1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İnce Mercan Kırığı Kumu Hakkında [Biraz Acil]

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde hasanaytekin tarafından 23 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    @YIKIKTEMO [Temel] üstad'ın tavsiyesi ile bu gün ince mercan kırığı kumu ve 4-5 tane 15 - 20 cm ölçülerinde lav kaya aldım. Burdan Temel üstad'a sıkılmadan tüm sorularıma içtenlikle cevap verdiği için binlerce kez teşekkür ediyorum.

Gelelim asıl soruma, sorunuma. İnce mercan kırığı kumunu, akvaryuma eklemeden önce 4-5 kere yıkadım. Fakat akan suyun rengi hiç açılmadı. Kumu aldığım akvaryumcuya sordum bu durumu fazla yıkamana gerek yok, kum ince olduğu için dağılıyor, suyun bulanık olmadı normal dedi. Yarısına kadar mercan kırığı kumu dolu kovanın içine duş fıskiyesini koyup 4-5 dakika suyu akıttığımda, kovanın üstündeki suyun rengi açıldı.

Kumu yıkadıktan sonra akvaryuma ortamalama 3 - 4 cm olacak şekilde yaydım. 1 haftadır dinlendirdiğim damacana suyu yavaş yavaş ekledim. (Daha önce akvaryumun %20'si eski su ile doluydu.) Jebo 828 dış filtreyi bağladım ve yaklaşık 1 saattir çalışıyor. Fakat aşağıdaki resimlerde de göreceğiniz gibi suyun rengi inanılmaz sisli. Balıklarımı annem sağolsun büyükce bir tencere içinde ısıtıcı ve hava motoru ile bekletiyorum.

1-) Suyun rengi açılacak mı?

2-) Suyun rengi açılırsa ve akvaryum standart su sıcaklığına ulaşırsa balıkları eklersem bir tehlike yaşar mıyım?

3-) Suyun rengi açılmazsa ne yapmam gerekiyor?

4-) İnce mercan kırığı kumunu akvaryuma nasıl eklemeliydim?

Aşağıdaki resimde aldığım kum var. Kafam çok bulandı. Yanlış bir kum alıp akvaryuma yanlış mı tatbik etmişim?

İvedi bir şekilde bilgi verir misiniz?

Bu kadar sisli olması normal mi?

Mercan kırığı kumu akvaryumun içinde yakın çekim.

Bu mercan kırığı kumu (değil mi?)

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Mrb hakan bey;

Yeni akvaryum kurulumu yapıyorsunuz anlaşılan akvaryum için aldığınız kumu iyi yıkamadığınızda bulanıklık söz konusu.İkinci olarak yeni kurulumlarda su oturmadan balık almakla hata yapmışsınız.Ortalam kumu ekledikten sonra 2 veya 3 gün akvaryumu balık eklemeden çalışması gerekmektedir.Daha sonra filitrede bulunan elyaf değiştirip yeni elyaf koymanız gerekir.Bu durumda yarın' a kadar bekleyin su bir nebze bile olsa bulanıklık gidecektir.Eğer aynı bulanıklık devam ederse kumu tekrar yıkamanız gerekecek.

3. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Merhaba İsmail hocam;

Akvaryumu kuralı 2 ay kadar oldu. Dün Temel (YIKIKTEMO) hocamın tavsiyesi ile bu gün mercan kırığı kumu ve lav kaya aldım. Kumu gerçekten defalarca yıkadım süzdüm. Bana sanki bu kumun türü böyleymiş gibi geliyor. Yaklaşık 1,5 - 2 saattir dış filtre ve iç motor çalışıyor. Suyun rengi biraz acıldı. Dipteki kumun orta kısımları görünmeye başladı.

Dış filtre temizliyor sanırım. Bu bulanıklık gittikten sonra balıkları eklememde bir problem olur mu sizce? Birde kum doğru kum mu? (Mercan Kırığı Kumu?)

4. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Varsa birde iç filitre takın durumu hızlandırın :heyo:

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Mesut hocam;

İç filtre takılı ve çalışıyor. Dakikalar geçtikçe rengi açılıyor fakat yukarda sorduklarımı balıklarımın sağlığı için yinelemem gerekiyor.

1-) Suyun rengi açılırsa ve akvaryum standart su sıcaklığına ulaşırsa balıkları eklersem bir tehlike yaşar mıyım?

2-) Suyun rengi açılmazsa ne yapmam gerekiyor?

3-) İnce mercan kırığı kumunu akvaryuma nasıl eklemeliydim?

4-) Birde kum doğru kum mu?

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Hasan bey yarına kadar bekleyin suyun rengi açılacaktır. Bulanıklık gittiğinde filitrenin içindeki elyafı değiştirmeniz gerekecek .Suyun rengi açıldığında tankın ısısıda uygun dereceye geldiğinde balıkları bir başka kovaya alıp aşılama şeklinde akvaryumdaki suya alıştırp tank'a ekleyin.

7. myillar

myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

Yer:
    istanbul-pendik
    İsim:
    Mesut YILLAR

Kumun mercan kırığı değil ama mercan kumumudur tam olarak bilemiyorum. Bulanıklık gittiğinde balık ekleyip eklememek tamamen sana kalmış kum yüzünden balık kaybedilecekse bu suyun duruluğu veya berraklığından değil kumun yapısından dolayı olacaktır bence su durulduğunda ve uygun sıcaklığa geldiğinde balık eklenebilir

8. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Bu arada yukardaki kumun yakın çekim resimde aralarda görünen kum taneleri, daha önce akvaryumumda bulunan sarı beyaz kumlar. Bu gün aldığım kum toz şeklindeydi. Aralarda mercan kırıkları ve küçük kabuklular vardı. Bariz öğütülmüş gibi.

Malawi çiklet'leri mevcut bende. Yarına kadar bekleyeceğim bakalım ne olacak. 2 aylık emeğim 1 saatte boşa gidebilir hehe.gif

9. taygun

taygun Guest

Hasan Bey,

Merhaba. Karşılaştığınız durum oldukça normaldir. Yeni kurulan akvaryumlarda rastlanan bir durumdur. Bu bulanıklık kumunuzun çok tozlu olmasından kaynaklanıyor. Aynı durumu ben perlitle akvaryum kurarken yaşamıştım. Suyun bulanıklığının tamamen kaybolması üç haftayı bulmuştu. Ama sizinki o kadar sürmez. Çünkü perlit inanılmaz bir şekilde tozlu bir malzemedir. Sünger gibi gözenekli olduğu için gözenekleri bu tozla doluydu.

Suyunuzun çabuk berraklaşması için imkanınız varsa karbon ekleyin dış filtrenize. İki hafta sonra da çıkarın karbonu.

Balıklarınızı ekleme konusuna gelince, biyolojik sistemi oturtmak için yaptığınız birşey var mı? Eğer gerekeni yaptıysanız suyunuz biyolojik olarak oturduysa su netleştikten sonra balıklarınızı ilave edebilirsiniz.

Sağlıkcakla kalın.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selamlar endişeye gerek yok. Suyun bulanması normaldir. Kumu ne kadar yıkarsan yıka bulanık olur. Evvela ne yapılana yani satın alınana bakalım. Suyun bulanmasının nedeni sadece kumun çok ince olmasıdır ve aslında buradan ne olduğunu tam anlayamasakta eğer mercan kumuysa hiçbir sorun yok. Mercan kırığından kasıt aşağıdakidir. Senin esnaf ne vermiş ben tam çıkaramadım ama inşallah ince mercan kumudur. Mercan kumu ayrıdır yani daha ince yapıdadır. Mercan kırığı ise daha kalın yapıda aşağıdaki kısaca. Aldığın kum mercan kırığı değil ama gerçekten ince mercan kumuysa sorun yok. Eğer kum için mercan kumu demişse ve gerçekse kum değişimine gerek yok artık, ısı oturduysa balıkları ekleyebilirsin. Yemlemeyi az az yap bu hafta.

11. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Beklemek sorunu çözecektir hocam. Bende zaman zaman tanklarıma kum eklediğimde aşırı bulanma oluyor ama zamanla renk açılıyor.

12. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Üstadlar;

Forumun altını üstüne getirdim ve entresan bir şekilde Temel hocamın Ekim 2008 tarihinde kurduğu akvaryumun aşamalarında bizzat kendisinin cümleleriyle yüreğime su serpmiştir. Kendisine ve diğer yardımcı olan üstadlara çok teşekkürler.

Sorumun cevabını bulduğum konu linki;
    http://www.akvaryumportali.com/forum/kurulum-ve-ekipman-portali/adim-adim-kurulum-t171.0.html

Aynı durumun oluştuğu resim; resmi yakınlaştırıp baktım. Kum aynı kum.

Temel hocamın açıklaması;
    An itibariyle akvaryumdaki taban kumu sislide olsa görünmeye başladı.

Son olarak; Suyun ph değeri ciddi anlamda değişti. Malawi cichlid eklemeden suya eklemem gereken bir ilaç var mı? Yani suyun ısısı oturduktan sonra birşey yapmalı mıyım?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

:helalolsun: Bravo Hasan budur işte. O fotoğraftaki kum ince mercan kumudur. Su aynı şekilde bulanmış ve alıntımda olduğu gibi yavaş yavaş oturmuş ve açılmıştır. Dış filtre kullanıyorsan içindeki elyafı artırman berrraklaşmayı hızlandırır.

Ph değerin su değişimiyle ve çözünerek suyu tamponlayan kumun itibariyle yükselmiştir bu doğaldır ve beslediğin tür itibariyle güzel bir gelişmedir. Balıkları bu akvaryuma eklerken yeni almış gibi bulundukları kova ve ya her neyse yavaş yavaş akvaryumdan su ilave ederek adapte etmelisin. Kullanman gereken bir sıvı yok. İç filtre su açılana kadar çalışsın sonra çıkarırsın. Daha sonra sadece dış filtren ve hava motorun çalışsın. Yemlemeyi dikkatlice yapman gerek tabana yem düşmesin önümüzdeki hafta. Akvaryumda kahveringileşme olabilir çünkü önceki akvaryumunda diyatom yani biyolojik çalışacak alan bulunmuyordu ama artık lav kayaların ve kumun tam anlamıyla buna hizmet edecek yapıdadır. Bu yapılanma kahverengileşme olarak ilk önce görülecek ve ardından kaybolacak.

Yarın öbür gün bir bardak içinde bize suyunu gösterirsin artık.

14. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Hocam peki cichlidleri eklemek için suyun renginin berraklaşmasını mı bekleyeyim? Yoksa her halükarda eklesem de herhangi bir problem olmaz mı? Biliyorum çok soru soruyorum, fakat inanın sormadan çok fazla araştırıyorum.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle Hasan bilmen gereken bir gerçek var. Bu gerçek şudur; eğer birileri bu akvaryumportalını kurmuşsa bunun amacı öğrenmek isteyenin sorması, bilgi alması, uygulamalardaki kafasına takılanları netleştirmesi, bunu yaparken keyif alması, keyif alırken keyif almak istediği akvaryumu sağlıklı ortaya çıkarması içindir. Saçma bir konu üzerine soru sorulmuyor, kumu değişmiş, suyu belli oranda değişmiş, ph değeri değişmiş ve tencerede bekliyen balıklar adına sorulmuştur. Eğer bunuda sormayacaksan yemişim ben akvaryum portalını. burda:gif

Balıkları dediğim gibi yeni almış gibi adapte etmelisin. Isı normal ise ve su her an açılma eğiliminde ise ve tabi balıkların mevcut yerlerindeki durumlarının aciliyetine göre karar verip her an ekleyebilirsin.

Burada karşılaştığın bulanıklılık sorununun ana sebebi mercan kırığı alman gerekirken ince mercan kumu almandır. Su mercan kırığında da bulanır ancak çok daha çabuk oturur çünkü daha kalın partüküle sahiptir. Mevcut kum değişimini akvaryumu dağıtarak yapmak zorunda değildin aslında. Eski kumu dip sifonu yapar gibi hortumla zamana yayarak çıkarabilirdin ve mercan kumunu birer meştebe olarak yine yavaşca ekleyebilirdin. Bu kadar bulanma olmazdı. Önemli değil normaldir, forum kesintiye uğradı vs tam bilgilendirme olamadı.

16. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Temel hocam,

Çok teşekkür ederim. Her geçen gün yeni şeyler öğreniyorum ve inanın bu konuda kendime güvenim artıyor.

17. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Hasan abi temel hocam gerekenleri söylemiş ancak bende bir iki kelime söylemek istiyorum. Bildiğimiz üzere malawi cichlidler dayanıklılıklarıyla bilinen canlılardır. Balıklarını şimdi eklemen ciddi bir problem yaratmayacaktır ancak durumun aciliyeti yoksa ben suyun rengi açılana kadar beklemeni tavsiye ederim. Peki neden balıkları şimdi eklemem sorun yaratmaz diyeceksin ben ona da cevap vereyim. Temel hocamın da dediği gibi bu kum ince partküllerden oluşan bir kumdur. Yanı suyun bulanmasının rengi sudaki herhangi bir anormallik değil kum değişimi sebebiyle oluşan gayet normal bir durumdur. Malawiler ( yanlış bilmiyor isem eğer yanlışsa üstadlar düzeltsin ) su değişimlerine en dayanıklı balık türleridir diye hatırlıyorum.

Ben su değişimlerimde tanktaki suyun %75'îne yakınını çekiyorum ve şimdiye kadar bir problem yaşamadım. Sana da bundan sonraki su değişimlerinde bu şekilde yapmanı tavsiye ederim. Ha sen yok ben yarısına kadar çekerim diyorsan o zamanda gönül rahatlığıyla çek. O kadar söylendi yok dinlenmiş su olacak da yok en fazla %20 su çekimi olacak da bilmem ne vs. vs. .ok şey konuşuldu. Ancak hobi göreceli bir hobi ve ben nasıl zevk alıyorsam o şekilde yaparım. Tabii canlının ne şartlarda yaşadığının da oldukça fazla önemi var. Neyse fazla uzun oldu başını şişirdim kusura bakma :)

18. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin

Hüseyin kardeş;

Yorumların için teşekkür ederim. An itibariyle akvaryumun son durumu. Birazdan lav kayaları ve anubias afzelii'leri eklemeye başlıyorum. Umarım bir sorun olmadan hallederim.

19. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bak maşallah çok güzel olmuş. Bir iki güne kadar tamamen berraklaşır. Canlılarını ekledikten sonra resim paylaşmayı unutma hocam. Kolay gelsin.

Sayfayı Paylaş