1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İniş borusundaki sesi kesmek

Başlığı 'Akvaryum ve Dekor Yapımı' kategorisinde lcturkey tarafından 9 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Arkadaşlar merhaba,

İniş borusundaki ses çok rahatsız edici bir seviyede sesini kesmeye çalışıyorum ama malesefki henüz kesebilmiş değilim.İniş borusu için şekildeki kutuyu yaptım ve içine bir dirsek ekledim su inişi su seviyesinden aşağıda kalacak ve ses kesilecek derken resimlerde göreceğiniz gibi ses kesilmedi aksine daha çok arttı aslında nedenini anladım gibi iniş borusu 50'lik pimaştan oluşuyor.Su inişi hızlı olduğu için kutunun içindeki suyu çabuk bir şekilde emiyor ve hava almaya başlıyor.Havada borunun içine girince ses ortaya çıkıyor.Bunun önüne geçebilmek için 50'lik bir küresel vana sipariş ettim.Küresel vanayı kulenin üstüne ekleyeceğim ve inen su seviyesini onunla ayarlayacağım tahminim bunu yaptığımda emiş kısmından çok fazla iniş olamacak ve iniş borusu tamamen su ile dolacak.Konu hakkında yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

Parça pleksilerden havye ile keserek birbirine ekledim.Ve bu kutuyu oluşturdum.

Su içinde denediğimde resimlerdeki olay meydana gelmesi demek. Sesi kesebilmek için iniş borusunun içine banyoda kullandığımız liflerden saldım ses kesmede biraz olsun etkisi oldu ama hala ses var.

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  2. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Levent bey, allah kolaylık versin gizli: benim denemediğim yol kalmadı ama sesi kesemedim vakumlama sesini kestim ama su iniş sesini kesemedim aklıma şuan tek yol geliyor su iniş borusunu gırtlak boru tabir ettiğimiz malzemeden yapsak acaba olurmu? çünkü su inerken direk iniyor ve alttaki dirseğe çarpıyor ama gırtlak boruda su dönerek ineceği için ses sanırım kesilecek diye düşünüyorum buda bir fikir :)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Levent, dursu sistemi yapmışsın resmen ancak sanırım bir eksiğin var. Sana fotoğraf çektim yolluyorum. Hava yapmasını arkaya koyacağın T ile engellemen lazım. Ses filan kalmaz. ;) Hava yapıyor sistem. Yine biraz kalırsa boru içine 5 biabol attınmı tamamdır.

Düzenleme: 13 Mayıs 2016
  4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    levent dirseğin akvaryumun dışında kalan kısmının üzerinde ufak bir hava deliği açsan acaba kesermi

5. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Temel bey merhaba, akvaryumu yaptırırken size ve arkadaşlara danışarak yaptırmıştım hatırlarsanız daha evvelki tankda vakumlama sesi çok fazlayken şimdiki sistemde su iniş sesi var ama öyle böyle değil bayağı kuvvetli su sesi acaba sizdede bu su sesi varmı yoksa bende bir hatamı var şuan resimlerinize bakıyorum mesela sizde su seviyesi borunun ortasında bulunuyor ama benimkinde tam üst sınırında yer alıyor bunun bir farkı olabilirmi ?

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Tabi eğer akvaryum içindeki dirseklerin su tam ağız seviyesindeyse felaket ses yapar. Benim görüldüğü gibi dirseklerin ortasına kadar geliyor su seviyesi. Ses bende sıfır Teoman abi uyuyor geldiğinde sessizlikten. Bir hesap hatası var gibi geliyor bana.

7. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Temel bey, tam olarak anlatamadım sanırım bende su seviyesi dirseklerin üstünde kalıyor zaten

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Anladım Doğan Bey, bu durumda ses yapması imkansız bence. Arka tarafta havayı alacak T aparat var mı ?

9. kumkapılı

kumkapılı

Yer:
    küçükçekmece/cennet
    İsim:
    Doğan
    Birebir sizin resmin aynısı :)

10. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    teoman abi onuda denedim onu yapınca sadece taktığım hortumun sesi geliyor.Ama yine istediğim şekilde olmadı o yüzden vana siparişi verdim alta vanayı koyup su inişini azaltmak istiyorum.

Doğan abi aynen söylediğin gibi dirseğe çarpıyor ve ses çıkarıyor.Söylediğin borulardan hiç görmedim ama denemek lazım.

Temel abi açık mı bırakılıyor o arka kısımlar ? o zaman daha çok hava girişi olup ses çıkarmaz mı acaba ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Boruların şimdi dibine kadar girdim nasıl bir ses var diye, biraz su sesi var ama o kadar olacak. Bu sistemin zaten özzelliği sesi az yapması. Ama tabi sizin ne kadar kestiremiyorum. Benim nacizane önerim boru içine biobal atmanızdır. Tabi öyle tıkanmaya yol açacak şekilde değil. İki taneyi birbirine tuturarak önce bir köprü yapmayı sağlar ve diğer bioballerin aşşağıdan çıkmasını önlerseniz iyi olur. Deneyin bakalım ses kalmayabilir. Birbirine tutturarak koyacağınız iki adet biobali geri alabileceğiniz bir şekilde koyun kalmasın sonra. Birşey olmaz ama yinede hatırlatayım dedim. :)

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Levent, o kısımlar açık duruyor evet. Ses yapmıyor işte bende. Ama ses yapmıyor derken öyle rahatsız etmiyor yoksa niyagara şelalesinin minyatürü var evde. :F

13. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Levent birde tuzlu suyun böyle bir yanı var kesinlikle ses olacak,olmalı tatlı su akvaryumu gibi sessizlik yok hep hareket hep ses yarın öbürgün ps'de çalışmaya başlıyacak seyreyle gümbürtüyü belki iniş borusunu siprial olarak kullanırsan biraz kesilir ,borunun içine biabol sallandırabilirsen belki oda keser,yada parmak kalınlığında ikinci bir boru geçirirsen olabilir :heyo:

14. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Resimdeki şekilde dirseğe boru ekledim ön taraftan hava yapmıyor şuanda ama ses yine var.Şu 50'lik vana gelsin onu takıcam inen suyun hızını biraz kesersem sanırım olacak.Asıl rahatsız edici ses boru içinden geliyor.Su direk alt dirseğe çarpıyor ve ses çıkarıyor.

Teoman abi bioball yerine banyoda kullandığımız liflerden geçirdim borunun içine ses biraz olsun kesti ama kaçışı yok kesicem ben bu sesi uyku uyuyamaz oldum abi :) sistemide kapatmaya kıyamıyorum yatarken.Spiral boru olabilir aslında dirsek olmayacağı için su direk sump'a inecektir.Bence o da sesi kesebilir.

Temel abi seninki iyi minyatürmüş benimki gerçeğini yaşatıyor bana :)

A.P Bot Yazı düzenlemesini kaydetti.: 13 Mayıs 2016
  15. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Mesafenin kısa olmasınında etkisi var bu tür seste.bence sumpunuza iniş kısmına diersek kullanarak suyun içerde çok hafif toplanmasını sağlayın.

16. Bennety

Bennety

İsim:
    Murat Alemdar
    Onur beye katılıyorum,güzel fikir su içerde dirsek sayesinde yavalatılırsa ses kalmayacaktır.Umarız tabi.Başarılar dilerim size kurulumda merakla takip edeceğim sonraki gelişmeleri.Mevcut başlığı biraz inceledim doğal su tecrübenizi görmek istiyorum açıkcası.

17. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Murat bey bu forumdaki istanbul ili dahilindeki kurulan deniz akvaryumlarının hepsi deniz suyuyla kurulan akvaryumlardır ,sadece en temizi vede en yenisi Levent 'in sarozdan aldığı suyla kurulan akvaryum :heyo:

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Levent sesi kestiğin haberini bekliyoruz senden, yukardaki önerilerde bence işe yarayacaktır.

Teoman abi tropicmarin ve diğer markalarla ile kuranlarada yerimiz var abi. :F :F Öyle bir mesaj olmuş ki İstanbul ili doğal sucular forumundan söz eder gibi. :F Gel ne tuzu kullanırsan kullan gene gel. :D

19. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Abi marmara marka dıy tuz ne zaman abi ?

20. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Yakında işi bırakıp saroz kıyısından bir ev alıcam bir tanede ufak kamyonet istanbula saroz suyu taşıyıcam :)tuza muza para vermesin kimse :) şaka bir yana su akvaryumda dönüyor ama renginde hiçbir değişme olmadı hala ilk alındığı günkü berraklığında.Sarozun kendine has bir sistemi var biliyorsunuz kendi kendini temizliyor.Benim akvaryumdada aynısı mı oluyor ne :) Birde kayaları halletsem sarozdan çok güzel olacak.Pazartesiden sonra 1 hafta sarozdayim abim ağ atıyor ağlardan dünya kadar canlı çıkıyor.Deniz atı bile vardı acaba akvaryumda yaşatabilir miyim onları ?

Sayfayı Paylaş