1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İmparatorlarım teker teker ölüyor yardım !!!

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde Menderes tarafından 26 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Menderes

Menderes

İsim:
    Menderes ÇAYLI
    Herkese selamlar öncelikle
    Değerli üstadlar 250 lt karma akvaryumum var içerisinde 14 m.p 8 s.p 2 b.p 2 demasoni 20 yunus ve 20 imparatorum var
    1 i 100 watt diğeri 200 watt ısıtıcı iç filtre atman dış filtre ( elyafla güçlendirdim ) hava motoru ve akvaryumcudan kalsiyumlu diye aldıgım kum var
    balıklarıma haftada 1 4/1 su degısımı ve bırkac gunde bır dip temizligi yapıyorum
    yem olarak sera dıye satılan 5 lıralık paket ve haftada bır canlı karıdes verıyorum ama ne yaptıysam hemen hergun 1 tane imparatorum ölüyor ölen balıklarımda gözle görülür mantar vs birşeyde göremedim diğerlerinde birşey yok sadece imparatorlar ölüyor
    bunun sebebı nedir yarduımcı olursanız çok sevinirim.

Not:beyaz prenses ve 1çift yetişkin mavi prensesim ciftleşememesi için sıcaklıgı 20 - 22 arası tutuyorum sıcaklıgı yukselttım ama yıne ölümleri engelleyemedim
    ölen balık önce hareketsiz bir köşede beklıyo ertesi gun ölüyor video ya çektim linkide ekledim

Video0077.3gp - 4shared.com - dosya paylaşımı - film dosyasını indir

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: İmparatorlarım teker teker ölüyor yardım !!!

Menderes bey balıkta biraz şişkinlik var gibi geldi bana. Şöyle başlayalım akvaryum gereğinden fazla balığa ev sahipliği yapıyor. Şuan olmasa bile diğer balıklarda bence tehlike altında.
    Bloat olabilir tankta. Belki bloatı genelde tropheus türü tanganyika balıklarında görmeniz mümkün ama hastalığın orjinal adı malawi bloattır.
    Şişkinlik varsa ve dışkı ince beyaz bir haldeyse ithimal oranı yüksektir.
    Yeme karşı ilgileri nasıl ölen balıklarınızın? Yemi ağzına alıp atan başka balıklar var mı?
    Sera diye kullandığınız yem acaba gerçekten sera mı?
    Ayrıca çok sık dip çekimi yapmak ve sürekli su tazemelek su dengesini bozmuş olabilir.

Bu sorulara cevap alabilirsek daha detaylı yardımcı olabilir.

Geçmiş olsun.

3. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman

66 adet balık hesapladım, balıkların yaşı ve ebatları nedir?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun, güzel bir akvaryum kalabalık olsa da. Sadece tek türün ölüyor olması sorunun kaynağını bulmayı zorlaştırıyor, balıklarda genel, genetik sorun olabilir. Ne zaman eklendiler akvaryuma bilemiyorum ama diğer balıklar sağlıklıysa müdahale etmek çok doğru da olmayabilir. Genel olarak bakıldığında biyolojik alan eksikliği dikkat çekiyor. Kum erime tabanlı, dekor olarak zayıf ve biyolojik alan oluşacak gözenekli yapı yok. Bu kadar balığın yemlemesi az olmasa gerek. Anlık Nitrit yükselmeleri yaşanıyor olabilir ve elbette bir tahmin ancak olası sebepler bence bunlar.

Yemlemeyi normal verilenin yarısından daha aza indirin, akvaryuma biyolojik alan oluşturacak gözenekli yapıda birkaç kaya ile dekora destek olun veya kuma takviye yapın ancak mercan kırığı tarzında olsun. Bu şekilde işlemler bitince %20 su değişimi yaparak yine yemlemeyi az tutup biraz sabırlı olmak sonrası sorun kalmaz diye düşünüyorum.

5. Menderes

Menderes

İsim:
    Menderes ÇAYLI

İlginiz için hepinize teşekkur ederim akvaryum yaklaşık 4 aydır kurulu ama imparatorları 10 gun falan falan oldu akvaryuma atalı balıklarım yunus ve ımparatorlar ortalama 3 ıle 5 santım arası akvaryumum yeterlı degıl bu kadar balık ıcın ama vermeyede kıyamıyorum önümüzdeki ay 125*75*75 ölçülerinde bir akvaryum yaptırıyorum inşallah hazırdakını iş yerime alacam yaptıracagımı eve imkanlar kısıtlı o zaman rahatlarlar inşallah Temel abinin dediği gibi dip temizligini ve su degişiminin süresini biraz uzatacam Bekir bey dışkısıyla ilgili soru sormuş şişkinlik olmuyo ama dışkısı yarı beyaz yarı kırmızı veya tam beyaz birde şu an iyi gorünen imparatorlardada aynı durum var

6. Menderes

Menderes

İsim:
    Menderes ÇAYLI

Temel abi yemlemeyi az ama sık mı yapayım normalde gunde 2 kez sabah akşam yapıyorum
    Bekir bey bloat hastalıgı için kullanabilecegimiz bir ilaç veya yöntem varmı ?

7. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Menderes bey bence imparatorları ayırma vaktiniz gelmiş. Eğer dediğiniz gibi beyaz dışkılama örümcek ağının andırır şeffaflıktaysa diğer balıkların etkilenme olasılığı çok yüksek.

8. Menderes

Menderes

İsim:
    Menderes ÇAYLI

evet şeffaf Bekir bey şimdilik yeni bir akvaryum alsam 80 cm akvaryumcudan imparatorları ayırsam tedavi uygulayabılırmıyız ?

9. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Tabiki bu tedaviye nasıl tepki vereceklerine bağlı. ancak en azından diğer balıklara bulaşma riskini minumuma indireceğiz. Ayrıca filtrenizi de iyi bir dezenfekteden geçirmek gerekecek.

Şöyle tarif edeyim, Öncelikle Flagly Tablet eczanelerde satılıyor bunu kullanabilirsiniz. Ayrıca Bactopur Direct Tablet alabilirsiniz. Bence ikiside elinizde olsun. Siz ayırma işlemini yapın detayları konuşalım.

10. Menderes

Menderes

İsim:
    Menderes ÇAYLI

Bekir bey 540 LT Tanganyika Akvaryum Kurulumu konuya bir baktımda ne kadar güzel türler varmış Maşallah bizim burada 2 akvaryumcu var onlardada bilinen turler dışında hiç birşey yok yeni türler ve bilgileri hep internetten görüyoruz ne yazıkki

11. Menderes

Menderes

İsim:
    Menderes ÇAYLI

Bu arada 80 cm akvaryum bulamadım 65 cm vardı akvaryumcuda onuda yarın alıyorum midye kırığı iç filtre ısıtıcı hazırlayacak eczaneden yazdıgınız ilaçlarıda alacam daha sonra yıne yardımınızı beklıyorum

12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL

Bactopur Direct eczanede olmaz Menderes bey onu bir akvaryumcudan temin edeceksiniz maalesef. İnşallah hatayda bulabilirsiniz. Şayet onu bulamazsanız tercihiniz Clout Tablet olsun. Bence akvaryuma kum almanıza gerek yok ama daha sonrası için 2 bir akvaryum olur düşüncesindeyseniz kumunuzu da mercan kırığı tercih edin derim.

Uygulamaya gelince İlk olarak alcağınız ilaçların dozları ile başayalım.

1 Flagly 50 LT suya 1 adet
    2 Bactopur Direct 50 LT suya 1 adet
    3 Clout Tablet 30 Lt suya 1 adet şeklinde uygulamalısınız.

Su ısısı 28-29 derecede olsun. Oksijen bol bol verilmeli. İç filtrenin yanına hava motorunuda bağlayabilirsiniz.

Ayrıca sadece imparatorlar değil, gözlem sonucu aynı ilgi azalması gördüğünüz veya dışkısında sıkıntı olan balıklarada uygulayabilrisiniz.
    Temizliğe gelince Dış filtrenizin ve iç filtrenizin elyaflarını kesinlikle değiştirin. Diğer malzemeleri de benim tercihimdir 50 - 60 derece suda bekletin biraz ve iyice yıkayın. İnşallah atlatırsınız bu ölümleri.

Tekrar geçmiş olsun saygılar.

13. Menderes

Menderes

İsim:
    Menderes ÇAYLI

Bekir bey yazdıgınız ilaçları bulamadım maalesef ama Temel abinin yazdıgı gibi yeni kaya ve 10 kg daha kum ekledim birde süngerli hava veren şeylerden tam ismini bilmiyorum ama en önemlisi ben su değişimlerinde cok az tuz atıyordum bana 2 - 3 çay bardagı at dedıler onuda yaptım çok şükür 2 gundur ölen yok hepside iyi görünüyor yardımlarınız için çok teşekkür ederim..

14. Menderes

Menderes

İsim:
    Menderes ÇAYLI

Bu arada 65 cm akvaryum almaktan vazgeçtim. İnternetteki hacim hesaplamalarda akvaryumun ölçülerini girdim 35 litre yapıyor, bu balıklar için forumdan takip ettiğim kadarıyla 150 lt den az olmaması gerekiyor. Bende hazırda olan akvaryumu iyileştirip öyle tedavi etmeye karar vermiştim. Temel abinin söylediklerini yaptıktan sonra şimdilik herşey düzeldi gibi ama dikkatimi çeken başka şey resimde daire içine aldığım bölge çürüyor, parça kopmuş gibi duruyor bu normalmi yoksa başka hastalıkmı ?
    Çok soru soruyorum ama kendi tecrübem hiç yok. İnternetten araştırdığım kadar birşeyler yapmaya çalışıyorum kusura bakmayın :)
    resim internetten temsili.

15. Uzman

Uzman

İsim:
    Ahmet Çalışkan

S.a. arkadaşım. Sana öncelikle şunu sölemek istiyorum. Sık su degişimi yapma öncelikle. Oturmuş bir akvaryum için bu iyi değil helede bu aylarda sık su degişimi iyi değil. Balıkların strese girmiş olabilir. Ölümlerin sebebi olabilir. Buda sık akvaryuma müdahale ettiğinden olur. Demişsin akvaryumda görünen mantar benek gibi bir hastalık yok demişsin. Unutmaki görünmeyen bir hastalık var iç parazit. Bunun belirtiside şudur. Balık halsiz düşer, bir köşeye saklanır ve sonra ölür. Kardeşim hiç bir zaman ana tankda ilaçlama yapma. Karantinaya al hasta olan balıklarını ve birazda ısıyı 26 dereceye getir. Bir çay kaşıgı kadar kalın kaya tuzu kullan. Elinde var ve kesinlikle kimyasal bir ilaç kullanma. Son olarakda havalandırma filtreni açık tut karantina akvaryumunda. İnşallah balıkların iyleşir. Saglıklı balıklar dilerim. :nazar:

Sayfayı Paylaş