1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk Tuzlu Su Akvaryum Deneyimim

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde ufukkrblt tarafından 6 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. ufukkrblt

ufukkrblt

İsim:
    ufuk karabulut
    Arkadaşlar herkese merhaba öncelikle.

Burada yapmış olduğunuz çalışmalar muhteşem.İlk akvaryum kurulumumu yapıcam ve tuzlu su akvaryuma hayranım.Bu sebepten ilk akvaryum kurulumumu tuzlu su olarak yapmak istiyorum.Elimde 100x45x45 akvaryum bulunmakta bu akvaryumu tuzlu su için ne gibi ekleme ve değişiklikler yaparak kullanabilirim. PS v.b şeyleri ögreniyorum fakat bu terimlere ve DIY olarak nasıl yapıldığına yabancıyım. Adım adım PS yapımı ve benzeri bilgilere ihtiyacım bulunmakta.

Ve bu konuda forumdaki yazıları okuyorum ama sıfırdan bir tuzlu su akvaryumu kurulumu için neler gereklidir bilmiyorum.Tuzlu akvaryumu için neler gerekli hangi motor hangi tuz hangi su v.b şeyler sizlerin bu konuda görüşlerinizi rica ediyorum.

Yardım ve cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: İlk tuzlu su akvaryum deneyimim...

Yolun başındaysanız, mümkün olduğunca fazla okuyarak ilk adımlarınızı atabilirsiniz.Çünkü tatlısuda olduğu gibi tuzlusuda da bir çok seçenek sizi bekliyor.Yani tuzlusu sadece PS ve tuzdan oluşmuyor.Sorularınıza gelecek olursak;
    1- Akvaryumunuza sump yaptırmalısınız, bu uzun vadede işinizi görecektir.Ama şimdilik imkanınız yoksa, sumpsızda kullanabilirsiniz.Tıpkı benim gibi.
    2-Uygun fiyata Buble MAgus Ps ler var onları tavsiye ederim.Dıy Ps hemen hemen aynı fiyata gelebilir.
    3-Sump yapacaksanız sump motoru, ayrıca akvaryum içi için dalga motorları alacaksınız.(Özellikle mercanlar için )
    4- Tuz ve diğer pek çok ekipman, hangi tuzlusu akvaryumu kurmak istediğinize göre değişir.
    5- Bence 1 ay kadar forumlarda gezin, kaba bilgileri öğrenerek fikir sahibi olun ve ondan sonra kafanıza takılanları sorun.Çünkü bu şekilde bir çok sorun ile karşılaşırsınız.
    6-Öğrendikten sonra herşey çok basit.Yani tuzlusudan korkmaya gerek yok.

ufukkrblt, YIKIKTEMO ve hasanaytekin bunu beğendi.
  3. ufukkrblt

ufukkrblt

İsim:
    ufuk karabulut
    Cevap: İlk tuzlu su akvaryum deneyimim...

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim dıy ps'de forumda gözlemlediğim kadarı ile satın aldığımız zaman hemen hemen aynı rakamlara gelmekte.Tuz ve diğer ekipmanlara gelirse benim bu sevdam belki herkesin başladığı gibi palyaço balığına olan hayranlığımdan sebep başladım.Kullanılıcak ortalama ekipmanlar ve bunları nereden alabileceğim ile ilgili bir bilgiyede sahip değilim.Açık konuşmak gerekirse hangi petshop'a akavaryumcuya gidersem kesin ticari gözle baktıkları için bana zarar vereceklerinden korkuyorum.Derdim maliyet değil güzel bir sağlıklı bir sistem kurarak içime sinerek balıklarıma bakmak istiyorum bilgileriniz için teşekkürler ekipmanlar için yol gösterirseniz tekrar tekrar teşekkür ederim...

4. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR
    Cevap: İlk Tuzlu Su Akvaryum Deneyimim

Yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi Ufuk bey, şimdilik sadece araştırın, kesin bilgi sahibi olmadan malzeme alma olayına kesinlikle girmeyin, 1 ay kadar sadece okuyun, bakın AP forumlarında birbirinden güzel makaleler ve forumlar var, ilk önce bunları okuyarak işe başlayın, gerisi çorap söküğü gibi gelir.Nasıl başlayacağınıza ancak o zaman karar verirsiniz.

Buradaki arkadaşların hepsi yardımcı olur ama siz ilk başta ne yapacağınızı kesinleştirmezseniz, burada arkadaşların vereceği yönlendirmeler hatalı olur. O yüzden lütfen ilk önce okuyun, zaten 10 gün sonra kafanızda şekillenmeye başlayacak, ben şunu şunu yapmak istiyorum, neler tavsiye edersiniz diyeceksiniz.İşte o zaman yardımlaşma başlayabilir.

ufukkrblt bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar Ufuk Bey,

Karariniz hayirli olsun, insallah dusundugunuz tuzlu su akvaryumunu burada bizimle saglik sekilde ortaya cikarirsiniz. Cepten yaziyorum ama insallah daha iyi onerilerle devam ederiz uygun zaman diliminde. Gokhan kardesimiz guzel belirtmis once ben ne istiyorum onu belirlemek gerek.

DIY protein skimmer, Armatur, ps motoru gibi konular işin kabiliyetiniz kismi ve eğer sizde varsa bizler icin size yol acmak cok ama cok kolay. Sukur bu birikim fazlasiyla var. Ilk once basit yapi istenir yani bana bu kadar canli yeter denir ama isin rengi her zaman degisir. Basindan sisteme dahil edilecek bir sump yani alt filtre haznesi sizi cok rahatlatacaktir. Eger elinizdeki akvaryum sump sistemli degilse akvaryuma ust kisimdan bir delik delerek sump sisteme cevirmek gerek. Tabii alt dolap uygunsa.

Eger bu imkan yoksa askili protein skimmer ile veya arka sump sistemi ile kurulum yapmak mumkun elbette. Ancak sump olmayan sistemde canli yukunu daha dikkatli secmeniz gerekir.

Bu sorulara yanit bulalim once,

Sump olacak mi ?

Canli kaya kullanilacak mi yoka yapay mi yapilacak ?

DIY ps icin kabiliyet ne durumda ? Yoksa hazir mi alinacak, ayrilacak imkan nedir ?

Ana malzemeler belli zaten, ps, akinti motoru, mercan kumu, deniz tuzu, canli veya yapay kaya, iyi bir armatur. Ne yapabilirsiniz once bunlari yazin.

Cep mesaj...

6. ufukkrblt

ufukkrblt

İsim:
    ufuk karabulut

Gökhan ve Temel bey ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Elimde bulunan akvaryumum sump sisteme uygun değil fakat bunu sump sisteme uygun hale getirecek şekilde akvaryum içerisinde gerekli ust kısımdakı deligi delerim.Ve dolabım sump sisteme uygundur.Canlı kaya olmasını istiyorum ama sizlerin önerisi dahilinde yapay kayada kullanabilirim.Dıy Ps için hem forumumuzda hemde yurtdışı bazlı sayfalardaki çalışmaları inceledim ve benim en çok hoşuma giden forumumuzda sizlerin yapmış olduğu 4.protein skimmer çok hoşuma gitti.Kabiliyet olarak böyle şeylerle uğraşmayı çok severim seve sevede yaparım.

Forum beni acaip cesaretlendirdi tuzlu su akvaryum kurulumunda herkese yapmış olduğu paylaşımlardan dolayı teşekkür ederim.

YIKIKTEMO ve murer bunu beğendi.
  7. ufukkrblt

ufukkrblt

İsim:
    ufuk karabulut

Sump yapımı ile ilgili ayrıntılı bir çalışma bulamadım belki forumda gözümden kaçmıştır ama bu konuda bir bilgisi olan varmı ?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Akvaryum dolabinin alt kismi uygunsa 80 cm civari uzunluk, 35-40 cm derinlik ve 35 cm yukseklik yeterlidir. Forumda bolca mevcut ama sump verdigim olculerde bir akvaryum demektir. Bu cam hazne icine tek sasirtma yapilarak devridaim motoru kismini arirmak yeterlidir. Bolme sayisi artirilip refigium denilen yuksek yosun haznesi veya tatli su ekleme unitesi yapilabilir. Benim onerim tatli su haznesi yapmaniz. 80 cm uzunluk oldugunu dusunursek sag veya sol tarafta 15 cm bir bolum tatli su haznesi icin ayrilir, orta kisim yani ps calisacak bolum 40 cm birakilir ve geri kalan 25 cm olur. Yahut sump daha uzun yapilirsa devridaim motor bolumu 30 cm civari olur.

Sump oldukca kolay yapilabilir.

Cep mesaj...

ufukkrblt bunu beğendi.
  9. ufukkrblt

ufukkrblt

İsim:
    ufuk karabulut

Temel abi ben kısmetse 1 hafta içinde kuruluma başlamak istiyorum. Anlaşılan şuandaki ihtiyacım olan ps,akıntı motoru,sump için 80cm şeklinde bir akvaryum,canlı akvaryum,tuz.Bir eksigim var mı lütfen bana model ve marka önerirseniz kullanıcağım ürünleri adet ve marka olarak önerirseniz çok sevinirim.Teşekkür ederim.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Devridaim motoru olarak yani sumptan akvaryuma su basacak motor saatte 2500 litre gücünde olabilir. Marka olarak suyu ısıtmayan ve debisi çabucak düşmeyen markalar alırsan iyi olur. Aqua bee, Sicce multi 2500 olabilir.

Akıntı motoru olarak Newave 3000 iki adet yeterli gelir. Başlangıç için bir adetle başlamak mümkün, maddi duruma göre ama 2 adet en güzeli. Yine aynı güçlerde Seıo marka olabilir. Tuz olarak akvaryum sump dahil 300-350 Litre olacak. Hazırda 12-13 kg tuz bulundurman gerek kurulumda.

Kum olarak argonit olur, ince mercan kumu olur, canlı kum olur, mercan kırığı olur (0,5 mm) Ben mercan kırığı kullanıyorum en uygun fiyatlı da odur. Ancak seçim sende.

Protein skimmer ve armatür hazır alacaksan en uygun fiyatlı ve iş yapan Bubble Magus olabilir. Nac7 ve Nac 66 uygun. Linkten bakabilirsin.

http://www.akvaryumportali.com/threads/7270-Bubble-Magus-Protein-Skimmer-lar..!

ufukkrblt ve fth-94 bunu beğendi.
  11. ufukkrblt

ufukkrblt

İsim:
    ufuk karabulut

Temel abi ben protein skimmer'ı kendim yapmak istiyorum sizlerde uygun görürseniz 4.nolu yapılmış olan ps benim çok hoşuma gitti ve malzeme açısından daha rahat tedarik eder gibi geliyor bana.Ama bazı anlamadığım konular kafamda soru işaretleri olduğu için biraz çekiniyorum.Şimdi benim 100x45x45 boyutlarında akvaryumumuma sağ ve sol üst köşelerinden delik delerek dirsek borularlar su çekiş ve temiz su pompalamasını yapıcaz galiba anladığım kadarı ile yanlışsam düzeltin buradan gelen borular ilk olarak pis su borusu sump'a suyu taşıyacak ve sump'ta olan ara bölmeler ile ilk pis su girişi yapılacak ardından diğer ara bölmelerle ps'e gelicek ve ps'in önündeki bulunan motorla pis suyu çekerek içerisinde temizlik işlemini yaptıktan sonra sump'ın diğer bölmesine taşıyacak ve buradan akvaryuma su basıcak motor ile temiz suyu akvaryuma taşıyacak adım adım yazmamdaki sebep eksik yada hatalı kafamda kurguladıgım bir şekil varmı diye sizlerle paylaşmak istedim.Sormak istedigim ps'in ucuna bağlı olacak motor akvaryuma su basmak için yeterlimi yoksa ps haricinde sumpta ikinci bir motor olmalımıdır ben acemi olduğum için adım adım yönlendirme yaparsanız çok sevinirim.Tekrar herkese yardımları için teşekkürler...

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar .Benim reçetem Sump olmadan

Buble Magus askılı ps
    1 kova tuz
    2x 39 wat t5 1 mavi 1 beyaz
    Haftalık su değişimi%10
    5 kg canlı kaya
    Eğer rahat durulabilecekse 2 palyoço 1 anemon yeterli başka balık istemem diyebilecekseniz bence budur.:bye:

ufukkrblt ve fth-94 bunu beğendi.
  13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Teoman abi bence rahat durulmaz tangler varken. Akvaryumun boyutlarıda oldukça müsait bu türler için. Bence sump yapılmalı. Ben kesinlikle 2 palyaçoyla yetinmeyeceğinizi yazıyorum ve altını çiziyorum. İleride tekrar masraf çıkarmayın, şimdiden yapın derim.

14. ufukkrblt

ufukkrblt

İsim:
    ufuk karabulut

Cevabınız için teşekkür ederim ama sürekli araştırıyorum ve görüyorumki sump olmadan olmayacak gibi ama sump ile ilgili de nasıl olması konusunda sürekli kafam karışıyor.Sump ve diğer önerilerinizi bekliyorum.

15. ufukkrblt

ufukkrblt

İsim:
    ufuk karabulut

Yapmışken bir kere olsun istiyorum sump vesaire ince eleyip sık dokuyarak en güzel stabil bir sistemim olsun istiyorum teoman abi herhalde 2 balıkla yetinmem gibi geliyor :) artış olur ona göre bir sistem önerirseniz sevinirim.

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sump tasarımı gayet kolay. Akvaryum dolabının müsade ettiği alan kullanılabilir, önemli olan sistem durduğunda akvaryumdan gelecek bir miktar suyu içerisinde tutabilsin. Yani sum tamamen suyla dolu çalışmaz. Aşağıdaki gibi bir örnek sump yapılabilir.

17. ufukkrblt

ufukkrblt

İsim:
    ufuk karabulut

Sağol Temel abi, teşekkürler. Peki sormak istedigim şöyle bir soru var. Ben bu akvaryuma sumpı falan kurdum, peki vitamin tarzı suya katmam gereken maddeler varmı ? Damacan su ile tuz ekleyerek kurmak istiyorum. Tuz açısından ve vitamin açısından önerecebileceginiz markalar varmı. Kusura bakmayın böyle adım adım yazıyorum malum acemi olduğum için hata yapmak istemiyorum. Hepinize ilginiz için teşekkür ederim.

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Vitamin yok, katki yok simdilik. Canli yukun belirmeye baslayinca ihtiyaca gore hareket edebilirsin ve o zaman bunlar yazisilir. Simdilik bunlar yok. Eger okuduklarin yuzunden katki ve vitaminler aklina geliyorsa etkilenme bunlardan. Her sey zamaninda yapilmali.

Cep mesaj...

Sayfayı Paylaş