1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İnadına reef

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde okan058 tarafından 27 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Madem temel abim resim istemiş o zaman biraz geri sarıp tekrar kurayım :D
    Kum, su ve tuz eklendikten sonra .

Arka fon yapımı

İşte p.s miz .

Dijital termometremiz .

Bunlarda yarın ilave edeceğim kayalar tuzluluk şu an 1022 ısı 28 aksamda tuz sabit kalırsa kayaları yarın eklıycem bakalım . Bütün portal ailesine yardımlarından dolayı teşekkür ederim....

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    İnadına reef

Okan kardeşim mükemmel ilerliyorsun Maaşallah. naz:

3. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Teşekkürler abı insallah güzel bir akvaryum kurucaz .

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Makro ps'nin motoru orjinal motoru bu çok iyi. Verimli bir çalışması vardır. Eğer kum bu kadar kullanacaksan ve ekleme yapmamışsan az gelecektir. İlave şansın varsa iyi olur. Arka fon güzel olmuş.

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Tamam abi kumum baya bı var yine eklerim ayrıca ps gercekten cok ıyı calısıyor bıraz once calıstırdım bakalım . Şimdiye kadar tuz haricinde bir sorun yasamadım gerçekten cok yavaş eridi kum taneleri birazda iri olduğu için aralarında kalmıştı . sabah ölçüp tuz 1022 de sabitse ekliycem kayaları

6. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Öncelikle hekeze selamlar ...
    Bugün kayalarımı aldım ve ekledim tam olarak 16 kg .
    Ve resimler

Yanlız kayaları ekledikten sonra ps yi çalıştırdım ama suyu mahvetti sanki bi toz bulutu vardı . Yaklaşık bir saat sonra baktığımda yine aynıydı ve ps kopük toplamıyodu bütün oksijeni suya veriyordu kafa motorunun hortumunu kısaltarak tekrar taktım ve şu an sonuç mükemmel ama hortumdanmıdır yoksa başka birseydenmidir bilmiyorum ama benim aklıma gelen buydu ..

Bunlar kayaların arasından çıktı tam olarak ne olduklarını bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Okan selam,

Kayalardan çıkanların ne olduğunu göremedim açıkcası, fotoğraf net değil birşey anlamadım. Daha dikkatli ve net bir fotoğraf çeker ve tarif edersen anlarız. Apista olabilir, eğer apistaysa şimdiden yok etmen iyi olur.

Macro ps su seviye ayarına çok hassasdır. Bütün oksijeni suya vermesi ilk çalıştırıldığında ve kafa motorunun seviyesinin yanlışlığından yapar. Toplaması nasıl, bir fotoğrafta ps'nin köpük toplayan kısmına çekip eklersen iyi olur.

8. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Kayaların arasından derken yanlış anlatım oldu kusura bakma abi kayaların arasından iki farklı kaya çıktı sanki bir zamanlar mercan yada ona benver bırseymıs ama sımdı kurumus gıbı .

Ps şu anda gerçekten güel toplamaya basladı motoru olabıleceğice yukarı çıkardım

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

12 cm kadar motoru su içinde kalacak normalde. Ben de yukarı çıkarmıştım kullandığım dönemlerde. Daha iyi oksijen çekiyor diye. Ama ıslak toplayabilir. Fotoğraftan tam anlaşılmıyor topladığı suyun rengi.

Köpük başlangıcını atık kabının altında tutarsan daha iyi topluyorlar.

Değişik dediğin kayalar ölü soft mercan kayaları. Yani bir zamanlar üzerinde mercan varmış. Dekor olarak kullanabilirsin bir zararı yok.

10. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Gerçekten yardımların için teşekkürler abi . Ps ıslak topluyor bıraz daha aşşağı indiricem . Ölü mercanlarda kürlenmeye başlamış üzeründe morluklar var .

11. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Öncelikle herkeze günaydın .
    İki gündir ps yine köpük toplamıyor ayrıca toplasa bile ıslak köpük topluyor ve toplama kabı su icinde köpülten eser yok ayrıca toparladığı suda camur gibi . Ayrıca ps yi kapattığımda su çok berrak ama açtığımda akvaryumu toz duman ediyor aldığı bütün oksijeni akvaryuma veriyor hortumunu kısalttım ama yine olmadı sice bu normalmi ?

Ps nin kuru köpük toplaması için ne yapmalıyım yardımlarınız için şimdiden teşekkürler ...

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Okan selamlar,

Öncelikle macro ps su seviyesi ayarını ince ister. Kulladığım için iyi biliyorum. Toplama kabının su dolu olması elbette iyi değil. Islak topluyor demektir. Ama suyun çamur gibi olduğunu söylemen şaşırtıcı. Çünkü atık kabını ıslak su ile dolduruyorsa suyun rengi çok çok açık sarı olur veya tamamen su olur. Bu bize ps'nin aslında topladığını ama ayarının iyi olmadığını gösteriyor.

Bu şekilde yardımcı olmak çok zor aslında görmek gerekiyor. Suya oksijen aşırı salması ayarının iyi olmadığının kesin işaretidir. Bir miktar salacaktır ama aşırısı ayarsızlıktır. Şimdi senin yapacağın uygulamaları sıralıyalım;

Ps motoru su içinde yaklaşık 10-12 cm cıvarında olsun. Ps'nin atık kabı takılan bölümünde macrolarda 4 adet yuvarlak çizgi vardır. Bu cizgilerden birinci veya ikincisinde su seviyesi durmalı. Senin macro ps'nin tam modelini bilemiyorum ancak, ayar kulpu vardır ve sağa sola çevirince su seviyesi ayarlanır. Buradan ayarı yaman lazım. Aşağıda ayar işaretlenmiştir.

Suya ne yaparsan yap bir miktar kabarcık verecektir. Unutma suyu direk akvaryuma veriyor çünkü sumpun yok. Su çıkışa sünger ekelersen veya bir kutunun içerisine elyaf, sünger koyar kutudan akıtırsan kabarcığı önlersin. ;)

Düzenleme: 14 Mayıs 2016
  13. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Temel abi ps nin modeli macro 350 pc çit çırpıcılı . Suyun üst seviyesiyle ps nin arası yaklasık 15cm ve kafa motoru hemen suyun üst seviyesinde sımdı anladığım kadarıylakafa motoru suyun 15 cm icinde olmalı ve o zaman ps den 30 cm uzaklıkta yani 30 cm hortum kullanıcam doğrumudur?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Kafa motoru suyun üst seviyesinde olmayacak, suyun 12 ila 15 cm içinde olacak. Buna göre bir hortum ayarlanır. Ps güçlü bir ps, çift motorlu olması daha fazla kabarcık üretmesi demek.

Bence su çıkışlarına bir kab koyarak suyu süngerden vs geçirirsen akvaryum içinde daha az kabarcık olur.

15. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Herkeze günaydın
    Ps sorununu cozdüm galiba :heyo: şu anda kopük toplamaya başladı hava vanasının ayarıyla oynarken bir anda toparlamaya başladı elyaf ve süngeri ekledikten sonra hava kabarcığı sorununuda çözdüm . Sabah akvaryumcuya uğradım ve biyolojik bakterinin oluşması için bi katkı maddesi aldım ve ayrıca substrat ekliycem ama subrast için litre hesabı varmıdır ne kadar eklemelıyım ?

Bugün kullnmaya başladığım bakteri kültürü inşallah faydası olur :)

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Bakteri kültürünü ekledin ps çoştu tabi değil mi bir anda ?

Kabarcık sorununu çözmene sevindim. substratı nereye eklemeyi düşünüyorsun şelale filtreye mi?

Biyolojik çalışmasını hedefliyorsan niye filtrede?

Madem parayı verdik aldık niye filtrede yer kaplasın, koyalım akvaryumun tabanına orda çalışsın bari şelale filtre bize kalsın ne olur?

Biyolojik malzemenin neden litre hesabı olsun ?

Şelale filtrede madem para verip filtre malzemesi alacaksın, neden nitrat minus veya fosfat tutucu olmasın?

Küçücük şelale filtrede neden başka yerde çalışacak malzeme olsun?

Şelale filtrenin öününe ve su çekiş borusuna iç filtre süngeri takarak verimini neden 3 katına çıkarmayalım?

Okan, cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum. :D

17. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Abi vallahi kafam karıştı
    Şimdi subrastı akvaryum tabanına ekleyeyim tabanı kaplayacak kadar var .
    Şelalenin içinde aktif karbon var fosfat tutucuda ekleyim .
    Ayrıca ps coşmadı valla aynen mıskın mıskın calısıyor !
    Biyolojik filitre daha doğalsa neden biyolojik olmasın .

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Okan selam,

Aslına bakarsan konuya hem derinlik katmak ve hem de senin konu hakkındaki düşüncelerini genişletmek istedim. Biyolojik malzemeyi şelale filtre içerisinde kullandığımızı düşünelim, amaç nedir biyolojik filtrasyon mu? Düşünce çok güzel fakat, bu malzeme veya benzeri malzemeyi ( Eğer almışsak madem) akvaryum kumuna karıştırsak aynı görevi görmez mi ? Sorunun yanıtı görür olur. Madem görüyor akvaryum tabanında çalışsın kısıtlı yeri olan şelale filtre bize kalsın. ;)

Gelelim fosfat tutucu ve nitrat minus almana. Öncelikle mesaj içerisinde yazdığım için almayı düşünmen ve değer vermen doğru kabul etmenden dolayı teşekkür ederim. Ancak bu filtre malzemelerini ne için kullanırız buna bakalım önce istersen. ;)

Fosfatı akvaryumdan uzaklaştırsın ve istenmeyen yosunlar olmasın diye. Nitrat minus ise nitrat'ı en aza indirgesin diye. Öyleyse kendimize bir soru soralım; Fosfatı akvaryuma sokmasam, dengeli besleme ve su değişimi yaparak nitrat'a izin vermesem olur mu?

Kısaca Okan, buğarlaşan suyun yerine fosfat ve silikat içermeyen kaliteli yani damacana su kullanırsın, fosfat içerikli kalitesis yem kullanmazsın ve sonuç olarak fosfat tutucu almana gerek kalmaz. ;)

Akvaryuma aşırı yemleme yapmazsın, su değişimlerini aksatmayarak veya akvaryum yüküne göre sıklığını ayarlayarak hem nitrat oluşmasına izin vermezsin, bunun yanında akvaryumdan eksilmiş olan elementleride dışardan ayrı para vererek ekelemek zorunda kalmasın. Su değişimlerinde elementlerde tamamalanır. Bir taşla iki kuş daha, hem nitrat yok, hem element ekleme ihtiyacı. ;)

Saygılar...

19. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Herkeze günaydın
    Gerçekten güzel bir kurulum yapıyoruz . Herşey muhabbet tadında Temel abi ve tüm yardımcı olan arkadaşlara kısacası portal ailesine teşekkür ediyorum em34: .
    Bugün subrastı ekledim akvaryum kumunun üzerine serdim ve reçetesine göre bakteri kulturunu ekledım . Şu anda geriye kalan diatomu beklenmek .
    Benim doğru bulmadığım kulaktan dolma bir kaç öneriyide buradan paylaşmak isterim bana mantıklı gelmedi ama belkide doğrudur.

Akvaryuma kayaları koyduktan sonra iki adet moli ekle
    Dıatom başlayınca mono koyabılırsın nitratı telöre edebilir
    Dıatom surecınden bır hafta sonra ölü karides at dıatom bitene kadar tankta kalsın
    Bana bunlar pek mantıklı gelmedı . Eğerki bunlar yanlış ve yapılmaması gerekiyorsa konumuzu okuyan arkadaşlarada bilgi olur ...

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Yoruma gerek görmüyorum, kumda top oynayanların ifadesidir.

Nitratı mono telore edebilir ifadesi bile bilgiden yoksun bir kişi olduğunu ispatlar. Diyatomla nitrat çok farklı şeylerdir. Balıkların bir çoğu nitratı tolere edebilir. Diyatom döneminde ekle ne balık istersen anlamı çıkmasına neden olduğundan.. Kumda top oynayanların ifadesidir.

Diyatom dönemi zaten nitrat patlamalarının dönemidir. Diyatom ortadan kalktından sonra döngü oturmuş veya oturmaya başlamış demektir. Zorumuz neymiş ki amonyak oluşturarak sisteme atık yükleyelim. Dolayısı ile kumda top oynarken topu patlamış arkadaşların ifadesidir.

Bu düşüncelerini bunları okuduğun yere de yazdın mı?

Saygılarımla...

Sayfayı Paylaş