklı bir kapta büyütmenize gerek yok. Öyle işlere girişmenize gerek yok. Belirli bir boya ulaştıktan sonra kesip kuma dikebilirsiniz. Ayrıca akvaryuma ufak bir kafa motoru koyarak gerekli akıntıyı sağlarsanız daha sağlıklı olur. Bir de java moss taban bitkisidir. Tabanı sararak büyür. Daha doğrusu kaya ve kütük gibi şeyleri sararak büyür. Bunu da göz önüne alırsanız iyi olur.

Saygılarımla...

quickBox bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum yeni kurulmuş olduğundan bitki ilavesinde acele etmezsen iyi olur. Betta ise oturan su değerlerinde daha rahat edecektir. Bitki ilavesi yaptıkça aydınlatma yeterli gelmeyebilir ve istenmeyen yosunları tetikleyebilir. Akvaryuma bir de arka fon eklersen güzel durur.

quickBox bunu beğendi.
  7. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Ellerine sağlık Fatih abi,Gayet sade güzel bir akvaryum olmuş.

quickBox bunu beğendi.
  8. quickBox

quickBox

İsim:
    Fatih YILMAZ

Dediklerini dikkate alıcam ve bitkilerle ilgili olanların hepsini uygulucam. Bettaya saklanacak bir yer ayarladığımda bir kaya alıp moss'u ona sarıcam.

Yosunlar için vatoz ve elma salyangoz yeterli olmaz mı?

Arka fon eklemek kolay bir iş mi? Gerçekten bilmiyorum sadece zor diye okudum.

9. penqun

penqun

İsim:
    Haktan KAYACAN

Arka fon eklemek gayet kolay bir işdir.

quickBox bunu beğendi.
  10. quickBox

quickBox

İsim:
    Fatih YILMAZ

Hem takdirin için hem de cevabın için teşekkür ederim :)

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Fatih bey fon işi gözünüzü korkutmasın. En incesinden bir strafor alıp siyah ayakkabı boyasıyla boyayarak akvaryumun arkasına koyabilirsiniz.

Yosun sorunu patlak verdimi ne elma salyangozu kurtarır nede vatoz. Işıklandırma sistemi bitki ekledikten sonra yetersiz gelir. Çözüm bulmanız gerekli.

12. chib0000

chib0000

İsim:
    cem koc

Hayırlı olsun arka fonu ekledinmi çok hoş bir tank olucak ışıklandırmaya gelince kullandığın ışık hem yetersiz hemde çok ısı yayarak yaz sıcağında ısıyı tavan yaptırır bence 8 watt lık hazır florasan armatürlerinden al en ufak boyu tam senin akvaryuma göre olur bence hem ısınma yapmaz hem tasarruflu olur bitkiler içinde ışık sorunun çözülür veya led aydınlatma yapabilirsin akvaryumun boyunu yazmamışsın ama sanırım yarım metre beyaz slikonlu led birde 0.5 amper adaptör 10 lira tutar bunuda düşün.

Sayfayı Paylaş