1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İstanbul Akvaryum, izlenimler..

Başlığı 'Hayata Dair Her şey' kategorisinde suret tarafından 5 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Belki giden oldu belki olmadı. Florya'da açılan dev İstanbul akvaryum hakkında bir kaç bilgi vermek istedim. hobiye merak saranların mutlaka görmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum. Kalabalık nedeniyle özellikle hafta sonu gibi tatil günlerinde gidilmemesini de şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca hafta içi daha uygun fiyat avantajından da faydalanılabilir.

Kompleksin girişi muhteşem, ışıl ışıl bir maviliğe doğru yavaş yavaş ilerliyorsunuz hakikaten insanı cezbediyor. Girişten itibaren adım adım farklı canlılar görmeye başlıyorsunuz. Tropik balıklardan tutun da köpek balığına, deniz atına kadar pek çok tür var. turun sonuna doğru amazon ormanlarının bir taklidi var, inceden yağan bir yağmur ve su buharıyla sis şeklinde üstünüz kaplanıyor, ıslanmıyorsunuz nemleniyorsunuz. Binanın çıkışında bir hediyelik eşya dükkanı var, denize ve içindeki canlılara dair oldukça çeşitli ürünler satılıyor, söylemeden edemeyeceğim ürünler biraz pahalı.

Çıkıştan hemen önce yemek yiyebileceğiniz, sigaranızı içebileceğiniz kapalı-açık bir cafe yapmışlar, tatlı tuzlu çeşitli yiyecekler alabiliyorsunuz. Açık alan deniz kenarında bir teras, kapalı alan da pastane şeklinde. Yiyecek olarak pasta börek gibi şeylerin dışında hamburger, köfte patates tarzı yemekler de mevcut, oldukça büyük bir büfesi ve yemek çeşidi var. Sulu yemek yok yanlış hatırlamıyorsam. Akvaryumun yanına bir avm inşa ediliyor, tümleşik bir yapı iki ayrı binada olacak gibi, içerisinde 145 mağaza, sinema, tiyatro, yeme içme yerleri gibi bölümler olacağını öğrendim.

Bunlar benim izlenimlerim, biraz da konuyu bağdaştırıcı internet ortamından bulunan bilgiler ve görsellerle konuyu bitirelim...
    Ve lütfen flaş kullanmayın..

Ziyaretçilerin coğrafi bir rotayı takip ederek Karadeniz ile başlayan ve Pasifik’e kadar uzanan (LCD ekranlara dokunarak bilgi edinebiliyorsunuz) bir yolculuk yapabilecekleri 6 bin 800 metreküp su kapasitesine sahip, 2 katlı olarak toplan 22 bin metrekare üzerine inşa edilen İstanbul Akvaryum’da, 1.2 kilometrelik gezi parkuru ve 1500 türe yakın yaklaşık 15 bin canlı çeşidi yer alıyor.

Akvaryum’un Yağmur Ormanı temalı bölümde ise aşırı nemden dolayı yukardan su damlalarının yağması üzerine ziyaretler şemsiyelerini açmak zorunda kaldı. Ses ve yağmur efektleriyle gerçeğinden ayırt edilemeyen Yağmur Ormanı, 1200 metrekarelik bir alana yayılmış. Burada en çok ilgiyi çekenler dev canlı bitkiler, yapay şelaleler, piranhalar ve iguanalar.

[video=youtube;JQVlNJP-7uc]http://www.youtube.com/watch?v=JQVlNJP-7uc&feature=related[/video]

Telefon : +90 212 574 2130 Faks : +90 212 574 2135Mail : iletisim@istanbulakvaryum.com

Sayfayı Paylaş