1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İyi Bir High-Tech Bitkili Tank Kurulumu

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 20 Eylül 2010 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Merhaba,

Sizlere bu yazımda ‘’İyi Bir High-Tech Bitkili Tank Kurulumu ’’ anlatacağım.

Öncelikle akvaryumumuzu seçmeliyiz. Akvaryumu seçerken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. Bunlardan birisi Akvaryumun genişliği. Akvaryumunuzun genişliğinin en az 40 cm olmasını öneriyorum. Eğer imkanınız varsa bunu 50 cm yapabilirseniz çok daha güzel olur. Akvaryumun boyutlarını seçerkende çok dikkat edilmeli. Zira akvaryumun boyutlarına göre florasan bulamayabilirsiniz. Ben 100 cm veya 120 cm öneriyorum. Daha uzunları ve kısaları problem olmakta. Diğer bir husus ise uygun cam kalınlığı. Akvaryumunuzu aldıktan-yaptırdıktan-yaptıktan sonra uygun bir zemine yerleştirmelisiniz.

Daha sonra sıra geldi tabana. Kuracağımız akvaryum High-Tech olacağı için tabanın zengin olması gerekli. Tabanda kullabileceğiniz bir çok malzeme mevcut piyasada. En verim alınan malzemeler alttan üste sırasıyla;

1-) Tropica Bitki Toprağı
    2-) Sera Floredepod
    3-) Hagen siyah kum

Veya

1-) Dazs Soil
    2-) Sera Floredepot
    3-) Hagen siyah kum

Malzemelerimizi temin ettikten sonra tabanın kurulumuna geçiyoruz.

İlk önce Tropica Bitki Toprağı veya Dazs Soil malzemelerinden hangisini seçtiysek tabanaın her bölgesine yayıyoruz. Daha sonra ise Sera Floredepot ile kullnıcağınız hagen siyah kumun 1/5’ini karıştırıyoruz ve bunuda aynı şekilde eşit miktarda 2. katman olarak taban döküyoruz. Daha sonra istediğimiz kütük-taş dekorlarını oluşturuyoruz ve kalan Hagen siyah kumumuzu önden arkalara doğru yüksek olucak şekilde tabana seriyoruz. Artık akvaryumumuzun suyunu ekleyebiliriz. Suyu eklerken dikkatli olmalısınız. Kumun üstüne bir kap veya tabak koyarak suyu bu kap veya tabağın üstüne döküyoruz. Aksi taktirde tabanda kullandığımız destekleyici topraklar kum katmanının yüzeyine çıkacak ve çabucacık eriyip gidecektir…

Sıra geldi aydınlatmaya. Aydınlatmamız tankımız high-tech olduğu için litre başına 1 watt ışık düşmesi gerekmektedir. Piyasada T5 olarak 39 watt 85 cm ve 54 watt 115 cm florasanları kolayca bulabilirsiniz. T8 yerine T5 kullanmanızı tavsiye ederim. Hem boyları daha kısa hemde çok daha verimliler. Kombinasyon olarak 140 litrelik bir tanka ben ;

1 adet sylvinia aquastar 30 watt T8 florasan
    1 adet sylvinia grolüx 30 watt T8 florasan
    2 adet sylvinia lüxline plus 39 watt T5 florasan

Kullanmaktayım. Sizde buna yakın bişeyler yapabilir veya nasıl bir kombinasyon yapmanız gerektiğini sorabilirsiniz.

Şimdi sıra gübrelerde. Ben Tunç SÖNMEZOĞLU’nun gübrelerini kullanıyorum ve memnunum. Kendisine www.yasmut.net adresinden ulaşabilirsiniz. Hem uygun hemde kaliteli. Almanız gereken gübreler;

Nitrat
    Fosfat => Balık yükünüz çok fazlaysa almanıza gerek yoktur.
    Demir
    Potasyum
    Micro Element

Gübrelerin kullanım dozajları şişelerin üzerinde yazmakta.
    Akvaryumda sirkülasyon sağlamanız gerekmektedir. Yoksa hem gübreler suya eşit miktarda dağılmaz hemde yosun oluşur.

Sirkülasyonu en verimli olarak bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Tamamen bana aittir ve izintisiz paylaşım alıntılanması kesinlikle yasaktır.
    www.AkvaryumPortali.com

murer, cirol, YIKIKTEMO ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Helal Fatih,bu haftaki paylaşım isteğin gözlerimi yaşartıyor :F :F

Şaka bir yana anlatım için teşekkürler :ay:

volkantr34, murer ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ellerine sağlık Fatih. Okuduklarından ediğin bilgileri ve tecrübelerini paylaşmışsın. Bu paylaşımlar çok daha değerli bunu her zaman söylüyoruz. Teşekkürler makale için...

İcraatı görelim Güven, Fatih 1-0 önde. :F Gaz güzel dimi ama bunlar bir yana aslında...Gaz da olsa, barutta olsa keyif almadan olacak işler değil bunlar ve tabi ortama olan sevgi diyelim.

4. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Abi Fatih kardeşim yanlış anlamasın bu sözüm ona değil.Ben her hafta paylaşımda nasıl bir çizgi izliyorsam bu haftada onu izlerim.Haftanın akvaristi olucam gibi bir hırsım yok.Zaten ankete ben katılmak istemedim sen eklemişsin.Beni o ankete eklemen dahi benim açımdan yeterli :ay:

Sırf haftanın akvaristi olabilmek için başlıklar açıp konulara jet hızı ile cevap vermeyi doğru bulmuyorum.Fatih dediğim gibi bu sözlerim sana değil sadece bir genelleme...

Okullar açıldı ve hemen yarın dersler başlıyor.Malum sayısal... Hak eden kazansın sonuçta maç 90 dakika ;)

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Güven böyle bir makale bir kaç haftadır aklımdaydı. ''Haftanın Akvaristi'' yarışmasıda bunun tuzu biberi oldu.

Evet Temel abi bu paylaşımlar çok değerli. Çünkü bu yazdıklarımı yazılan herşey uygulanmıştır, tecrübe edilmiştir ve kanıtlanmıştır. . . Ne yaptığını bilmeyip tabanda kedi kumu kullananlardan değilim ben ve hiç bir zaman olmayacağım ;)
    Temel abi dediğin gibi keyif alarak sohbet tadında bir yazı yazdım. Bu yazıları okulum elverdiği sürece haftalık olarak yazmayı planlıyorum.

Bu ortama olan sevgim olmasa word'de 2 sayfa süren yazıyı yazarmıyım abi ? Neden uğraşayım ben delimiyim yoksa ?

High-Tech bitkili akvaryum kurmaya planlayan arkadaşlara umarım yardımcı olabilirim.

Sayfayı Paylaş