1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İnanılacak gibi değil

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde *KONT* tarafından 21 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Benim zebralarımın altı turuncu olunca dişi oluyormuş ama bir kere yumurta vermediler. Nasıl oluyor bu iş ?
   
 2. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  784
  İsim:
  Hasan Acar
  Balıkların erişkin boyutta mı veya akvaryum şartları nasıl? Bazı bilgiler vermezseniz bilemeyiz. Erkek dişi sayısı nedir? Ayrıca erkek de lazım üreme için ;)
   
 3. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Fotoğraf ekleyebilirseniz konu hakkında bilgili arkadaşların cevap vermesi kolaylaşacaktır.
   
 4. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Akvaryumum 35 lt lik bir küçük akvaryum. İçinde 3 adet deniz kabuğu ,bir adet büyük ağaç (beyaz) (adini bİlmedİğİm).baliklarin erişkin boyda ikiside yaklaşik 5-6 cm boylarinda. Yumurta verdiler yani ikisi de dişi ikisininde altı turuncu akvaryumda sadece o ikisi var. Nasil oluyor da bunlar yumurta verebiliyor anlamadım.
  Lütfen büyük- küçük harflere dikkat ediniz
   
 5. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  784
  İsim:
  Hasan Acar
  Erkek balığın spremi olmadan yumurta oluşmayacağını düşünürsek erkek daha sonra yumurtaları neden döllüyor? Demek ki yumurta için erkeğe gerek yok sanki ;) Yumurtadan canlı çıkması için elbette lazım :F
   
 6. Emrah Ece

  Emrah Ece

  Mesajlar:
  2.320
  Yer:
  İSTANBUL
  İsim:
  emrah ece
  Ya şimdi Saitcan sana ne desemki ben nasıl anlatsamki :D
  Karedeşim bütün dişi mahlukat erkek olmadan yumurtlama gerçekleştirebilir, Fakat bir canlı oluşması için erkeğin müdahalesi gerekir smiley18.gif
   
 7. hasanacar

  hasanacar

  Mesajlar:
  784
  İsim:
  Hasan Acar
  Emrah, konuyu biraz daha açar mısın :F
   
 8. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  mız mız:gif Zaten 7 gün oldu ortada canlı yok mız mız:gif Ama ben şimdi ne yapayım her gece yoluna mı bakayıııııım(Rafet El Roman) smiley18.gif
   
 9. stablizer

  stablizer

  Mesajlar:
  278
  Şimdi balıklar yumurta veriyormu vermiyormu anlamadım.Son olarakda onların yanına bir tane erkek at,ozaman şöyle bir mesaj yazacaksın ''Bu balıklar durmadan yavruluyor neyapacağım?'' mız mız:gif
   
 10. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Arkadaşlar;sanırım gözden kaçan bir husus var. ;)

  35 lt relik akvaryumda sağlıklı bir şekilde zebra cıchlıd beslenmez. Kaldıki üresin. :uyari: Zebra gibi agresif ve bölgeci bir balık o akvaryumda stresten birbirini hırpalarlar. ;) Ve ayrıca zebraların erkeğindede,dişisindede karın bölgesinde kırmızılıklar olabilir. Bir zebranın karnı kırmızı diye bu onun dişi olduğunun %100 teşhisi değildir. ;)
   
 11. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Bir kere yumurta verdiler.Yumurtaları falan korudular.Ama 8 gün oldu yavru falan yok.Bir de internetten alt kısımları turuncu olanlar dişi olur diye okudum.Heryerdeki bilgi böyle.Ben 2 ay daha bu biçimde yaşatacağım onlar yaşatacağım onları.2 ay içerisinde sadece yumurtluyolarsa ve yavru çıkmıyorsa 1 erkek alacağım.Bir erkek yeter mi?
   
 12. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Başlığınıza göz gezdirdim ve merakınızı veya bu kadar şaşırmanıza vesile olan konu aslında gayet basit. Yumurta tutan dişiler üremeye hazır hale gelen dişilerdir. Kısaca dişiler erkek olmadan yumurta tutarlar ve yumutlarlar.Önemli olan bu aşamadan sonra yumurtaları dölleyecek erkek olup olmadığıdır. Sizin olmadığına göre yumurtalar var ancak dölleme yok. Kısaca çok olağan bir durumla karşı karşıyasınız. Şaşırak bir durum yok.

  Bir adet erkek balık kapıp gelince yumurtalar döllenir mi sorunuza gelirsek ?

  Alcağınız veya almayı düşündüğünüz erkek kaç yaşında olacak ?

  Benim gibi yakışıklı değilse dişiler beğenecek mi bakalım ?

  Dişiler doğada onca erkeğin içinden en sağlıklıyı serken siz sizinin beğeneceğinizle dişileri mennun edecek kadar şanslımısınız ?

  Bu sorulara yanıtınızı çok merak ettim. saat:gif
   
 13. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161

  1. Cevabınınz için çok teşekkür ederim.

  2. Alacağım veya almayı düşündüğüm erkek balik 7-8 cm boylarında...

  3. Dişiler bence beğenir çünkü onların zihninin o konulara yetmediğini düşünüyorum...

  Ben de en az o balıklar kadar sağlıklı bir erkek seçebilirim diye düşünüyorum.

  O 2 dişiye 1 erkek yeter mi arkadaşlar ? can:gif
   
 14. sinan1962

  sinan1962

  Mesajlar:
  90
  Yer:
  Ataşehir / İSTANBUL
  İsim:
  Sinan
  Aslında en doğrusu 3 dişi bir erkek ama 2 dişi bir erkek sorun çıkmaz.sağlıklı üretimler.
   
 15. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.083
  İsim:
  Türker Sezgin
  Amerikan zebralarda 1 erkek 1 dişi bir arada tutulsa nasıl olur sizce?

  2 dişi 1 erkek olsa...Dişiler farklı zamanlarda yumurtlasa ve erkek bu yumurtaları döllese akvaryumda istenmeyen durumlar meydana gelebilir.Hali hazırda yumurtası veya yavruları olan dişi varken, erkek diğer dişi ile ilgilenmeye başlarsa yumurtalar/yavrular için yaşam başlamadan bitebilir diye düşünüyorum.
   
 16. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Ayırırım yavruları 1 ay sonra tekrar birleştiririm.
   
 17. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Zebralar discuslar gibi eş tutarlar.Yani aile gibi yaşarlar ve yavrularına sahip çıkar,büyütürler.Erkek bir dişiyle eşleştiğinde akvaryumun bir köşesini sahiplenirler ve o bölgeye kimseyi yaklaştırmaz. Erkek bir dişiyle eşleşirse ikinci dişiyle ilgilenmeyeceğinden,o dişi hem erkek hemde dişi tarafından hırpalanacaktır.İki dişiniz varsa iki erkek alın. Ama bu seferde akvaryumunuz çok ufak. Yani sıkıntı olacak buseferde erkekler birbirini parçalayacaklardır. Bu akvaryumda bu balıklar olmaz uzun lafın kısası. ;)
   
 18. *KONT*

  *KONT*

  Mesajlar:
  161
  Ne yapıyım canilik yapıp klozete atıp sifonu mu çekiyim ? Olmazsa olacak ne yapıyım artık. 1 e mi 2 e mi alıyım ? Kayseriden birileri 1 dişi ile 1 erkeği değişirse çok güzel olur.Var mı Kayseri'den akvaristler değişimini kabul eden?
   
 19. reis

  reis

  Mesajlar:
  5.928
  İsim:
  Olcay Aksu
  Saitcan kardeşim;tabiki canilik yapma. Akvaryuma başka balık eklemektense elindeki dişilerden birini çıkart ,yerine erkek al. Zaten bir süre sonra o akvaryumun içi zibil gibi yavru dolduğunda iyice başın ağrıyacak. ;)
   
 20. sezginyavuz

  sezginyavuz

  Mesajlar:
  307
  İsim:
  Sezgin Yavuz
  Olcay Abi'nin vurguladığı gibi tankının boyutu bir hayli küçük. Şöyle hatırlıyorumda aşağı yukarı 3-4 yıl önce zebradan yavru alıyordum ve bulundukları akvaryum 400 lt'lik karma tanktı ve bu koskoca akvaryum dar geliyordu bu yaratıklara. Tankın yarısını işgal etmişlerdi. Bu bölgede dişi peşinde bir sürü yavrusunu erkeğin koruması eşliğinde bulut gibi dolaştırıyordu. Müthiş bir seyir zevki veriyorlardı.

  Karın kısmındaki kırmızılık ise; o kadar zebra besledim ancak bırakın erkeği, dişilerde bile böyle bir duruma rastlamadım. Dişide kızgınlık döneminde beliren bu durumun olağan bir durum olduğunu bir platformda azar işittiğimde anladım. pala.gif Ama ne yapayım böyle birşeye tanık olmamıştım. :bilmem:

  Önceden sürekli çift halinde besledim. En ideali budur ve kesinlikle bu şekilde tutulmalarını tavsiye ederim.
  Saitcan kardeşim, karındaki kırmızılık genelde dişilerde olur. Sen en iyisi dişilerden birini çıkar, yerine şöyle akvaryumcudan büyükçe bir tane erkek seç. Zaten tüm akvaryumcularda bulabilirsin. Veya mümkünse 5-6 tane karışık zebrayı doldur tanka, çift tutanların dışındakileri çıkar akvaryumdan.
   

Sayfayı Paylaş