1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İniş Sesini engellemek için yapılan kule

Başlığı 'Akvaryum Filtre Yapımları' kategorisinde lcturkey tarafından 4 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Arkadaşlar merhaba,

İniş sesine kafayı taktım bunu engellemek için sump içindeki kuleyi değiştiriyorum.PS yapımı için davul fırında büktüğüm pleksileri kullanacağım bu iş için :)

Yuvarlak pleksinin en üst bölümüne elyaf onun altına biolojik sünger parcaları ve en alta ise iri mercan kırığı koymayı düşünüyorum.İniş borusunu ise elektrik süpürgesi hortumu ile yapacağım.Hortumu S şeklinde kıvırıp su çarpmasını kesmek ve sessiz bir şekilde kulenin üzerine indirmek istiyorum.

Sizce su içinde kalacak sünger parçaları problem çıkarır mı ? Koku vs. yapar mı ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Levent projen. Kule elbette yapılabilir elindeki malzemeden. Su içinde kalacak olan sünger parçalar halide olmak zorunda mı ? Sanırım iyice sessiz indirmeyi düşünüyordun. Fakat bence ilk elyaf, ardından yuvarlak kesilmiş iki sünger tabakası ve bir miktar mercan kırığı sesi kesecektir. Sünger bütün halde olursa elyafı değişirken kolay kontrol edersin ve yıkarsın ara sıra.

3. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Teşekkürler temel abi.Peki sıralama uygun mu sence ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gayet güzel bence su sesi kalmaz artık. Pleksinin altına deleceğin delikler sump su seviyesinin altında olsun hepten sesi keser.

5. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Levent sesi kesemezssin akvaryumdan suyu emiş deliğinden yine ses yapacaktır bunun tek çözümü üçlü durso sistemi gibi gözüküyor . :heyo:

6. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Teoman abi akşam aldığım elektrik süpürgesi hortumu ile yaptım inişi ve sıfır ses var şuanda inişte.Rahatsız edici değil artık.Kuleyide 1-2 güne kadar tamamlıyorum sonra herhangi bir problem olacağını düşünmüyorum.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Levent hocam helal olsun pleksiyı benden güzel bükmüşsün. :helalolsun: :D

8. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Olcay hocam sağolasın.Resimde görünmüyor ama o pleksi iki parçadan oluşuyor.Mağazada kullandığımız kırık pleksileri davul fırında eriterek iki parça silindir yaptım ve sonra ikisini birbirine yapıştırdım :)

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Dıy Gurup adı bir insana bu kadar yakışır ne diyelim. toka:gif Gerçekten Olcay o kadar uğraştı düzgün yuvarlatamadı. Tabi sorsan davul fırın yok diyecek. :F Süper bir yoktan var edilen kule olmuş kutlarım. huh:

10. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Arkadaşlar sizce bu kuleyi nasıl hazırlamalıyım.Yani en alta mercan kırığı koyduğumda suyun çıkacağı delikleri nasıl yapmalıyım ? Delikleri fszla büyük açarsam mercan kırıkları dışarı çıkar ufak açarsamda kule taşabilir ne önerirsiniz ?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Levent sanırım kule alt deliklerinin hemen üzerine bir ızgara eklemek gerek. Mercan kırıklarını üste koymak kullanışlı değil çünkü. Elyaf eklediğinde üstte olmalı ki rahat alıp değişebilesin. Izgara yapılmalı ve üzerine iri mercan kırıkları koyulmalı, onların üzerine sık kontrol edilecek sünger ve elyaf koyulabilir. Sanırım seçeneğin fazla yok.

12. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu araslar çok kırıcı oluyorsun abi. haha:

Levent hocam en alt kısma bir ızgara koyup bu sorunu halledebilirsin. Koyacağın ızgaranın delikleri mercanların geçebileceği büyüklükte olursa ızgaranın üstüne ince bir elyaf koyabilirsin mercanların düşmemesi için.

13. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Arkadaşlar kulenin bir kısmı tamamdır :) en alta daha önce bozarak ps'ye atık kabı yaptığım mutfak robotunun içindeki parçayı ekledim ve üzerine mercan kırıklarını doldurdum.Aldığım süngerleri yıkarken içlerinde garip bir madde olduğunu farkettim ve bu yüzden süngerleri eklemedim.Kule içi biraz daha yükseltilecek 1-2 gün içinde

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Süpersin Levent. :helalolsun: Nedir bu mutfak robotunun senden çektiği ? Gene süper bir uyarlama yapmışsın tebrikler. Tam söz ettiğimiz parça cuk diye oturmuş. Süngerlerden çıkan madde ne acaba ? .8.

15. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Sağol abi.Süngerleri yıkadıkça köpürüyordu o yüzden koymadım içine

16. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Levent kullanmak istediğin sünger,hani çekyatların felan içinden çıkan kalın gözenekli süngerlerdenmi ?

Eğer o süngerlerdense doğru köpürür. 10-15 kat suyla yıkayınca köpüğü gidiyor haberin olsun. burda:gif

17. taygun

taygun Guest

Levent Merhaba,

Açtığın başlık hayli ilgimi çekti. Yapmak istediğini hayata geçirebildin mi?

Sumplardan bu su sesi varken senin asçtığın başlığın daha fazla ses getirmesini düşüyordum. Ya birileri ses çıkarmayan sistemi yaptı ama sesini çıkarmıyor :F ya da sus sesine alışmışlar, o olmadan rahat edemiyorlar. pala.gif

18. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Tamer abi merhaba,

Eve ses yok denecek kadar az şuanda.Kule sistemi sesin azalmasında baya bir etkili oldu.PS'de biraz problem var akvaryuma kabarcık veriyor onuda halledince akvaryumu sıfır ses ile çalıştıracağım insallah :)

19. taygun

taygun Guest

Benim de hep aklıma takılan konudur sumpdaki su sesi. Bu konuda teknoloji ilerlesin ben de sumpa geçeceğim. Bu arada Temel ve Olcay da PS teknikleri üzerine çalışmalarını sürdürüyor. Sizler "tamam bitti" deyince ben sumplu bir tank kuracağım. :F Aceleye gerek, ben beklerim pala.gif haha:

20. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bu portaldan o teknolojide çıkar Tamer abi. Artık başarılarımıza şaşırmıyorum. Klasikleşmişliğin dışına çıktık.

Sayfayı Paylaş