1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk Bitkili Canlı Doğuran Deneyimim...

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde Efebru tarafından 7 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Ana tankım 80x30x42 (100 litre), yavru tankım 10 litre.
    İç Filtre (800 Lt devir/h -100w ısıtıcı).
    Aydınlatma: 1adet sylvania grolux 18w t8 floresan + 2 adet phillips 18 er watt tld90 day light floresan.

Canlılar: 8 anaç Lepistes, 6 moli, 2 çöpçü, 2 vatoz, 3 elma salyangozu. Yavru tankımda ise 25 lepistes yavrusu.
    Bitkiler: Elodea, Tilki kuyruğu, Gül, Zeytin, Anubias, Cabomba ve ismini bilmediğim 1-2 tür bitki.

Ana tankım ve yavru tankım:

Ana tankım:

Yavru tankım ve elma salyangozlarım:

Yorum ve eleştiride bulananlara şimdiden teşekkür ederim...

egouard, DaPhNe, tamerkokcu ve diğer 9 kişi bunu beğendi.
  2. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Yücel Bey merhaba. Başlangıç için gayet güzel, ben canlı doğuran akvaryumlarında anfora küp, kabuk ve yapay dekorlara sıcak bakmıyorum. Şayet akvaryumda cüce vatoz varsa küp olabilir. Onuda bitkilerin arkasına gizlemeyi tercih ederim. Tecrübe kazandıkça, tercihlerinizde değişmeye başlayacaktır. Zamanla, bitkiler çoğaldıkça daha da güzel fotoğraflar paylaşacağımızı düşünüyorum. Anubias bitkisinin kökleri nin bağlandığı Rizom denilen gövdenin kumun altında kalması zamanla bitkinin çürümesine yol açabilir. Yavru akvaryumundaki elma salyangozlarının yanındaki salyangoz Pomacea Lineata mıdır?

tamerkokcu, Ankaraguclu ve Efebru bunu beğendi.
  3. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Hüseyin Bey değerli yorumunuz için teşekkür ederim. Dediğiniz gibi o yapay testi gibi şey şimdilik vatoz için yuva mahiyetinde. Hafta sonu vatozu birine hediye edip kurtulacağım sonra da o testiyi kaldıracağım. Anubias bitkisi belki fotoğraf net olmadığından görünmeye bilir ama ikazınıza uygun şekilde diktim. Hatta dikmeyip bir vantuzla sağ alt cama yapıştırdım.

Elma salyangozlarım cabombalarımı yemeye başlayınca ben de yavru tankıma aldım. Kahverengimsi salyangozun ne cins olduğunu inanın ben de bilmiyorum. Yakın poz fotoğraflar çekip paylaşırım hep beraber buluruz ne cins olduğunu inşallah ;)

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  4. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Büyük bir ihtimal ile Pomacea lineata. Ispanak ve diğer sebzelere devam. Vatozlar cüce vatoz ise bırakın kalsınlar. Leopar cinsi büyüyen vatozlardan ise şimdiden kurtulun.

Efebru bunu beğendi.
  5. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Hocam 1 ay önce 5-6 cm iken şimdi 12-15 cm olan bir cins. Eminim cüce değil. Buradaki akvaryumcuda zaten tek cins vardı ben de ondan aldım. Bitkilere çok zararı olmaya başladı. Her sabah kalktığımda 1-2 bitki yüzeye çıkıyor. Vatozun cücesinden buldum 1 tane o yüzden bu cüce olmayan vatozdan kurtulacağım.

Salyangoz sanırım sizin bahsettiğinizden. Google dan bakınca benimkinin aynısı bu bahsettiğiniz tür. Nasıl bir tür acaba? Bitkilere zararı var mıdır? Elma salyangozlar bitkilerimi çatır çutur yerken bu da yer düşüncesi ile onu da ana tanktan çıkarttım. Bir nevi kurunu yanında yaş da yandı. :)

6. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Sarı elma salyangozlarının birde bitki yiyen cinsi vardır. Pomecea canaliculata bu cins çoğu zaman Pomacea bridgesii ile karıştırılır. öyle tahmin ediyorum ki sizinki de öyle olmuş. Bir ara bütün zeytinlerimi katletmişlerdi. Diğer salyangoz için sadece alg yedikleri söylenir. Bitki yediklerine dair bir bilgim yok.

Efebru bunu beğendi.
  7. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Yücel Bey merhaba. Elma salyangozlarının bitkileri yediğinden şikayet ediyordunuz. Ben de size çizgili var mı diye sormuştum, ama düz dediniz.Benim aklımdaki ordaki kahverengi elma salyangozuydu aslında.:) Kendisi bir bitki katilidir, haberiniz olsun. Genelde akvaryumcularda bile ayrı bir yerde satılırlar ve bitki varsa almayın diye uyarırlar. Tabi düzgün akvaryumcularda...

Efebru bunu beğendi.
  8. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Kurulum güzel elinize sağlık küplerin konusunda Huseyin abime aynen katılıyorum.Kahverengi salyangoz bendede var ramshorn deniyor.

HTC Explorer A310e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Efebru bunu beğendi.
  9. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Ramshorn çok daha ufak farklı bir salyangoz türüdür.Kırmızı,kahverengi,mavi çeşitleri vardır.

Efebru ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Bende hem mavisi hemde kahverengisi var. Resimleri göremiyorum o yüzden kahverengi denilince benimkiler aklıma geldi.

HTC Explorer A310e cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Efebru ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  11. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Fotoğraftaki elma salyangozu boyutlarında, sarı - kahverengi çizgili desenleri olan bir tür.

Efebru, Ankaraguclu ve H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerinize sağlık Yücel bey, ben çok beğendim. :) Şartlar gayet güzel değerlendirilmiş, elbette daha gelişebilir, bu konuda zaten hâkim olan arkadaşlar görüş yazacaktır.

Efebru, H.Kaya.Gemlik. ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  13. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. Salyangoz konusunu açıklığa kavuşturmak için akşam video ve fotoğraf çekip burada paylaşacağım.

H.Kaya.Gemlik. ve Ankaraguclu bunu beğendi.
  14. hmrhmr

hmrhmr

Yer:
    istanbul
    Çok güzel olmuş hayırlı olsun

Efebru bunu beğendi.
  15. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    07 Mayıstan bu yana yaklaşık 3 haftalık süre sonunda akvaryumumdaki gelişmeyi sizinle paylaşmak istedim arkadaşlar...
    İşte 3 hafta aradan sonra son durum:
    Yavru tankı olarak bir arkadaştan yaklaşık 25 litre tam teçhizatlı akvaryum aldım (arkadaş hobiyi bıraktığı için).

Sağ arka köşeyi tilki kuyrukları ile, orta arka kısmı ise Eledoalar ile doldurup, uzayanları budayıp daha sık dikerek, yavrular için saklanma alanları oluşturmaya çalışıyorum. Hemiantusları ön taraf kısa kısa kesip diktim, bunları da ön plan zemin bitkisi gibi çoğaltmayı düşünüyorum. Sol arka köşeyi de hem ısıtıcıyı hem de iç filtreyi kamufle etmek için Anubias, Saz ve Cryptolar ile doldurmayı planlıyorum. 2-3 kök kalan ve bir türlü çoğaltamadığım Cabombaları ise şimdilik orta planda tutuyorum. (3 tane kaldılar, inşallah bunlardan ümidim var büyüyecek gibiler :) ). Küçük köprü gibi görünen dekor taşıma da java yosunu sardım, tutarsa onlar da şirin bir görüntü oluşturacak gibi.. :)

egouard, DaPhNe, Ankaraguclu ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Maşallah tank oturuyor yavaş yavaş, daha da güzel olacak. Tavsiyem zamanla elodeaları çıkarmanız, fazlaca besin harcayıp diğer bitkilere pek bişey bırakmıyor.Ellerinize sağlık.

Efebru bunu beğendi.
  17. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Sağ olasın Muhammed kardeşim. Beğenmene sevindim.

18. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Yücel bu kadar zamanda, böylesi gelişim. Tebrik ederim ve maşallah.

Efebru bunu beğendi.
  19. Efebru

Efebru

İsim:
    Yücel ORHAN
    Beğenmene sevindim Hüseyin abi...

20. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Yücel Abi Güzel Gelişmiş herşey MaşaAllah Diyelim. Gözüme takılan şu oldu Sol ön köşede duran Anubias mı ? eğer anubias ise Toprağa gömülmez Bir kaya ya felan bağlanması gerekli.

Efebru bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş