1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk akvaryumum

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Özkan41 tarafından 16 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. Özkan41

Özkan41

İsim:
    Özkan
    Bu benim ilk akvaryumum olduğu için tecrubesiz sayılırım ondan sizden destek bekliyorum,fotografını koymak isterdim ama telefondan girdiğim için koyamiyorumki koymanın bir yolu varsa koyorum ben akvaryumu anlatiyim 80.50.50 boyutu silis kum,filtre,isitici,hava motorundan oluyusuyo dekor olarak delikli iki büyük tas var.Sarı prenses besliyorum yanına başka turde eklemek istiyorum ilk sorum buydu yani başka hangi balık Turu yetistirebilirim ikinci olarak balıklar bir Kaya'nın altını kazmış hepsi ben yaklaşınca oraya giriyolar orayı bozmalimiyim yoksa kalsın mı balıklar yavrudur Şimdiden TEŞEKKÜRLER

2. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Cevap: İlk akvaryumum

Merhaba... Öncelikle hoşgeldiniz.

Akvaryumunuzun net hacmi 200 litre.bunun 20-30 litresini kum ve kayalara çıkarsak 170-180 lt. bir akvaryuma sahipsiniz.Sarıprensesler için iyi sayılabilecek bir rakam bu.Öncelikle kaç adet sarıprenses besliyorsunuz?Yaklaşık boyutları nedir(cm olarak) ve kaç dişi kaç erkek oranında besliyorsunuz?Tankın bakımını nasıl yapıyorsunuz?Bu soruların yanıtını verirseniz size daha iyi yardımcı olabiliriz.

İkinci sorunuza gelince;
    Sakın balıkların kazdığı oyukları doldurmayın ya da doldurmaya çalışmayın çünkü bu zaten streste olan balıklarınızı iyice strese sokacaktır.Herşeyi doğal haliyle bırakın.Zaten Cichled türü balıklarda kum kazmak olağan birşeydir ve onların yuvaları bu oyuklardır.Zaten siz orayı kapatsanız muhtemelen ertesi güne kadar yine kazacaklardır.Balıklarınızın sizi görünce kaçmasına gelecek olursak;

Muhtemelen tankı yeni kurdunuz ve balıklarınız henüz oratama ve size alışmadı.Bu normal bir durumdur.Zaman ilerledikçe balıkların stresi azalacak ve ortama ayak uyduracaklardır ancak şunu da belirteyim ki sarıprensesler ürkek bir türdür ne yaparsanız yapın korkma huylarınından vazgeçiremezsiniz ancak tanka farklı türde ve sp.lerle uyumlu balıklar eklerseniz korkaklıkları bir nebze olsun yok olacaktır.Bu konuda İcemanlar gayet etkili bir türdür.Ama ekleme yapmadan önce yukarda belirttiğim hususlarda bilgi vermelisiniz ki biz size daha spesifik bilgiler ve tavsiyeler verebilelim.

Sağlıklı Balıklar...

3. Özkan41

Özkan41

İsim:
    Özkan

Balıkların boyutu ortalma 5 cm ortalama 6 adet sarı prenses cinseyetini yavru oldukları için bilmiyorum 1 adette vatoz var.saygılar

4. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Tavsiyem şu yönde...

4 dişi 1 erkek sarıprenses ve yanına yine 4 dişi 1 erkek iceman koyarsanız tadından yenmez.Ama yunus koymayı düşünmeyin çünkü hacim yetersiz kalır,balıklara eziyet etmiş olursunuz.Yok ben iceman'ı sevmedim derseniz internetten S.p. ile uyumlu balık türlerini araştırıp,beğendiğiniz türü söylerseniz onunla ilgili bir yönlendirme de yapabiliriz.Ayrıca akvaryum bakımı hakkında da bilgi verebilir misiniz?(Dip çekimi,temizlik vs.)

Sağlıklı Balıklar...
    Sağlıklı Balıklar...

5. Özkan41

Özkan41

İsim:
    Özkan

İcemani almayı düşünüyordum sizde uygun diyince yakın vakitte eklerim ama onları büyük alsam sarı prnseslere zarar verirler mı? Haftada bir dip çekimi yüzde yirmi su degisimi iki haftada bir ,filtre temizlemesi 4 haftada bir

6. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki

Sarıprenseslerinizle aynı boyda almanızda yarar var diye düşünüyorum çünkü hem balıkların birbirlerine alışmaları kolyalaşacak hem de iceman erkeğinin dişileri kovalama sırasında sp.lere baskı yapmasını da önlemiş olacaksınız.Ama yine de karar sizin biran önce yavru almak istiyorum derseniz büyük de alabilirsiniz ama ben olsan yakın boyutlarda alırdım.Dip çekimleriniz genel kabullerin arasında.Böyle devam etmenizi tavsiye ederim.Haaaa ayrıca unutmadan akvaryumda ne tür bir filitre kullanıyorsunuz?Çünkü icemanları da tanka ekleyince tank yükü daha da artacak ama filitre sisteminiz bunu kaldırabilecek mi?O boyutta bir akvaryuma dış filitre şart diye düşünüyorum.

Sağlıklı Balıklar...

7. şahin37

şahin37

İsim:
    şahin şahin

Gerçi Yunus kardeşimiz gerekli bilgiyi vermiş. Benimde 130 lt akvaryumumda 5d 1e sarı prenses var..2 hafta kadar çok ürkeklerdi. Portaldan aldığım tavsiyelerle 5 adet İceman ekledim. Aynı gün ürkeklikleri tamamen bitti. Bence dekoru mecbur kalmadığın sürece bozma..sağlıklı balıklar..

8. Özkan41

Özkan41

İsim:
    Özkan

El yapımı iç filtrem var tanıdık yapmıştı onu kullanıyorum dış filtre perfomsini verdiğine eminim tetratec ex 700 den daha iyi bir performansı var videolarını izledim dış filtrelerin onlardan yüksek bir performansı var ayrıca en kısa zamanda ice man eklicem...

Sayfayı Paylaş