1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk tecrübe, ilk kurulum, Tavsiye alınır

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Beyazıt tarafından 3 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Merhaba arkadaşlar ilk kurlumum. Size biraz kurulum hakkında bilgi vermek, bilgi ve tecrübelerinizden faydalanmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim, tavsiye ve eleştirileriniz benim için çok değerli.

1. Tank için evin uygun yeri seçildi, akvaryum siparişi verildi.
    2. Tank 100cm x 100cm x 50cm(yükseklik), Sump 80x50x40(yükseklik) Arka fon siyah pleksi, arkadan durso iniş, 85 cm yükseklik ahşap ağaç sehpa, membran mobilya giydirme, Dolap içi elektrik bölümü ayrılmış.
    3. Protein Skimmer alındı, Reef Royal Aquatics DC 212, Jebao Dc 4000 motorlu 1800 l/h hava emiş.
    4. Tuz alındı 22+7 kg Red Sea Coral Pro
    5. Kafa motoru alındı, Jebao DC 6000
    6. Dalga motoru alındı, 2 adet Jebao RW8
    7. Isıtıcı alındı, 300W TetraTec
    8. RO cihazı+ Silikat Reçine Çıkışı montajı yapıldı.
    9. Salifert Nitrit+Fosfat+Amonyak testi alındı Nitrat alınacak.
    10. Kum alındı 50kg 1-2m Mercan kırığı.
    11. Elektrik panosu kendim hazırladım 12 priz, 4 adet prize zaman ayarlı geciktirici röle bağlandı 5 dakikaya ayarlandı.
    12. Canlı kaya alınacak
    13. Kendim yapacağım 150x1w power led. 6x24lü pcb ve 6x 24w 350ma led driver alındı.

Kurulma henüz başlamadım. Ekipman ve tank konusunda tavsiyelerinize açığım, yaptığım hata varsa yardımlarınızı bekliyorum. Özellikle okuduğum bazı konulardan sonra kum acaba ince mi oldu düşüncesine kapıldım. 2-4 mm olan ile değiştirmem gerekir mi?

Düzenleme: 3 Nisan 2016
    veysel, afatih ve Pennywise bunu beğendi.
  2. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hoşgeldiniz, eksik yok gibi görünüyor. Tavsiyem; kare tabanlı kurulumlarda peyzaj ve akıntı güzel ve en verimli şekilde planlanmalı, tabi tankı kurduktan sonra daha iyi gözlemleyip ufak ayarlar çekilebiliyor.

Diğer detay da tankın çevriminde suyun ve artıkların başarılı bir şekilde filtre sistemlerine ulaştırılabilmesi. Bence bu saydığım iki detayı çözülmüş tanklar 1-0 önde başlıyorlar.

3. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Akvaryum konusunda daha önce hiç tecrübem yok bol bol okuyorum. Peyzaj ve akıntı konusunda ortada ada şeklinde kaya ve etrafında dönen akıntı olarak dalga motorlarını yerleştirmeyi düşünüyorum. Tabi teoride böyle pratikte nasıl olur bilemiyorum. Tek parça 30-40 kg bol gözenekli bir kaya yerleştirmenin filtrasyon olarak dez avantajı ve balıklara saklanacak mağara olmaması sorun olur mu?

4. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Tek ada fikri güzel, balıklar ve diğer canlılar doğaları gereği geceleri mutlaka barınak arayacaklardır. Çok balık olmayacaksa, utangaç türler bakılmayacaksa sıkıntı olmayabilir.

Bölgeci veya bentik türler mutlaka bir yer sahiplenip diğerlerini yaklaştırmayacaktır.

5. afatih

afatih

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Fatih Kahraman
    Hayırlı olsun inşallah istediğiniz güzellikte bir akvaryum kurarsınız.

6. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Hayırlı olsun, ada fikri gayet güzel bencede.

7. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Herkese tek tek teşekkür ederim Akvaryum bu hafta içi gelecek. Önümüzdeki pazartesi su doldurmaya başlayıp Start vermek istiyorum. Esas o aşamadan sonra tecrübelerinize daha çok ihtiyacım olacak

veysel bunu beğendi.
  8. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Arkadaşlar arka camdan taşırma durso, dışarıdaki durso kutus ve 2 iniş 1 çıkış boru sistemli akvaryumda arka camı derinliği azalttığı için komple pleksi ile kapatmak istemiyorum. Nasıl bir şey uygulayabilirim. Fikirlerinize ihtiyacım var 20cm x20 cm durso kutusunu kapatacak şekilde bir pleksi ve 3 boruyu yan yana montajlayıp boru kanalı ile gizlemek gibi düşüncem var sizce nasıl olur. Arkada camda görünen küçük bir parça pleksi ve yukarıdan inen bir boru kanalı görünecek. Alternatif fikirleriniz varsa çok memnun olurum.

9. Jeddite

Jeddite

Buzlu cam efekti veren yapistirmalari arkadan yapistirip pleksiyi seffaf kestirebilirsiniz fakat zamanla kirlenip sistem oturdukdan sonra tekrar farkli renklere burunecektir

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. Beyazıt

Beyazıt

İsim:
    Beyazıt
    Arkadaşlar herkese yeniden merhaba. bir sorum olacak ilk mesajı 1 kez mi düzenleyebiliyoruz? Ben bütün gelişimleri tarihlerle ilk mesajda toplamak istiyordum ilgisini çeken arkadaşlar olursa sayfa sayfa zorluk çekmesinler diye ama ilk mesajı düzenleyemiyorum?
    Gelişmeler şöyle 7 Nisan Perşembe Cama cam olarak akvaryum yapıştırldı Arka camı komple kapatmak istemiyordum ama arka camdan durso taşırması yaklaşık 50 cm ve durso taşırmasının sağından ve solundan 20lik 2 delik açılarak kafa motorundan gelen su dönüşü verilince 2 iniş, 50 cm durso ızgara, Durso ızgarasının sağından ve solundan 2 dönüş olunca mecburen arka cam komple kapanacak.

2 adet geri dönüş suyunu arka camdan yan camlara çapacak şekilde, 2 adet dalga motorunu yan camların arka tarafına ön camın ortasına vuracak şekilde yerleştirmeyi düşünüyorum. PS bilgim yok paint de çizdim umarım anlatabilmişimdir :) buraya kadar bir hatam varsa uyarırsanız sevinirim.

Untitled 2.png
    Aydınlatmayı da büyük kısmını yaptım. Toplam 144 adet 1 watt power led.
    60 adet Royal Blue 445-450 nm
    10 adet Blue 460-470 nm
    40 adet Cool white 10.000 15.000 kelvin
    10 adet Warm white 3.000 4.000 kelvin.
    6 adet Naturel white 6000.-8.000 kelvin
    8 adet Deep red 660 nm
    10 adet UV 390 nm

eşit şekilde dağıtarak 24, 48, 72 adet olarak 3'e ayırdım zaman prizi ile kademe kademe önce 1. kanalı sonra 2, ardından 3. kanalı yakarak kontrol edeceğim.
    Untitled2.png

Sayfayı Paylaş