1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İzmir Tuzlu Su Akvaryum Kurulumu (1.5 senedir kurulamadı gitti) :)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 12 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: İzmir Tuzlu Su Akvaryum Kurulumu (1.5 senedir kurulamadı gitti) :)

:) Bilmeden emergency exit yapmışım o zaman. :D Pleksi kutulardan birisi, diğerinden yarım santim üstte. yapıştırıken kaydırmışım sanırım :cekingen:

2. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Tesadüfünde bukadarı pes doğrusu erman....super:gif

3. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Merhaba Erman, sistem her şey güzel ama bence akvaryumun içinde olunca çift taşırma kutusu pek olmamış gibi .Bunu aslında göz zevki icin söylemiyorum, akvaryumda taşırma kutularının alt kısımları hem sirkülasyon hemde ışık açısından kuytu alanlar oluşuyor ve yosunlaşma meydana gelebiliyor. Ben şu anda mevcut taşırmayı akvaryumu boşaltmadan nasıl dışarı yapabilirim onun planlarını yapıyorum doğrusu.

4. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Erman akvaryumun üzerinden taçı kaldır (armatür'ünün tavandan asma aparatları var çok daha güzel görünecek ) ,kapaktaki menteşeler zamanla oksitlenicek ,Özdemirin dediği gibi su dönüşleri akvaryumun dışına al (nasıl olsa durso değil ) hem yer kazanırsın hemde görüntü .Bu yazdıklarımı bi dene bakalım ne olucak ama son karar yine senin .:heyo:

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Teoman abi, tacın içi boş, yani kapaklı yaptırmadım. Sadece çerçeve. Tavandan sarkıtılacak zaten armatür, taç seviyesine kadar indirilip bırakmayı düşünmüştüm. Kapaktaki menteşeler için öneri varsa alabilirim, diğer türlü nasıl olacak bilmiyorum.

Donüşler için ızgaralı olan parçaları belki teke indiririm bilmiyorum ama o parçaları çıkartırsam silikonları temizlemesi zor olacak :(

6. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Forex dediğim pleksi ile yakından alakası yok süngerimsi bir malzeme ama sert. Su içerisindeki tepkisini pek bilemiyorum.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

yok Halil bu epey sert pleksi olmayabilir belki de, ama bildiğin plastik bir malzeme.

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bugun ya da yarın canlı kayaları alacagım. Sılıkat fıltresı olmadan suyu doldursam dıyorum, yoksa canlı kayaları nerede muhafaza edecgım? Tatlı suda durmazlar sanırım. Canlı kayaları tankı dagıtan bırınden alacagım ıcın ucuza alma gıbı bır durum soz konusu. Olmazsa canlı kayaların duracagı kadar bı su hazırlasam bılemedım.

9. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Erman hocam kayalar sumpa sığacak gibiyse sumpta skimmerıda çalıştırıp canlı yaşamı devam edebilir, silikat filtresi konusunda birşey diyemeyeceğim ama 3-5 damacanayla suyu hazırlayabilirsin bence. Hayırlı olsun hadi artık dolu görelim akvaryumu Torbalı'da tuzlu su akvaryumu olan sadece sen varsındır heralde hocam.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Aynen oyle :) kayalar konusunda bısey dıyemeyecegım, gormedım henuz. Bakalım duruma gore hareket edecegım.

Sent from my Blacberry

11. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Riski minimuma indirmek adına, sumpa filtresiz su hazırlayıp doldurabilirsiniz; ama bunu yapmayın bence. Çünkü içiniz rahat etmeyecek ve o suyu atacaksanız bu sefer de giden tuz parası olacak damacana yerine. Çok aceleniz varsa diğer arkadaşın da söylediği gibi damacana su kullanın

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Benım Ro cıhazım var zaten, neden damacana ıle doldurayım kı onu anlamadım? Sılıkat fıltresı olmadan kurulum yapsam cok sakıncası olur mu acaba?

Sent from my Blacberry

13. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Acelen varsa damacana kullan demek istedi burak. Ro varsa ve doldurmasını bekleyebilirsen sorun yok RO ile devam. İlk kurulumda silikat filtresi olması önemli değil, tamamlayacağın su silikat filtresinden geçerse iyi olur. Buharlaşan su saf olduğu için mümkün olduğunca safa yakın su ile yerine koymaya çalışmak gerek.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Budur abı, tesekkur ederım. Burak belkı bılmıyordur dıye acıklamak ıstedım. Pazartesı gunu suyu basıyorum o zaman ınsallah. Tuz hıc karıstırmadım. Onerecegınız kolay bır yontem var mı?

Sent from my Blacberry

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Canlı kayalarla birlikte aldığın yerden su alırsan hem kayaları su içinde tutmuş olur ve hem de sumpunda akvaryum suyu hazır olana kadar bekletirsin. Hani temiz ve düzenli gidilen bir kurulum havasından çıkıyor ama sen bilirsin yine de.

En doğrusu kumu eklemek, suyu doldurup tuzu da ekleyerek erimeye bırakmak ve tüm sistemi çalıştırmak, ardından kayaları alıp eklemek.

16. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Silivri/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Kesinlikle Temel abiye katılıyorum...Sırayı bozmadan uygulamanızı tavsiye ederim....Saygılar

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Temel abı kayaları cok uygun bır rakama belkıde ucretsız alacagım bılmıyorum. Kayaları oldurup bıle kullanabılırım. Yanı sabrım var sorun degıl ama sadece kayaları kacırmak ıstemıyorum.

Sent from my Blacberry

18. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kayalar ıle bırlıkte suyu da almaya calısırım. Alamazsam, kayaları oldurup tekrar kurleme calısması yapma gıbı bır ıhtımal olabılır. Hıc olmadı, almam kaya maya. Yavas yavas eklerım ne ekleyeceksem.

Bu zamana kadar beklemısım. Bundan sonra da beklerım. Yeterkı hayalımdekı tanka kavusayım.

Sent from my Blacberry

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Koy kumu akvaryumun içine, doldur suyu Ro dan, sabaha kadar 100-120 litre suyun olur. Gece su 30 litrelere gelince koy tuzu çalıştır sirkülasyon motorlarını, sabaha kadar hem su dolsun hem tuz erisin. Öğlen saatleride söyle 4-5 damacana su fulle akvaryumu sistemi çalıştır. Akşama doğru da git kayalarını al.

Ammada heyecan yaptın yaaa.:F

20. Okurt

Okurt

Yer:
    Çanakkale

Kaya öldürmek falan, aman ölen kaya kolay dirilmiyor söyleyeyim, silikat filitresiz su olacak diye kaya öldürmeyin.

Sayfayı Paylaş