1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İstanbul adında lepistes varyetesi

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde Kinglepistes tarafından 29 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

1. Kinglepistes

Kinglepistes

İsim:
    Uğur ZAN
    Arkadaşlar,
    1959 yılında Dzwillo adında bir şahsın yaptığı çalışmalar arasında İstanbul adında bir lepistes varyetesi tanımladığını biliyor muydunuz?
    http://www.springerlink.com/content/n424652335602831/ linkinde bu türün bir genetik bir araştırmada kullanıldığı ve http://www.nature.com/hdy/journal/v97/n2/full/6800843a.html linkindeki araştırmada ( The Blue variety, also known as the Istanbul strain, dates back to the 1950s and has been described by Dzwillo (1959) mavi bir varyete olduğundan bahsedilmekte...
    http://www.springerlink.com/content/t312454k384k0611/ linkinde ise bu varyetenin iki ayrı grubunun tatlısuda ve tuzlusuda (sea water = deniz suyu ) üretildiğini yazıyor ve hatta tuzlusudaki erkekler tatlısudakilerden fazla kur yapıyorlarmış.
    Alman lepistes, Japon mavi lepistes , Moscow'dan başka İstanbul da varmış... Ne mutlu bize...! Ama şemalini bile bilmiyoruz...!

2. ilhan

ilhan

İsim:
    İlhan ÖZDEMİR
    Bilsek nasıl birşey olduğunu sırf, başkalarına inat bu tür üzerine yoğunlaşıp üretip, dünyaya tanıtımı için uğraş veririm. Resimlerini bulma imkanı olan arkadaşlar varsa süper olur.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İnşallah sizler gibi bu işe gönül veren arkadaşlarla varyetemizde olacak ben inanıyorum. Adını İstanbul koyması enteresan ama. :)

4. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Bunu bende duydum ama gömedim .Ş.

5. Desert Falcon

Desert Falcon

http://books.guppydesigner.com/index.php?option=com_content&view=category&id=45&Itemid=254

http://dzwillo.com/ Bu adresten giriş yapamıyoruz ama e-mail adresi alabiliyoruz.Adam öldüyse torunları bu işi yürütüyor galiba kıvır:gif

Bi araştıralım bakalım.

6. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    İşte İstanbul Lepistes'ler...

İstanbul'da bir laboratuarda geliştirildikleri için adları böyleymiş... Bence çok da göresel bir lepistes değil ama takdir sizin... Tabii bunların görsellikten öte genetik anlamda önemi çok büyük o ayrı...

Erkekler

Dişi

Kaynak:

http://www.dgv-forum.de/t1332f9-Dzwillo-Istanbul.html

Almanca bilen biri linkteki Almanca kısımları tercüme ederse çok iyi olur...

7. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Kuyrukları çok garip olmuş bu balık şu an varmı hala ? ayrıca üreten kim ?

8. stablizer

stablizer

Yani bu balık ülke sularında yaşayan endemik bir canlı değil,sadece buradaki bir laboratuarda üretilmiş.Tam kepçeyi elime almış çıkıyordum dışarı bay bay:gif

9. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Normal zamanda görsem hasta balık deyip geçerim. Ama üzerinde bir çalışma yürütülmüş onun için şimdilik takip edeceğim.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Hasta gibiler gerçeklerden, labaratuvar ortamında demek bu kadar oluyor. olma:gif

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Laboratuar ortamı ile ilgisi yok Temel Hocam... Bu balıklar belki 60-70 yıldır sadece kendi aralarında çiftleşiyorlarmış... Ve nerede ise genleri birbirlerinin kopyası haline gelmiş... Balıktaki şekil bozuklukları da bu akraba evliliklerinin sonucu... Bu balıkların hemen tüm genleri aynı olduğu için özellikle Radyasyon içeren deneylerde kullanılmış... Makalelere ulaşamadım ama Radyasyon'un genler üzerindeki etkilerini iyice görmek için üzerlerinde çalışılmış olabilir...

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    +1000 kesinlikle katılıyorum. ;)

13. ilhan

ilhan

İsim:
    İlhan ÖZDEMİR
    Beni için hayal kırıklığı oldu. Daha güzel bir tür olsaydı bulup üretimine geçebilirdim.

14. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    Şimdi bunlar yeni bir varyetemi üretmeye çalışmışlar yoksa balıkların üzerinde radyasyonun etkisinimi araştırmışlar

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Olay tam olarak -tabii Almanca'm olmadığından sadece teknik terimlerden anlayabildiğim kadarı ile- bunlar çok ama çok uzun süredir kardeş-kardeş, ebeveyn-çocuk, kuzen-kuzen çiftleşmeleri yapmışlar... Büyük ihtimal başlangıçta sadece bir erkek ve bir dişi lepistes varmış, bütün hepsi onun soyundan geliyor... Balıklarda (resimlerde) şu an gözüken bütün bozukluklar aslında bu akraba evliliklerinin yani hiç arada kan kırılmamasının sonucu... Ama tabii bilim adamların ilgisini çeken kısım bu değil... Bunlarda yapılan çalışmalar (çok uzun süredir kendi aralarında çiftleşmeleri de dikkate alındığında) tüm bireylerdeki (cinsiyetlerine göre) genlerin birbirinin kopyası olduğunu göstermiş... Bu özellik şu an laboratuarlarda kullanılan kırmızı gözlü farelerin özelliğidir...

Bu lepistesler daha sonra radyasyon çalışmalarında kullanılmış... Radyasyon biliyorsunuz ki mutasyonlara neden olan bir etken... Bu sayede radyasyon alanlar ile almayanların arasındaki farklar saptanmaya çalışılmış olabilir... (Olabilir diyorum çünkü o kısımlara ait bilgi edinemedim... Sadece radyasyon verildiğini biliyorum...)

Yani resimdeki balıklar radyasyon verilmemiş normal İstanbul Lepistes'lerdir... Radyasyon verilmeden sırf akraba çiftleşmeleri ile bu hale geldikleri düşünülürse, radyasyon verildikten sonra bunlar ne hale gelmiştir Allah-u Alem...

16. stablizer

stablizer

Ata demirelin shovunda anlattığı uyuşturucu bağımlısı deney fareleri geldi şimdi aklıma dost:

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    0stanbul ad1nda lepistes varyetesi

Peki biz ne koyacagiz yeni varyetenin adini ?

18. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Varyeteyi üretelimde ad koyması kolay Temel abi :)

Sayfayı Paylaş