1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İlk Tuzlu Su Kurulumum ( 400 lt. )

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde ozgun_cyprus tarafından 9 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: İlk Tuzlu Su Kurulumum ( 400 lt. )

Bugün ofisde yaklaşık 2 saatlik elektrik kesintisi yaşandı. Elektrikler geri geldiğinde yosun kaplı büyük canlı kayanın üzerinde birsürü minicik hava kabarcığı vardı. Fotoğraf makinesi yanımda olmadığından fotoğraf çekemedim. Zaten dalga motorunun tekrar çalışmasıyla teker teker söküldüler ve bittiler. Bu esnada canlı kayaların üzerinde birkaç AMPHIPODS u dolaşırken gözlemledim. Şeffaf toplu iğne başı kadar. Çok ilginçlerdi :) Ayrıca mantarların birçok noktaya yavru attıklarını gördüm miniminnacıklar ama heycan verici bir durum. Geçen gün de bir BRISTLEWORMS benzeri canlının dolaştığını görmüştüm... Tuzlu su olayı müthiş bişey, her gün insan yeni bişeyler görüyor. Tatlı sudaki gibi tek düze olmayışı, farklı farklı yaşam türlerine evsahipliği yapıyor oluşu gerçekten muhteşem. Bu tuzlu su işine girmeme vesile olan herkese tekrar teşekkürler :temel:

Erman Pehlivan, fth-94 ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Işıklar kapalıyken bende podların ve uzun kırk ayak gibi kurtun kumun üstünde gezindiğine şahit oldum. İlk podları gördüğümde korkmuştum ama araştırınca anladım :)

ozgun_cyprus bunu beğendi.
  3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Akvaryumun bugünkü son durumu.

Courageous, fth-94, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Özgün abi diatom başlamış. Hadi hayırlı olsun :)

bu arada ısıtıcı tehlikeli duruyor. Vantuzu yokmu ? sumpa sığmıyor sanırım yüksekliğinden dolayı.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Özgün kayaları fırında pişirdin ama akvaryumda daha bi güzel kızarıyor yaa.:)

Erman Pehlivan bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Özgün maşallah güzel gidiyor. Diyatom başlamış yavaş yavaş. Protein skimmer bağlı değil sanırım hala değil mi ?

7. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Malesef akvaryumda bağlı olan tek şey lambalar, soba ve dalga motoru. Tadilat bitmek üzere yeni ofisde, 1 hafta 10 gün içinde transfer olacaklar. Sizce bu süre boyunca dayanırmı benim karideslerle mantarlar hocam?

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Sorun olacağını sanmam, mantarlar sorun çıkarmaz ama karideslere yem fazla verme sonuç olarak ps yok. Karides parçası vb vermeden yem ver onlara ara sıra.

9. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Peki hocam, teşekkürler.

10. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Benim akvaryumda BRISTLEWORMS olduğunu tahmin ettiğim kurtcuğun resimleri :)
    Bir de bişey paylaşmak istiyorum. Bugün bir poşet artemia yumurtasını akvaryumun içine döktüm. Nasolsa balık yok, fitre de yok. E su da tuzlu ve sıcak, dalga motoru da çalışır. Açılsın gençler ve yem olsunlar bizim börtü böceğe :) Nekadar börtü böcek varsa benim akvaryumda, podları kurtları hepsi fırladı yuvasından, yumurtaları kapan kapana. Durun bakalım yarın açılsın yumurtalar neler olacak :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

:smiley33: İlginç ama senin sistem uygun şimdilik bu girişime. Bizim ps ve altta olan sump sistemiyle yumurtaları direk ekleyip bekleme şansımız pek olmayabilir, gerçi illa ki kalır kıyıda köşe de ama ilk anda sert yumurta kabuğu ilgi çekmez açılmasını beklemek lazım. Vereceksem ki pek vermem dışarda açılmışından eklerdim sanırım.

12. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Abi hep merak etmişimdir bu artemiaların akibeti ne olur diye açıldıktan sonra. Genelde açılır açılmaz yavrulara verdiğimden hiç gözlemleyememiştim. Bir göreyim gençleri bakalım :foto:

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Sistem tam olarak çalışmıyor. Çalışşa yumurtaları toplayacak, peki şuanda verilen artemialar akvaryuma yük sayılmazmı ? :bilmem:

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu dönem de biraz yük iyidir biyoloji için. Sonuç olarak boş akvaryuma bu amaçla yem veya karides parçaları atılır. Tabii Özgün 1 kg artemia yumurtasını boca etmediyse.:F

fth-94 bunu beğendi.
  15. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Yok abi sadece 18 gr ama daha 5 paket daha var, aldım ama atmadım :cekingen:

16. zgrkaralar

zgrkaralar

İsim:
    Özgür KARALAR

Açılma seti olmadan bence acilma oranı düşük olacaktır artemiaların. Ayırda o artemia kutusu eğer tuz ile karıştırılmış değilse :D 18 gr artemia demek cıktıklarında kırmızı bir sürünün akvaryumu bölmesi demek :)

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Evet hemen hemen tüm artemialar çıkmış, dalga motoru da karıştırıyor suyu, akvaryumun içi kar yağışı varmış gibi oldu, her yer artemia :) Bakalım kaç gün dayanacaklar.

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

1 poşet 18 gramlık artemia aldım, öyle duruyo poşetinde. :D Yapmaya fırsatım olmadı, ama fotoğrafları merak ettim Özgün abi. :)

19. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Fotoğraf çektim ama çok miniminnacıklar dostum, belli olmuyorlar. Çok ilginç bir durum var ama, akvaryumdaki tüm canlılar artemiyaları avlıyor, saklanma tribi ortadan kalktı artemialar sayesinde :)

20. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Özgün abi yani saklanana artemia diyoruz :)

Bence 1 hafta kadar artemiaların bir kısmı büyüyecektir.

Sayfayı Paylaş