1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İnsanların Balıklar Üzerinde Hibritleme( melezleme) Yapması

Başlığı 'Anket Forumu' kategorisinde cirol tarafından 10 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Sizce balıklar üzerinde melezleme yapılması ne kadar doğru? Bu hibritleme (melezleme) olayına bakış açınız ve düşünceleriniz.

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bence Hibrit balık türleri pek tutulmuyor ne yazikki vede melezme olsun istemem örnek: Papağan cichild, eğer konuşbilseydi bence, kesinlik böyle bir yapısı olsun istemezdi bence. Bana balıklar üzerinde melezleme yapılması yanlış. Flower Horn, pek çok aşırı agresif amerikan cichild ile melezlenmiştir vede bu Flower Horn'u 3 kat daha çok agresif yapmıştır. Kendi dişi'sini öldürecek kadar agresif bir balık türü. Bence melezleme yapılmaması daha iyi diye düşünüyorum. saygılar:gif

3. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Bu şekilde giderse çoğu türlerin soyu tükenecek diye düşünüyorum.

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

+1 Bencede diğer safkan türlerin soyu tükenir.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biz ülke olarak bu konuya biraz farklı bakıyoruz. Melezleme ve insan elinden çıkan balık türleri özellikle UzakDoğu ülkelerinde çok önemseniyor. Türlerin yok olacağı endişesi bizde yaratıyor ama birçok türün doğada rahat bırakılması anlamını çıkarabilir miyiz melezleme ve ya insan üretimlerinden ? Balık türlerini ve ırklarını sadece akvaryumlarla sınırlı görmek yerine doğal yaşam alanlarına saygı yoluyla da türlerin geleceği garanti altında olmaz mı ? Unutulmaması gereken birşey varki biz her nekar farklı baksak bile akvaryum hobisi bir anlamda ego tatminidir ve bunun yollarını ülkeler farklı uygulayabilir.

Sucul yaşama en büyük darbe aslında balıkların kapalı sistemlerde üretilemediği tuzlu su akvaryum merakı vuruyor. Her ne kadar ilerleyen süreçte kapalı sistemlerde üretilmeye başlanması ve mercanların yine doğadan toplamak yerine akvaryumlarda ve ya farklı üretim bölgelerinde üretilmesinin türlerin soyunu koruyacağı beyanları yapılsa da alenen açık olan darbeye kılıf aramaktan öte değildir. Sadece canlı kaya temini için talan edilen resiflerin kendini tamir edişi zorlaşıyor ve ülkemizde özellikle Gökçeada bu kıyımdan hatırı sayılır oranda darbe alıyor.

Siz ne düşünüyorsunuz hobideki iki farklı alan hakkında ve tür geleceği konusunda en çok güveni hangisi veriyor ?

Sevgiler...

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Genellikle tropheus türü var çok tartışılmıştır.Bu türün ismi Tropheus Red Phoenix normal doğada bu tür yok ve melezlenme sonucu yapılmış.Singapur ithalat lisesinde ismi var ama literatürde yok.

7. H.Kaya.Gemlik.

H.Kaya.Gemlik.

Yer:
    Gemlik-BURSA
    İsim:
    Hüseyin KAYA
    Doğal yaşam alanlarında ve akvaryumlarda özel bir çaba gösterilmeden oluşan melezleşmelere karşı değilim. Hibrit türlerin alınmasına da, satılmasına da kesinlikle karşıyım.

Sayfayı Paylaş