1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk tuzlu su akvaryumum

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde aliberk tarafından 30 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. aliberk

aliberk

İsim:
    Ali Berk
    Benim 25 litrelik küçük bir akvaryumum var. Bununla nano deniz akvaryumu kurmak istiyorum. Neler yapmalıyım? Yada uygunmu? Gereksinimlere baktımda çok fazla ekipman lazım. Buda beni biraz soğuttu. Yardım edebilirmisiniz.
    SaygılaR

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk tuzlu su akvaryumum

Ali Bey hevesiniz güzel ancak hacim çok küçük başlamanızı önermem. Bence daha büyük bir akvaryumu yeterli sistemde kurabileceğiniz zaman başlamanız daha doğru.

25 litre akvaryumda Mushroom gibi birkaç mercan türü ve bir çift palyaço besleyebilirsiniz. Ancak yine bazı ekipmanlar gerek. Canlı kaya olursa daha güzel olur, mercan kırığı, şelale filtre, deniz tuzu, askılı küçük bir ps ve yine küçük bir akıntı motoru gerek başlangıç için.

3. aliberk

aliberk

İsim:
    Ali Berk
    İlk tuzlu su akvaryumum

O saydıklarınızı gözden çıkardımda bu canlı kaya ve tuz işini pek anlamadım. Canlı kayadaki canlılar kendiliğindenmi çıkıyor. Yoksa bizim ayrı bir capa sarfetmemiz lazımmı?Bu sirkülasyon motoru yerine dalga yapıcı koysak olmazmı?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk tuzlu su akvaryumum

Dalga yapıcı akıntı motoru yerine koyulur tabi ama 25 litre bir akvaryumda kullanılmaz su taşar. Canlı kaya denizden çıkarıldığı için ve kurutulmadan yani canlılığını kaybetmeden su içinde muhafaza edildiği için adı canlı kayadır. Gözenekli yapıdadır ve iç yapısı bakteri ve yine dış yapısında minik kabuklu ve yosuun anlamında canlılık barındırır. Canlı kaya ile ilgili aşağıdaki linkten bilgi alabilirsin. Ölü mercanlar ile akvaryum kurulabilir ama düşük hacim olduğundan önermem.

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t2234.0.html

Tuz konusu gayet basit. Tuz bildiğimiz tuz değildir labaratuvar ortamında yapılır veya doğal deniz suyunu buharlaştırma ile elde edilen ve içinde gerekli iz elementleri barındıran bir tuzdur. Tatlı suya yani temiz içme suyuna karıştırıldığında tuz eriyerek zaman içinde deniz suyu haline gelir.

5. mehmettekin16

mehmettekin16

İsim:
    mehmet tekin
    İlk tuzlu su akvaryumum

Ali bey güzel düşünmüşünüz ama hevesinizi kırmak istemem elinizde imkanınız varsa en az 200 lt kurun derim ben sebebine gelince KÜÇÜK HACİMLİ AKVARYUMLAR BÜYÜK SORUNLAR YARATIR
    BÜYÜK HACİMLİ AKVARYUMLAR KÜÇÜK SORUN YARATIR .....Su deyerlerini asla sabit tutamassınız ufak akvaryumlarda canlılarınız keyifsiz olur ve de ilerleyen dönemlerde ben ufak akvaryumda yapamadım büyük akvaryumda hiç yapamam demeye baslar ve bu hobiden soğursunuz yazdıklarımı kesinlikle yanlış anlamayın birkaç arkadaşımın basına böyle bir olay gelmişti.... saygılarımla bol tuzlu günler

6. aliberk

aliberk

İsim:
    Ali Berk
    İlk tuzlu su akvaryumum

Bu bir çift palyaço deniz tuzu canlı kaya fiyatları ne kadardır?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlk tuzlu su akvaryumum

Bir çift palyaço aşağı yukarı piyasa da 40-50 lira arasıdır sanırım. Canlı kaya kilosu 8 ila 15 lira arasında değişiyor.

Sayfayı Paylaş