1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk DIY Dış Filtre Denemem

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde thered tarafından 27 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy
    DIY dış filtre yapmak konusunda ilk denememi paylaşk istedim. Forumlardan gördüğüm örneklere bakarak bir kendin yap dış filtre işine koyuldum. Bakalım sonuç nasıl olacak.

DIY dış filtre yapımı Malzemelerim:

- 1x Bora 0,87lt kilitli saklama kabı: 4,5 TL
    - 1x Metal hortum bağlantı aparatı: 2,5 TL
    - 1x Plastik hortum bağlantı aparatı: 2-3 TL
    - 2x 1 metrelik hortum 2 TL

Bağlantı kısımlarına hem plastik conta koydum, hem silikon sıktım, hem de aparatlar yerlerine epey sıkı oturdu inşallah bir sızdırma olmaz. Silikonun kuruması için yarına kadar bekleyip ilk denememi yarın ya da öbür gün yapacağım.
    Bir de bakalım iç filtremin basıncı yeterli gelecek mi. Atman F101 iç filtrem var. Saatte 350lt basıyor. Akvaryumum yaklaşık 30 litrelik. Malzemeleri de alttan itibaren şu sırayla dizmeyi düşünüyorum: Seramik, Elyaf, Zeolit, Sünger parçaları, Mavi Elyaf. Aslında mavi biyolojik sünger koyacaktım ama biyolojik sünger diye aldığım şey sünger değil, elyafa benzer (bulaşık süngerlerinin yeşil olan sert kısmı ile aynı) bir malzeme çıktı. O yüzden sünger edinene kadar onu kullanacağım. Ya da gri sert döşeme süngeri var elimde ama gözenekleri çok küçük onu mu kullansam bilmiyorum..

Deneme yaptıktan sonra bilgi vereceğim.

Ve işte ilk dış filtrem:

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Cevap: İlk DIY Dış Filtre Denemem

Güzel olmuş ama alt kısmı da plastik kullansaydın keşke. Metal pek uygun değil.

3. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy

Plastik almıştım aslında ama çok kalın ve kaba. Üst kısımda sorun değil ama alt kısımda kalın aparat pek iyi durmuyor bu büyüklükte bir kutu için, o nedenle metal kullandım. forumda beğendiğim bir örnek filtrede de benzer bir malzeme kullanılmıştı. Bakalım eğer paslanma yaparsa yeniden yaparım artık, yapması da ayrı bi zevk..

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tebrik ediyorum güzel olmuş. Basit ama işlevsel olacak bir filtre. İstediğin verimi almanı dilerim.;)

5. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy

Bugün içi boş olarak bir deneme yaptım ve malesef kapaktan sızdırma yaptı. Kilitli olmasına rağmen turuncu renkte görünen conta yetersiz geldiğinden kapağın altından sızıyor. Kapak contasının üzerine de silikon sıkıp 1 gün daha bekleyip öyle deneyecem. Hortum bağlantı kısımlarında bir sızıntı görmedim şimdilik. Silikona rağmen üst kapak yine sızdırırsa artık kapakla kutuyu komple yapıştırırım.

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Çok sıkı kapanan bir kapak yapısı yok aslında. Silikon suyu tutar ama temizlik için açıp kapatması zor olur veya sızdırma tekrarlayabilir. Kapağın oturduğu yere güzel bir conta ayarlarsan iyi olur. lastik Şambriyel gibi malzemeleri deneyebilirsin.

7. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Filtre'yi normal bir dış filtre gibi mi düşünüyorsunuz? Yani akvaryumun altında bir yerlerde mi? Sızdırmazlık gerektiğine göre öyle.
    Sızdırmazlığı sağlasanız dahi temizlik sonrası tekrar sızdırmazlık için uğraşacaksınız.

Bu arada motor filtrenin içinden mi akvaryuma su basıyor yoksa tankta mı? Motora tanktan emiş mi yaptırıyorsunuz?

Bir vidyo ile yada şematik bir fotoğraf ile kurmak istediğiniz sistemi anlatabilirmisiniz?

Bu tür kaplarla tepe filtre'yi öneririm size. Daha az riskli, temizliği kolay. Tek kötü tarafı dekoratif değil.

8. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy

Motor akvaryumun içinde, suyu filtreye basıyor. Hacmini özellikle küçük tuttum akvaryumun tepesine yerleştirebileyim diye. En azından ilk başlarda tepede durur. Sızdırsa bile akvaryum içine akar. Tamamladığımda ve düzgün çalıştığında daha detaylı resimlerini de eklerim. Aslında benim de isteğim bir tepe filtre yapmak ama şimdilik ona imkanım ve vaktim yok, bu beni bir süre idare eder. İleride akvaryumu büyütürsem ilk işim bir DIY tepe filtre yapmak olacak :)

9. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

O zaman şöyle yapalım.

Motor suyu akvaryumun üzerindeki plastik kaba basacak. Su girişi yukarıdaki delikten olacak su filtre malzemelerinden süzülerek aşağıdaki metal boru çıkışından akvaryuma geri dönecek.

Kendin yap tepe filtrelerde yüksekliği fazla olan kaplar yerine genişliği ve derinliği fazla olan kapları öneriyorum. Bu tür kaplar görüntü kirliliğine de yol açmıyor.

10. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy

Tepe filtre yaparsam bahsettiğiniz şekilde yapacağım. Sump gibi olacak. Ama tabi bu farklı ve daha basit. Kapak contasına silikon sürüp kuruttum bu şekilde daha kalın bir conta elde etmiş oldum. 2 gündür çalıştırıyorum herhangi bir sızdırma olmadı. Debide belirgin bir düşüş olmadı. Katmanlarda dediğim gibi alttan üste seramik, elyaf, zeolit, fiber zımbırtı (mavi sünger diye aldığım) en üstte de döşeme süngeri (gri) var. İnşallah uzun vadede bir faydasını görebilirim..

Çalışma şekline gelince, su alttan giriyor üstten çıkıp akvaryuma dökülüyor. 2 gündür filtreyi bir kabın içinde tuttum ne olur ne olmaz diye.

11. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Akvaryumdaki kafa motoru suyu filtre'ye basıyordu sanıyorum.
    Ben güvenlik olması açısından (illa bu şekilde devam edeceksen) kafa motorunu akvaryum seviyesinin üstten 10 cm de tutmanızı öneriyorum. Sızdırma olursa yukarıdaki 10 cm boşalsın sadece.

İkinci ihtimal ise (bence en doğru olanı) kafa motoru akvaryumun içindeki suyu emip filtreye basacağına filtrelenmiş malzemeyi emip akvaryuma bassın. Bu ihtimalde sızdırmazlık bozulduğunda su taşması riski sıfır olur. Diğer ucu sifon mantığında çalışacağından ucuna dış filtre dip aparatı bile konulabilir.

Aşağıda sistemi resim üzerinde özetledim.

Uploaded with ImageShack.us

12. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy

Öylesi daha iyi olurdu tabi ancak iç filtremin (atman f101) emiş kısmı aparat takmaya pek müsait değil. Genelde dediğiniz gibi iç filtreyi suyun üst kısmına yakın tutuyorum. Bu şekilde bir sızıntı olsa bile su 3 cm kadar aşağıya indiğinde filtreye hava giriyor ve su basımı duruyor. Yani en fazla 3 litre kadar su kaçar dışarıya.. Sistem yaklaşık 10 gündür çalışıyor çok şükür herhangi bir sorun yaşanmadı. Debi akvaryum boyutu için gayet uygun, dış filtredeki su akışı da epey yavaş sayılır yani biyolojik filtrasyon için uygun bir ortam var gibi görünüyor. Dıştaki kapta kısım kısım hava boşlukları da oluyor. Hatta bazen hava taşını iç filtrenin yanında çalıştırıyorum ve biraz hava girişi de oluyor dıştaki kısıma. Böylece oksijen ihtiyacı olan bakterilerin gelişimi de iyi olur diye düşünüyorum. 10 gündür pek bir kirlenme olmadı kutuda. İç filtrenin sünger ve elyafını da çıkarmadım motora pislik kaçmasın diye. O yüzden dış kısma kaba pislik gitmiyor.

13. thered

thered

İsim:
    ozan aksoy

Bu da akvaryumumun dış filtreli son hali:

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

DIY 'ı seviyorum. İŞlevsel ve güzel bir filtre olmuş, ellerinize sağlık, gayet güzel olmuş.

15. Elmaslar

Elmaslar

Yer:
    İstanbul Levent
    İsim:
    Suleyman elmaslar
    Cok basarili olmus gorunuyor ellerine saglik

Sayfayı Paylaş