1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk Defa Bitki Akvaryumu Kuruyorum

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde Zeki tarafından 22 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Zeki

Zeki

İsim:
    Zekeriyakaçıral
    Bitkileri iki gün oldu ekeli ama toprağım uygunmu bilmiyorum.sağlıklı görünmüyolar.

Ekli Dosyalar:

• image.jpg
      image.jpg
      Dosya Boyutu:
      57,4 KB
      Görüntüleme:
      388
  2. Sky2007

Sky2007

Yer:
    Konya
    İsim:
    Mustafa Sırlı
    Siyah hagen kumsa kumunuz uygundur.

3. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Portala Hoş Geldin Zeki abi :)
    Kum Hagen Gayet güzel bitki için gördüğüm kadarı ile Gül var. Akvaryum kaç litre ? ışıklandırma ve filtrasyon nedir ?

4. Zeki

Zeki

İsim:
    Zekeriyakaçıral
    Kum hagen olduğundan emin değilim.rastgele aldım burdaki bilgileri yeni okumaya başladım.hagen anladığım kadrıyla pahalı sanki.akvaryumum büyük değil 20 22 lt su aldı ışıklandırma ve filtreyi bilmiyorum eve gidince bakıp söyleyeyim ama o iç hava motorundan değil suyu üsten atıyor.

5. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Kum elinize aldığınizda cam gibi kesecek goruntu verir ve çok parlar hagen kum fiyatı 3_4 tl arasında. Kumdan biraz alın deneme testi yapalım bir kapağa biraz kum koyun ve üzerine tuz ruhu dökün köprürse hagen değildir.

6. Zeki

Zeki

İsim:
    Zekeriyakaçıral
    Tamm deniycem.çok sağol.bitkiler için başka ne yapayım.soda faln okudum baZı yerlerde.sadece o kum yetrlimi.?yardımın için çok sağol tekrardan

7. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Sodayi aklından cikart abi sera florena sıvı gubre alırsan yeterli olacaktir. Aydınlatma nedir ? Akvaryum 20 litre çok düşuk bir hacim ondan yavru akvaryumu olur başka olmaz.

8. Zeki

Zeki

İsim:
    Zekeriyakaçıral
    Bitki ağırlıklı biraz lepistes başlangıç olrak aydınlatmaya bkcam söyliycm evde değilim daha. Motor ve ışık resimde ben anlayamadım ışık ama baya aydınlatıyor.

image.jpg

image.jpg

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu aydınlatma ile bitki sağlığı yakalamak biraz güç.

10. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Zeki abi şöyle yapsak sen yeni bir akvaryum al veya yaptır 80 litre civarında bu küçük akvaryumuda yavru tanki yaparsin. Ayrıca filtren çok çok çok güclu balıkları yorar öldürür. Temel abiminde belirttigi gibi sağlıklı bitki elde edilemez.

11. Zeki

Zeki

İsim:
    Zekeriyakaçıral
    Hadi ya valla bunu alalı bir hafta oldu daha.bunda yapabileceğim bileşeyler yokmu?motor için ne yapabiliriz yada.aydınlatma düşükse daha yüksek watt bir ampul taksam

12. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Dediğim gibi 20 litre yavru yetiştirmek için kullanilabilir. O akvaryuma pipo filtre olmalı

13. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Zeki Bey merhaba,
    Akvaryum komple sistem galiba. Yani aydınlatma ve filtresi kendinden. Bu tarz tanklar ekipman kalitesi açısından biraz vasat oluyor, fakat RS nin bende de seti var. Bunun bir büyüğü sanırsam. Hİç de fena değil. Canlı yoğunluğu olmayacaksa filtre iş görür. Kumunuz ideal fakat taban kalınlığı artırılmalı diye düşünüyorum. 1-2 kg daha ekleyebilirseniz güzel olur. Ben aydınlatma konusunda çok kötümser değilim. İçindeki 9w pl duy ampul sanırsam. Öyle ise mevcut bitkileriniz ve o ayardaki bitkiler için çok da kötü değil. Daha düşük bir watt ise ek yapmada fayda var. Sıvı gübre kontrolu ilk bitkili için zor olabilir, yosun kaçınılmaz. Yeterli taban kalınlığı, tabana misket gübre, 20 lt için 9-10w aydınlatma ile güzel bir başlangıç yapılabilir. Tavsiyem, akvaryum oturunca 3-4 çift canlı doğuran atıp başlamanız. Biraz daha bitki ve karides de ekleyebilirsiniz. Kolay gelsin.

Ankaraguclu bunu beğendi.
  14. Zeki

Zeki

İsim:
    Zekeriyakaçıral
    Şuan balık yok toprağı Zenginleştirmek için bugun çıkcam misket gübre ve lav kırıgı alsam nasıl olur bide daha kolay bitkiler ne olabilir.

15. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Lav kırığı alta serilerek çok iyi sonuçlar alınır. Ben kendi sistemimde sadece lav kırığı yapmıştım. Bitkinin inanılmaz sevdiği bir kum. Fakat mümkün olduğunca ince taneli alın.
    Kolay bitki deyince ilk akla gelenler gelişm hızı ve boyut açısında tankınıza pek uygun olmayabilirler. Fakat ben olsam tabana subulata, orta ve arka plan için cyripto türleri ve lobelia cardinalis koyarım. Özellikle cyripto wendthii-brown gibi türler sorunsuz bakılır bu akvaryumda. Kolay çoğalır ve güzel saklanma alanları oluşturur. Tabi tankın boyutları göz önüne alınırsa 5 kök subulata, 2 şer kök cyrpito ve lobelia yeterli gelir.

Ankaraguclu bunu beğendi.
  16. Zeki

Zeki

İsim:
    Zekeriyakaçıral
    Çok sağolun.bide bitkileri direk dikeyim mi saksımı kullanayım.suyumu tammen değiştirrmeyi düşünüyorum akvaryumcularda su hazırlama ilaçları var kullanıyım mı onlardan bu konularda beni aydınlatırsanız çok sevinirim.inşallah sağlıklı bir akvryum elde edebiliriz
    as

17. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Saksıya gerek yok, bu yüzden toprağı kalın ve zengin tutmaya çalışıyoruz. Suyu neden tamamen değiştirmeyi düşünüyorsunuz anlamadım, ama su hazırlayıcı ilaçlardan sadece sera nitriveci öneririm. Aquatan da kullanabilirsiniz ama bence gerek yok. Nİtrivec bakteri kültürüdür ve 1-2 gün içierisinde suyu balık eklemek için hazır hale getirir.

Sayfayı Paylaş