1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
  2. En düzeyli, özgün ve kaliteli içeriğe sahip deniz akvaryumu forumunda bulunmaktasınız. Keyifli paylaşımlar...

İstenmeyen "Sümüklü Böcekler"den Nasıl Kurtulunur...

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde Neverlander tarafından 23 Kasım 2008 başlatılmıştır.

1. Kadr1maN

Kadr1maN

Yumurtlamadan yumurtlamaya geçen zamanıda kesinleştirirsek çok faydalı olacak. Şahs düşüncemde işe yarar olduklarından. Düşünün katil yumurtaları yedi, daha sonra birkaç erişkinde götürdü. Bu şekilde birkaç seferden sonra adilerin büyük bir darbe alacağı kaçınılmaz

2. radenko

radenko

Adilerin şansı yok zaten Kadir yani bu yam yamlar böle bir şans tanımıyo. Bu arada küçükleride katillerin yavruları götürüyo. Yakında hiç kalmıcak.

3. turqer

turqer

Ad-Soyad:
    Türker Sezgin
    Yumurtaları yiyebiliyor muydu bu salyangozlar? :hasta:

Bu arada kendi yavrularına tepkileri nedir acaba?

4. radenko

radenko

Yumurta yediklerine şait olmadım şuanda yavrular gözüküyor akvaryum yabanında ama kendi ırkına bir şey yapmadığını biliyorum işin ilginç tarafı yavruları göreli büyükleri göremez oldum.

5. Neverlander

Neverlander

Ad-Soyad:
    Abdullah Üüzümcü
    Sakın adi salyangozları da böyle geçici süreliğine gözden kaybetmiş olmayın... pala.gif

6. radenko

radenko

Akavaryumda bitki yoğunluğu ve kütüklerden dolayı iki tane olan büyük salyangozları göremedim ama ara göz önüne çıkıyorlar neticede iki tane adilerde böle bir durum varsa ben memnun olurum iki salyangozun kimseye zararı olmaz alır atarsınız.

7. Neverlander

Neverlander

Ad-Soyad:
    Abdullah Üüzümcü
    Bitkilerin yüzeyleri adi salyangoz yumurtası ve kütüklerin altı erişkin adi salyangozlar ile dolu olabilir...

Bizler için kütüklerin altını kontrol etme ve mümkünse fotoğraflama şansınız olur mu? Yani kütüklerin altının temiz olduğundan ya da en azından çok ama çok az sayıda salyangoz kaldığından emin olabilmemiz için... Bu resimler bizlerin aklında kalan soruların da cevaplanması için önemli olacaktır kanaatindeyim...

8. RuPTuR

RuPTuR

Ad-Soyad:
    Cem
    Lepistes yavruları geceleri uyurken dibe çöküyor.Makrakanta için yem olmaları söz konusu olabilir...

9. tol-x

tol-x

Ad-Soyad:
    İbrahim
    yok öyle bir şey, bölgeci oldukları için kuytu ve sakin terleri sahiplenip diğerlini pek yaklaştırmaz yada kalabalığı sevmez ama gece ava çıkacak bir cins değil. 6 makrakanta ile birlikte ciddi lepistes ürettim hiç sıkıntım olmadı. ayrıca yanlızca lepistesler değil canlı doğuranların çoğu karanlıkta benzer şekilde davranıyor.

10. Neverlander

Neverlander

Ad-Soyad:
    Abdullah Üüzümcü
    İçinde 3 makrakanta bulunan ve bunların içinde salyangoz bırakmadığı 80 lt'lik akvaryuma yeni doğmuş Chile lepistesleri vardı... Bunlardan 10 tanesi erişkinliğe ulaştı ve yüzgeçlerini gere gere yüzüyorlar akvaryumda... :)

11. RuPTuR

RuPTuR

Ad-Soyad:
    Cem
    Makrakanta beslemedim,bilmiyorum.Dibe çöken balıkları avlar demiştiniz,ona istinaden yazdım.Yok öyle birşey dememek lazım öp:

12. Neverlander

Neverlander

Ad-Soyad:
    Abdullah Üüzümcü
    Hep beraber ne yazdığıma bakalım Cem...

Evet şimdi senin "Dibe çöken balıkları avlar demiştiniz,ona istinaden yazdım." dediğin yani isnad noktanı teşkil eden cümle hangisi benimkilerden...

Ne imiş, doğru okuyup anlamak lazımmış...

Bu cümleni de cevaplamayı unutmuşum... Valla bendeki Poecilia cinsi balıklar (Lepistes, Moli, Velifera)'ın hiçbirinin yavrusu gece dibe çökmüyor... Zaten balıklar gece uyumazlar sadece bazal metabolizmaya geçerler... Acil durum sistemleri yani sudaki titreşimleri alan yanal çizgileri sürekli olarak çalışma halindedir... Yanal çizgi sudaki titreşimleri alıp, titreşim miktarı belli bir eşik değerini aştığında balığı "alert (alarmda)" duruma geçiriyordur... Nasıl bizim -özellikle- işitme duyumuz gece bize bu "servis"i sağlıyorsa... ;)

13. Neverlander

Neverlander

Ad-Soyad:
    Abdullah Üüzümcü
    Salyangoz yiyen salyangozların menüsü sanıldığı gibi birkaç tür salyangozdan oluşmuyormuş... Menüde kiraz kardiesi yavruları ve kendilerinin iki katı boyuttaki neritler de varmış... İlginenlere duyurulur...

Türkiye'den salyangoz yiyen salyangoz deneyen hobici arkadaşlardan olumsuz iki bildirim geldi... Biri nerit diğeri de karides yediğini söylüyor... Bkz. aşağıdaki linkin 4. sayfası...

Neritler ile ilgili yurt dışı kaynaklara bakmadım ama kardies için şikayette bulunan kişiler olmuş aşağıya linkleri koyuyorum... ingilizce bilmeyenler Google Translate ( http://translate.google.com/translate_t?hl=tr# )'e başvurabilir...

http://www.plantedtank.net/forums/shrimp-other-invertebrates/85765-assassin-snails-eat-live-shrimp-2.html

http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/shrimp-other-invertebrates/52110-assassin-snails.html

Yerler diyenler var, yemezler diyen var... Karides yediklerini söyleyenler gördüklerini belirtiyorlar... Diğerleri basitçe görmemiş olabilirler... Karar sizlerin...

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editörümsü Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Sanırım Tamer abi için önemli bir bilgi bu Abdullah hoca'm. Kaş yaparken göz çıkarmak gibi bir durum. Tamer abi harıl harıl karides üretmeye çalışıyor, mazallah yavrularını hiç düşünmediği sebebten kaybetmesin.

15. RuPTuR

RuPTuR

Ad-Soyad:
    Cem
    İlk önce siz ne yazdığınıza dikkat ediniz lütfen!
    Gece lepistes yavruları zeminde,çakılların arasında uyuyor.Hiç olmadı lepistes yavrusu doğunca dibe çöküyor.
    Aptallık bende,ne gerek var hala cevap veriyorum bu yazılara :F

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editörümsü Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Cem, yazılanlar veya düşünceler doğrusunu bulmak içindir. Platformlar ise hobicilerin açıklarının yakalanmaya çalışılıp egoların tatmin edileceği bir yer değildir.

Konuya düşünceni paylaşım ruhunda yazmanı rica ediyorum. Ondan sonra makrakanta ve yavru yeme konusuna senle devam edelim istersen. Severim paylaşımı ve aydınlanmayı ve buna bağlı olarak aydınlatmayı. öp: Buyur ?

17. Neverlander

Neverlander

Ad-Soyad:
    Abdullah Üüzümcü
    Poecilia cinsine ait hiçbir türün ne erişkini ne de yavrusu dipte gezmez/yatmaz... Söylediğiniz sadece ve sadece Xiphophorus yavruları için geçerli olabilir... Onlar da genelde dibe çokme değil dibe yakın yerlerde dolanırlar... Zaten o nedenle delikli kaya konulması lazımdır Xiphophorus yavrularının güvenli şekilde saklanabilmesi için, suyun yüzeyi bitkilerle kaplı olsa dahi...

Kalın fontladığım kısım Poecilia yavrularının doğunca ilk yaptığı eylemdir ki bunun hemen arkasından yukarı çıkarlar... Ve bir daha da ölene dek aşağılarda gezmezler... Yem almak haricinde...

18. radenko

radenko

Akvaryumda adi salyangoz kalmadı sonunda helenalar tertemiz hale getirdiler ve 50 civarı yavru var. Salyangozlar yok olalı onlarda ortada gozukmuyor genelde kum altında duruyorlar.

19. Sarayalti

Sarayalti

Ad-Soyad:
    Fatih Görgülü
    Moli, velifera vs. dibe inmiyor ama lepistesler dibe iniyor gece. İlla ki karakteristik hareketleri diyemem. Genelde suda serbest durmuyorlar da bir yere dayanıyorlar. Taş, kaya, kütük, bitki vs... En azından benimkiler öyle yapıyor. Hatta yan gelip yatan bile oluyor. :D (Ciddiyim).

Yalnız yavrularda iş değişiyor. Yavrular ya bir yerlerde saklanıyor ya da su yüzeyi civarında duruyor.

Asıl mesele makrakantalar gece yavruları ya da diğer balıkları avlar mı ? Ben de salyangoz sorunu yüzünden 2 ay kadar önce bir tane makrakanta aldım. İlk başlarda yavruları yiyor diye düşünmüştüm ama yemlemeyi biraz artırdım ortalık yavrudan geçilmiyor şu sıralar. Artık makrakanta mı yiyordu yoksa lepistesler mi kendi yavrularını yiyordu bilemiyorum ama gözlemlerimden tahminim ikinci seçenek. Anlatıldığı kadar saldırgan bir balık değil. Şimdilik... Büyürse ne olur göreceğiz.

Bu arada salyangozlarla ilgili; ilk sıralar hiçbir değişiklik yoktu. Hatta makrakantayı bir attım bir daha görmedim desem abartmış olmam. Delikli bir kaya vardı. Çok pislik tutuyor diye çıkarmıştım. Bi baktım makrakanta içinde. Salladım düşürdüm. :) Derdi oymuş. Bir haftada bir tane bile salyangoz kalmadı (Zaten o kadar da çok değillerdi).

Bu yazdıklarım benim tecrübemdir. Herkeste böyle olur diyemem.

Benim de bir sorum olacak. Makrakanta ile beta (erkek) besleyen var mı? Bir sorun olur mu? Gerçi yakında kendim deneyeceğim ama bir sorayım dedim.

20. Neverlander

Neverlander

Ad-Soyad:
    Abdullah Üüzümcü
    Çok güvendiğim bir dostumun bir arkadaşının deneyimine göre haklıymışsınız Raif Bey... Dostum bana arkadaşının akvaryuma Katil salyangoz koyduktan sonra yüzlerce salyangozdan geriye birşey kalmadığını ve hatta arkadışının kendisinden Katilleri besleyebilmek için adi salyangoz talep ettiğini bildirdi...

Böylelikle sizin tezinizin doğruluğu ortaya çıkmış oldu... Sonuç olarak sizin söylediklerinizden bu kadar şüphe ettiğim için özür dilerim... Ama ben bilim adamıyım ve şüpheci davranmak zorundayım... Ayrıca bu vesile ile Makrakanta'ların yavru balık yedikleri ile ilgili efsane de sonlanmış oldu... Tabii benim akvaryumlarımda da makrakatalar sayesinde salyangoz kalmamış bulunuyor ancak ortalıkta tonla yavru canlı doğuran cirit atıyor...

Sayfayı Paylaş