1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk Bitkili High Tech Denemem...

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde triggers tarafından 16 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: İlk Bitkili High Tech Denemem...

Ph controller 'ın kalibrasyonunun doğru olduğuna eminmisiniz siz? Problu sanırım o cihaz ve kalibreyi solüsyonu ile yapmanız gerekir.

2. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Evet yaptım kalibrasyonunu, hem beraber gelen solüsyonu ile hem de kendi aldığım başka bir solüsyonla. Bu konuyu çözemiyorum bir türlü. Ph'ın bu kadar düşmesine sebep ne olabilir? Suya salınım yapacak hiçbir şey yok tankta. Şu an ph 6.13 , bu durum da tanka hala co2 vermelimiyim. Co2 verdikçe daha da düşüyor. Bitkilerin co2 yi kullanmama gibi bir durumu olabilirmi?

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Bitkiler Co2 kullanmaya başladıklarında O2 verirler buda fotosentez ile gozlemlenir. Suya Co2 verildiğinde pH düşer O2 verildiğinde ise pH yükselir. Bu durum aynı anda olduğunda pH sitabil kalır.

Size bunu sağlamamız için yol gostermistim ama siz sadece geceleri oksijen verdiniz tanka. Co2 ile birlikte oksijen verin tanka bir nevi yalancı fotosentez misali.:)
    HTC Tapatalk

4. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

O zaman 24 saat sürekli O2 vereyim tanka. Belki düzene girer :bilmem:

5. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Atilla bey Murat abiye katılıyorum bol oksijen verin bir süre tanka ph yükselsin pek bir bilgim olmamakla beraber kullandığınız Oliver Knott kumun özelliklerinde ph'ı stabil tutar diyor bununda belki etkisi vardır ph'ın yükselmemesinde.

6. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Bu akşam suya 2 çay kaşığı sodyum bikarbonat ekledim. Bu suyun genel sertliğini 6 dan 10 yükseltti, kh değişmedi 3 de kaldı. Ph 6 lardan 7 lere kadar çıktı. Dolayısı ile gaz verilmeye başladı tanka ve şu an 6. 6 da sabitlendi. Benim ph kontrolcüsü 6. 5 a ayarlı olduğu için sürekli Co2 veriyor tanka. Sürekli O2 de vermeye başladım. Şuan da herkesin keyfi yerinde. Sanki Co2'yi kontrol altına aldım gibi!.

7. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Yine bir cuba macerasına atıldık, bakalım bu sefer aldıklarımız cuba çıkacakmı ?

vanlyy bunu beğendi.
  8. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Tankımın son halinden birkaç kare, yorumlarınızı bekliyorum...

GKARE bunu beğendi.
  9. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

26. gün. Şu ana kadar ciddi bir sorun yaşamadım. Yosun vesaire beni çok üzmedi. Hatta bu gün ilk budamamıda yaptım. Üst ve arka taraflar biraz rahatlasın istedim. Böylece ışık daha rahat inecek tabana. Tek problemim nitrat, bugün %50 su değiştirdim ama henüz ölçüm yapmadım. Düzenli gübreleme yapıyorum. Pazar potasyum, p.tesi- çarşamba- cuma nitrat, fosfat, demir ve mikro element. Bitkiler ve balıklar oldukça keyifli. Durmaksızın fotosentez seyretmek çok keyifli.

Birkaç tane fotoğraf paylaşayım ve yorumlarınızı alayım.

Selamlar...

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem

Muhteşem Görünüyor Atila abi eline koluna yüreğine sağlıkem34:

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Atila abi sabrın karşılığını alıyorsun. Mükemmel görünüyor tank. İnşallah böyle devam eder...

12. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

İnşallah, şuan da pek problem yok gibi. Selamlar...

13. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Su değerlerim;

sıcaklık : 25,5 c
    ph : 6. 5
    kh : 4
    gh : 2
    fosfat : 0,2,5 ppm
    demir : 0,0 ppm
    nitrat : 20 den yukarıda

Nitratı düzenli su değiştirerek kontrol altında tutmaya çalışıyorum ama demir gübresini dün ekledim 1 saat sonra 0,2 mg/l çıktı. Bu gün ölçtüm 0 çıktı. Bu durum da hergün ekleme yapmam gerekir mi ? Bitki olarak cuba, parvula ve rotala red var. Günlük olarak demiri bu kadar kullanırlar mı?

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Gh'ınız düşmüş sevindim.

Demir eklemenize gerek yok, peryodik olarak eklemeye devam eklemeniz yeterli olacaktır.

Nitrat duzeyinizde fosfatiniza gore yeterli seviyede, tabaniniz kaplandiginda, daha stabil konuma gelecektir...

HTC Tapatalk

15. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Gh sayenize düştü. Filtreye reçine koydum. Hatta 0 lara 1 lere düştü. Şu an da1-2 arasında. Nitratı düşüremiyorum. Herhalde canlı yükümdendir. 10 kırmızı burun tetra, 4 oto cat, 3 sae ve birkaç tane de karidesim var. Tüm tabanı parvula kaplatmaya karar verdim, çim gibi olmasını istiyorum. Şu anda akvaryumum da parvula ve rotala red dışında bitki yok. Ön tarafı ve ortaları parvula, arka tarafı rotala yapmaya karar verdim. Belki biraz da micra olabilir. Sizinde düşünceleriniz önemli benim için. Selamlar...

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Nitratı arttıran canlı yükündür ama sıkıntı yok,:) 20 ppm nitrat normaldir. Her hafta düzenli su değişimleri ile bertaraf edeceksiniz zaten.

Bu ilk denemeniz olduğundan dolayı, tankta istediğiniz görselliği yakaladığınızda, bozup daha zor ve ilginizi çeken bitkiler ile, tekrar bir peysaja gidersiniz.:)
    Cuba hep içinizde zaten, belkide bu tankı kurma sebeplerinizden en büyüğü.

Kafanızda ne tür bir dizayn var biz bunu bilemeyiz, siz daha da geliştirerek son noktaya ulaşacağınıza, adım gibi eminim. Bu yüzden bitki tavsiyesinde bulunamıyorum.

Akvaryumdan güncel bir resim karesini hakkettik sanırım.:)

17. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Yeni fotoğraflar için biraz daha zaman var, biraz değişiklik yaptım. Aşağıdaki gibi bir şeyler yapmak istiyorum.

18. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

İllaki zaman var Atilla abi.:)

Gelişim aşamalarını merak etmiyoruz değil hani.;)

19. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Valla o kadar değişiklik yaptım ki kurulumdan bu yana, en son dün akşam cubaları çıkarttım tanktan zira benim gibi sabırsız birine uygun bir bitki olmadığı kanaatine vardım. Arka ve orta tarafa koyduğum parvulaların gelişimi beni şaşırttı ben de tabanı tamamen parvula yapmaya karar verdim. Arka sağ ve sol da bulunan 4-5 çeşit bitkiyi de çıkartıp sadece rotala yapmaya karar verdim. Dolayısı ile ön taraftan söktüğüm cubaların yerine arka tarafta çok iyi yayılma ve gelişme gösteren parvulalardan ektim. Şu anda ön taraf boş gözüküyor. Biraz dolunca yeni fotoğrafları ekleyeceğim. Selamlar...

20. triggers

triggers

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Atila UYSAL

Merhaba sevgili dostlarım, son günlerde parvulalar da yosunlanmalar oluştu. Sebebi ve çözümü konusun da yardımlarınızı rica ediyorum. Selamlar...

Sayfayı Paylaş