1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
  2. Toplantımıza hepinizi bekliyoruz! Toplantı yeri ve saati için geleneksel Akvaryum Portalı toplantıları konusunu ziyaret edin . Akıllı olun dedikodu yapacağız :)

İthal Akvaryuma Sump yapımı

Başlığı 'Kendin Yap - (DIY) Genel Portal' kategorisinde omer87 tarafından 16 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. omer87

omer87

Ad-Soyad:
    Ömer Faruk Yumuk
    İthal bir akvaryumun var. R9-s1380gm modeli. Dış filtre kullanıyorum. Ama nedense daha önce kullandığım akvaryumda sump sistem vardı o akvaryumun su şekline değerlerine bir türlü ulaşamadım. Bu yüzden bu akvaryumada alttakı dolabı bozmadan sump yapmaya karar verdım. Fotograflarla da yaptıgım çalışmayı aktarıyorum.

20mm lık cam delme aparatı mermercıden buldum onda sıkıntım olmadı fakat 50mm olunca bu ucu bulmakta zorlandım. Sonradan bu işinde üstesinden geldik. Delme işlemlerini resimlemedim. Zaten forumda bol bol var. Cam yapıştırma işlemleride gereksiz geldi.

Önce ince hesaplarla yola koyulduk. Her bir dolabın ölçüsünü aldım. Gerekli ölçülere uygun tankları tasarladım. Sonra camları kestirdim. Tankları oluşturdum. Şu an için iki tank yaptım. Elektri kesildiğinde bir miktar daha su sumpa iniyor bunu diğer akvaryumdan biliyorum. Eğer bu iki tank yeterli olmazsa 3. dolabada bir tank aktaracağım. Nasılsa delme aparatını satın aldık. Yan yana bütün 4 dolaba koysamda sorun yok :)

Kullandığımız birleştirici aparatların yarısı falan
    By bay_frkk at 2011-01-15

Orta iki dolaba gelecek tanklar

Üst sürgü kapakları (kapalı yerde olacakları için dolabın bozulmasını engellemek için )

Birleşimini Çift tarafı dişli rakor ile hallettik.
    Alttaki 20mm lik vanalar sump dibinden nitrati bol suyu atmak için tasarladım.
    Ve sumpı temizlemem gerekirse rakordan daha alt bir seviyeye suyu indirmem gerekirdi sökmeden önce onuda düşündüm.

Sirkülasyon motorunu sökmek içinde bir rakor ikinci tankın içinde bulunuyor. Sonuna ise hortum rakoru ekledim. Dolaptan çıkışta horumun esnekliğini kullanmam lazım
    By bay_frkk at 2011-01-16

akvaryumu delip alttaki dolaba da gerekli modifikasyonu tamamlayacağım. 3. tank gerekirse (su taşmasın diye) orada da salyangoz yavrularım var onlar için bir bölüm olabilir. Şu an mantığa her şey uygun fakat iş uygulamaya geçtiğinde aksaklıklar olacaktır.

Bugün pazar olmasına rağmen tanıdık olan marangozdan mobılya delmede kullanılan ucu istedim. en büyüğü 63mm lik uçtu. Ama rakorun dairesi 98mm civarıydı. O yüzden yan yana delikler açarak gerekli genişliği sağladım. Ama en kötüsü matkap girmedi dolaba o yüzden demonte etmek zorunda kaldım sehpasını. Tek olduğum içinde canım çıktı diyebilirim. Sonra işlem bitince toparladık bir şeyler. Akvaryum camınıda deldim. Onunda önüne durso sistemini yapıştırmak kaldı. Yaptığım çalışmaları sizlere göstermeye başlayayım.

Odayı o kadar çok dağıttım ki. Validem kızmasın diye üstün körü yaptığım bir toplama çalışması. Bu gun çalışmaları durdurdum. Yarın devam ancak Yinede dağınık olmasın diye ne var ne yok attım dolabın boş yerlerine...

Ortasını deldiğimiz ara dikme ortasında ki rakoru kolaylıkla sökebiliyoruz.

Dolap deliklerinin bir kısmı. İlerde 3. dolabada bir ekstra tank eklerim diye aynı işlemleri yanda da göreceksiniz. O sadece ilerisi için

Akvaryumdan çıkış arka kısım. Sonuna daha esnek bir hortumla aşağı inecek. O yüzden yarıdan kestim.

Akvaryumdan çıkış ön kısım. Önüne durso dikmesi yapılacak.

pisgitar, reis, Çağatay ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. VolkanUZ

VolkanUZ

Ad-Soyad:
    Volkan UZ
    Güzel düşünce, bende yapmayı düşünüyorum örnek alacağım bir konu, Takipteyim :nazar:

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editörümsü Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    Ömer bey konuyu kaçırmışız yoğun trafikten sanırım ama tek kelimeyle süper ve zekice alan kullanımı olmuş. Önerdiğimiz cam delme panç işe yaradı sanırım sevindim. Devri daim motorunun debisi nedir ve akvaryum hacmi nasıl ?

Tebrik ediyorum sağlıkla canlı barınsın inşallah.

4. omer87

omer87

Ad-Soyad:
    Ömer Faruk Yumuk
    Sirkülasyon olarak at106 vardı zaten onu kullanmaya devam ediyorum. Akvaryumun boyutları üzerinde yazan ben hiç ölçmedim. 146x56x74 yazıyor. toplamda 605 lirte falan olması gerekir. Ama en fazla 500 litre alıyordur. Delme pançındaki yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Şu anki sıkıntıda durso burada flexi kullananda yok. Bakalım onu nasıl bulacağız. Direk böyle kullansam çok ses yapar mı? Birde at106 için 50mm tek delik yeterli mi? Gerçi ben vana koydum yarım açıkda çalıştırabilirim ama bakalım.

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editörümsü Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert
    At 106 debisine tek delik yeter ama zaten o debi düşük bence hacime bakarsak. Aslında akvaryumun hakkı çift delik açılmasıymış. İmkan varsa erkense açılsa fena olmaz. Çünkü içerden takılan redüksiyon iyice daraltmış deliği sıkıntı çıkabilir. Önüne ızgara lazım durso dış tarafta olan kısım aslında ama akvaryumun içinde kalan kısmın dirsek olması ve dirseğin ağzının aşağı bakmasıdır. Bunun üzerine üst kısmı ızgara şeklinde çizik tarzı kesilmiş pleksi kutu ile kapatılır ve su yüzeyden ızgaraya girer ve ağzı aşağı bakan dirsekten ses yapmadan sumpa iner.

Şart değildir aslında ızgara şu anki sistemde ancak içerdeki rediksüyon çıkar yerine 50.lik pimaş dirsek takılır ve dirseğin ağzını hafif yan veya su seviyesine bakılarak en ideal ölçüde bırakmak en güzeli. Cam arasında sıkıştırma nasıl olacak dersen silikonla olabilir ama aslında kullandığın tesisat malzemelerinin vidali sistem dirsek ve rediksüyonları vardı.

6. omer87

omer87

Ad-Soyad:
    Ömer Faruk Yumuk
    Dirsek var zaten Temem Bey. Tam olarakda anlattıgınız gıbı yapmayı planlıyordum fakat redıksıyonun ıcının daralmasını hesaba katmadım. Yeterlı gelmezse bır delık degıl on delık daha acarım. Arkasını sıralı askerler gıbı delıkler doldururum. Nasılsa artık ucum var. :) Ama delıgı tam ortadan deldıgım ıcın ıkıncısı bıraz kotu duracaktır. Yınede mecbur kalırsak delerız. Yada Direk dirsek kullanırız. At106 yıda ılerıye dogru aquabee ıle degıstırmeyı planlıyorum. Ama oda cok yuksek dıye belkı bunun 107sı belkıde newjetın hos motorları var amcamdan denk getırebılırsek cok ıyı olacak. Sımdılık kovada duran 30luk north burındılerde aklım. Bır sey olmasın dıye acele edıyorum. Umarım bu acele benı yanlısa goturmez

7. omer87

omer87

Ad-Soyad:
    Ömer Faruk Yumuk
    Bugün geri dönüş ve inişi ayarladım. Hazır akvaryumla uğraşırken kapağındaki florasanlar içinde gece kapağını çıkarttım. Malesef bizim erkek frontoza atlamış sabah yem atmak için geldiğimde yerde ölüydü. Çok üzüldüm. Ve dişileride satmaya karar verdim. Neyse iniş ve dönüş resimlerinide ekleyeyim. Pvc dirsekler kısa geldiğinden bende pis su borularında kullanılan pvclerden kullandım. Hem 45 derece açıyla dönen dirsekte yoktu bende.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  8. pisgitar

pisgitar

Ad-Soyad:
    Barış
    :) Benim durumumun aynısı olmuş durum ama siz dolap yaptırmamış olayı dolaba uyarlamışsınız :)bu fikri Temel abiye söylemiştim o da çalışır bir sistem demişti ama 1000 litreye 4 dolabıda sump yapmam gerekiyordu daha pahalıya patlayacaktı, ben dolap yaptırmayı tercih ettim,zira elimde sump için hazır akvaryum vardı.Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.

9. balyoznuri

balyoznuri

Ad-Soyad:
    Aytekin Öztürk
    Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.Bayağıda bir emek sarfettiniz sanırım umarım sorunsuz bir sistem olur

Sayfayı Paylaş