1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İthal dökme cam akvaryumlar gerçekten patlar mı?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde japonbalığı tarafından 11 Ekim 2009 başlatılmıştır.

1. japonbalığı

japonbalığı

Daha önce evimizde slikonlu cam akvaryum kullandık. Memnunduk. Şimdi dökme cam ithal akvaryumlar var. Görüntüleri şık. Kapakları güzel. Onlardan kullanmak istiyoruz.

Birkaç akvaryumcuya sordum ve hepsi çelişkili şeyler söylediler. Bazıları "Sakın! Bir müşterim gece yarısı çağırdı. Patlamıştı, balıklar yerdeydi, parke berbat olmuştu..." derken. Bazıları da "Patlamaz. olmaz öyle şey. Karalamak için söylüyorlar.." diyorlar. Sonuçta bunlar akvaryumcu ve çelişkili konuşmamaları gerekiyor.

Siz ne diyorsunuz? İthal akvaryumlardan kaçınmalı mıyız?Gerçekten patlıyorlar mı? Yoksa bazı markalarda mı sorun var?

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

İthal akvaryumların patladığına hiç şahit olmadım. Hatta bir komşum 400 litrelik bir tane kullanıyor bunlardan ve çokta memnun. Ancak ithalde olsa mutlaka her malın kalitelisi ve kalitesizi vardır muhakkak. Konuya bu açıdan bakarsak,patlar denilen akvaryumlar kalitesiz olduğu için olabilir.

3. japonbalığı

japonbalığı

Hoşbulduk.
    Akvaryumcular sanırım kendilerinin satıp satmamalarına göre olumlu/olumsuz cevap veriyorlar.(Hatta başka çelişen önerileri de var ama bu başka bir yazının konusu olsun)

Peki sizin önerebileceğiniz marka var mıdır?

Bu portalda ithal dökme cam akvaryum kullanan arkadaşlar varsa ve deneyimlerini paylaşırlarsa çok sevinirim.

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Selamlar ,ithal dökme cam yada pleksi akvaryumların çoğu Çinden gelmektedir ve kalite açısından bizim yerli malı akvaryumlarımızla boy ölçüşebileceklerini zannetmiyorum ,kaliteli ithal akvaryum alınacaksa Eheim marka tercih edilmelidir ama bu Alman malı olan akvaryumada vereceğiniz parayla en az 3 tane akvaryum yaptırabilirsiniz. :heyo:

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bu akvaryumlar için benim duyduğum olumsuzluk ise balıkları normalden büyük ve daha arkaya doğru yamuk gösterdiği yönündeydi. Kullanmadım ama böyle bir olumsuz yanı olan benzer akvaryumu esnafta gördüm.

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

İthal akvaryum kullanmadım. Yerli malı akvaryumlarda şimdiye kadar çok şükür patlama , çatlama vs. problemlerle karşılaşmadım. Aksan marka akvaryumlar çok sağlam akvaryumlardır. Aynı şekilde Yağmur marka akvaryumlar da çok tercih edilen akvaryumlar arasında. Benim akvaryumlarım standart 1 metrelik akvaryumlar. Çok şükür problem olmadı. Tavsiyem yerli malı kullanmanızdır.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Orhan abi de ( verko) var bu akvaryumdan.Üstelik bu aynı tip ikinci akvaryumu. Halende kullanıyor. Bu zamana kadar bir şikayetinin olduğuna rast gelmedim. Orhan abi konuya denk gelirse yorumunu yazacaktır. Akvaryum iyi güzel hoş ama içindeki balıklar biraz daha büyük görünüyor. :)

8. verko

verko

İsim:
    Orhan ÖZALAN

Olcayında dediği gibi bu güne birkaç sefer bu tip akvaryumlarım oldu. Ve en ufak bir sorunlada karşılaşmadım.Kenarlarıda bombeli olduğu için silikon izi gibi görüntü kirliliği sorunuda yok. Hatta daha birkaç ay önce mahalle deki komşulardan birinin evine kurduk bu tür akvaryumlardan 200 x 50 x 60 bu büyüklüğüne rağmende hiç de kaba bir görüntüsü yoktu .
    Fakat ne olursa olsun bu tip akvaryumları alırken markasınada dikkat etmek lazım.

Sevgiler.

9. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Çin'de yapılan ürünlerin kalitesi talebe bağlı yapılmaktadır. Bizim burdan giden pazarcılarımız kaliteyi düşük istediği için düşük kalitede mallar gelmekte, istenildiği takdirde dünyanın en kaliteli ürünleride çıkar.

Bu tip akvaryumlar benim hoşuma gitmekte ama bende patlama korkusundan çekiniyorum. Bir kaç arkadaşımda var. Darbe almadıkları sürece patlamalarının çok zor olacağını düşünüyorum.

10. japonbalığı

japonbalığı

Yorumlarınız için sağolun.

Orhan Bey, marka tavsiyeniz olabilir mi? Siz marka olarak hangisini kullanıyorsunuz?

Anladığım kadarıyla kaliteli olursa çin malı da kullanılabilir. O zaman kaliteli markaları bilmek lazım. Ben ismini tam hatırlamıyorum ama Hagos ve RS gibi iki marka gördüm akvaryumcularda.

Bir de balıkları daha büyük gösterme problemi, balıkların da daha büyük görmesine yol açabilir.

Yerli akvaryumlarda çok güzel akvaryumlar var. Onların da kapakları çok işlevli değil. İthalllerin kapakları çok işlevli. İki arada bir derede kaldım galiba :)

11. estrab

estrab

İsim:
    Hasan Şahin
    Ben kullanıyorum 1 yıldır,patlama gibi bir sıkıntım olmadı.yanlız kapakların işlevselliğine aldanma,bendekinin kalitesi ne düzeyde bilmiyorum ama 2 ay kullandıktan sonra kapak içindeki ışık sistemi arızalandı,priz girişleri yandı ve sistemi komple değiştirmek zorunda kaldım.yerli akvaryuma biraz zaman ayırarak emek verirsen,çin malı dökmelerden kalitali olacağına şüphen olmasın.Umarım kafanda bir fikir oluşmuştur.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Peki balıklar normalden büyük ve biraz da yamuk, yumuk görülüyor mu bu tarz akvaryumlarda ?

13. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Köşelerden bakınca öyle yamuk yumuk görünüyor abi.

14. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Bakış açısına göre balık boyunda değişmeler oluyor Temel abi. Bombelilerde de aynı şekilde oluyordu yanılmıyorsam.

Sayfayı Paylaş