1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İnadına reef

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde okan058 tarafından 27 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Tamam Temel abi sen her dediğin benim için bir kural neden olsa hocam sağlam :helalolsun: sen kuruyosun akvaryumu . Deminde dediğim gibi çooooook uzun zamandır takip eder araştırırım . Bu vatandaşlar sanıyolarki bu hobi akvaryumcuya gidip en pahalı ekipman alıp canlı yaşatmak . Ama işin zor kısmı bu değil elinden gelen varsa TEMATİ PS yapsınlarda perfonmans görelim . Ben bunları kulak arkası ediyorum ve benimle dalga geçen ( 500 lira maaşın var senin neyine deniz akvaryumu iki gün sonra sende vaz geçersin boşuna bulaşma ) vatandaşa diyorumki İNADINA REEF göreceksiniz siz resif nasıl olur hemde portal farkıyla ...

2. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    İnadına reef

em34: em34: em34: em34: em34: em34: bak:

3. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Öncelikle herkeze merhaba akvaryumuma koyarken tereddüt ettiğim ölü soft mercanlardan birisi canlanıyor heralde .

Kayalarla beraber aldığım bu mercanım kurumuştu akvaryuma koyduğumda ama bugün baktğımda kollarında 10 larca polipe benzer canlıların oluştuğunu gördüm mercanmı canlanıyormu yoksa başka canlılara ev sahipliğimi yapıyor ?

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 14 Mayıs 2016
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Bu gün zaten hep tuhaf şeyler duyuyoruz burada Okan. Kayalarla aldım derken içinde canlılar olan faal bir akvaryumdan mı aldın ? Yoksa kurumuş derken dışarda günlerce kalmış mı demek istedin.

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Temel abi aldığım kayalar canlı olan bir akvaryumdan çıktı ama aydınlatma hiç yoktu bu arada akvaryumcu kayaları verirken bu kayayı eline aldı sağına soluna iyice baktıktan sonra kutuya bunuda koydu . İlk aldğım zaman baya bi kuru geldi bana ve solmuştu üzerindeki kolları iyice büzüşmüştü ben önce normal kaya sandım ama ölü soft mercanmış yaklaşık 24 günün sonunda bugün birden dikkatimi çekti o büzüşen kolların rengi açılmıştı ve içlerinden sanki kırmızı çıçekler açmış gibiydi

6. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    İnadına reef

Aman Okan,ısını 26 derecede sabit tut hep o zaman.Küresel ısınma belgesellerinde dinlediğim kadarı ile 26 üzerine çıkan her 0,1 derecede bilmem kaç bin ton mercan ölüyormuş.Seninkiler ölümden dönmeyi başardıysa,sana da yaşatmak kalıyor bak:
    Eline sağlık...

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Gözün aydın diyelim. Kısaca içinde canlılar olan ve faal olan akvaryumdan çıkmışsa, üzerine canlılar atlamış olabilir, kaya zamanla akvaryum içinde ölmeye başlayan bir polip kayası olabilir. Sen zararlı apista gibi bir canlı olup olmadığına dikkat et, gerisi piyango olarak akvaryumda kalsın. ;)

8. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Vallahi temel abi kayanın tam arkasnda bir apista var kayayla cam arasında çıkmış ama baya bir küçük ve renkli beyaz ve gri renkte bakalım ne olacak ama diğer canlılar gerçekten çok iyiler
    Bu arada tuzluluk 1024
    ısı 26
    nitrit 0
    Tuzluluk ve değerlerde oynama yapmama gerek varmıdır yoksa normal seyrinde devam etsinmi ?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Sloganımızı devrede tutalım Okan, elimizi ayağımızı akvaryumdan çekelim. Gayet güzel değerlerin var maşallah.

10. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Tamam abi camdan ötesine geçmek yok şimdi mutlu ve huzurluyum

11. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Şimdi biraz resim ekleyeyim son durum

Ölü mercanımdan canlanmalar

En sevdiğö fiji kayam

Aslında videomda var ama bir türlü becerip ekleyemedim

12. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Arkadaşlar bu arada akaryumumda bir adet sump motoru ve bir adet akıntı motoru kullanmaktayım . Tanka bir adet üst sump yaptım onun için sump motorunu onun için kullanıcam e bir adet motor yetmiycektir netten bitane beğendim ama uygunmudur şimdiden yorumlarınız için teşekkürler

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Okan, akvaryum maşallah güzel ve sağlıklı görünüyor. Üst sump fikrin yerinde olmuş. Bir adet akıntı motoru gücüne göre yetebilir. Ben bir adet küçük akıntı motoru kullanıyorum 900 litrede. Tamamen yüzeye çevirdim. Ama sumptan su basan devridaim motorum güçlü ve onun katkısıda oldukça fazla akıntıya. Linkteki akıntı motoru benim en çok sevdiğim akıntı motoru diyebilirim. Zaten kullanıyorum. Geniş açı akıntı, suyu ısıtmaz ve fiyatı uygun. Eğer ihtiyacın olduğunu düşünüyorsan ve fiyatı uygun olsun diyorsan zaten başka marka alma derim.

14. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Teşekkürler Temel abi
    Bu arada canllar nasıl tam olarak bellimidir ne oldukları bana polip gibi geldiler ama sen daha iyi bilirsin ?

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Polip Okan onlar, güzel gelişme bence. Neden dersen, satın aldığın yerde muhtemelen polip kayasında ölümler başlamış ve kayasını canlı kaya diye sattılıar. ;) Yeni kurulmuş olan ve doğal olarak değerleri yerinde akvaryumda polipler baş gösterdi. Ancak fotoğraftan tam olarak türünü anlayamadık. Narin ve ısıyı sevmeyen bir polip olabilir ve havalarla birlikte akvaryum suyu iyice ısınınca tekrar kaybolabilirler. Bu sende olumsuz düşünce yaratmasın. ;)

Beyaz bir canlı gördüm bir de ama anlamadım. huh:

16. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Abi beyaz canlı sanırım sünger yada ona benzer birşey fiji kayalarıyla geldi . Bu arada yorumlarınız için teşekkürler .

17. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    İnadına reef

okan bey akvaryumunuz çok güzel bu görüntüleri görünce insan sabırsızlanıyor.Umarım kısa zamanda bende sizin gibi heyecanlı bir bekleme sürecine girerim.

18. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

İnşallah Levent bey sizide resifde görürüz. Gerçekten sabır gerektiren ama o kadarda eğlenceli bir yol her geçen gün yeni bir canlanma ve yeni bir heyecen kaplıyor insanı hem anlatıldığı kadarda zor değil sadece araştırmayla herşey çözelebiliyor ...

19. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    İnadına reef

Arkadaşlar biraz önce akaryumumu seyrederken amphıpodslardan bir kaçının ölmüş ve suyun dalgasına göre sağa sola gittiklerini gördüm yaklaşık dört tane ölmüş herhangi bir sıkıntı varmıdır akaryumda

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnadına reef

Sorun yok Okan, ben de zaman zaman görüyorum aynı şekilde. Fakat görmeden de olsa gördüklerinin sanki içi boş gibi beyazlamış hali değil mi ? Yani canlı genel olarak ölü değilde sanki içi erimiş gibi görünüyor aynı mı senin gördüklerin ?

Herhangi bir durum yok endişe edecek. Ben bunların karidesler gibi kabuk değiştirdiğinden şüpheleniyorum. Araştırmak lazım böyle bir yapıları varmı diye.

Sayfayı Paylaş