1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İzmir Tuzlu Su Akvaryum Kurulumu (1.5 senedir kurulamadı gitti) :)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 12 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: İzmir Tuzlu Su Akvaryum Kurulumu (1.5 senedir kurulamadı gitti) :)

Abi şimdi karşıyakada teyzemlerdeyim. evde tangitler kurusun diye sistem susuz kuru şekilde duruyor. Kayaları Cüneyt abi'den alacağım biliyorsun durumu. Eve giderken almış olacağım kayayı senin anlayacağın, tekrar izmire gelme ihtimalim yok. Keşke bu soruyu evden çıkmadan önce soraydım :(

Neyse, olmazsa almam kayaları. Sistemimi kurarım, param oldukça eklerim kayalarımı. Bu kadar zaman beklemişken hata yapmamak için elimden gelen çabayı göstereceğim.

Yol gösteren, yorum yazan herkese teşekkür ederim. saygılar:gif

2. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Sende Cüneyt Bey'e rica et, oksijen versin tanka bir kaç gün, tabi imkanlar dahiilinde.

3. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Abi hiç olmadı sump 'a tuzlu su hazırlayacağım.

4. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Ben RO'yu kaçırmışım. O zaman sorun yok ki. Silikat filtresini almanız çok uzun sürmeyecekse, kayaları sump'a koyar protein skimmer'ı çalıştırırsınız tamamdır. Su içinize sinmezse atarsınız sumptaki suyu, bir kaç kg tuz zararınız olur onu da kayalardan karşılarsınız sanırım. Bence kayalar temizse öldürmeyin.

5. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Aman dikkat canlilayalari susuz bırakırsan içindeki canlılar öleceğinden nitrat patlaması olur, sistem başlamadan çöker...

6. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Şahsen ben eğer kayalar sıkıntısız nakledilecekse damacana suyla suyu hazırlar sumpta döndürmeye başlardım RO nun riskini almadan(bu konuda pek bir fikrim yok sadece daha önce söylenenler üzerine konuşuyorum). Hem ilerde tank tamamen doldurulduğunda azda olsa aşılama gibi olmuş olabilirdi düşüncesindeyim. Yanlış bir düşünceyse düzeltilmesini isterim üstatlarım tarafından ki ilerde başımıza gelirse ona göre doğrusunu yapalım.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Emre, damacana'nın tds'sını olcmedım. RO mantık olarak bana daha saf gelıyor. Burda yanı evımde kullandıgım damacana yerel bır akarsu kaynagından doldurulup gelıyor. Iste dedıgım gıbı, tds ıle olcmek lazım. Damacana da neden bu kadar ısrar ettın anlamadım. Damacana ıle kuracak olsam, ro'yu almazdım acıkcası. Ben anlamadım ne demek ıstedıgını Emre.

Kaya konusu bugun netlesecek kısmetse. Mantıklı ve saglıklı olan ne ıse ona gore hareket etmeye calısacagım.

Sent from my Blacberry

8. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Erman abi önceki sayfalarda silikat filtresi olmadan su alma konusunda konuşulmuştu , hatta sende silikat filtresini alıp öyle kurayım demiştin,bu yüzden ben olsam marka bir damacana suyu kullanırdım -genelde kullanılanlardan birini mesela- risk almamak adına tüm tankı değil sumpı dolduracak, kayaları döndürecek kadar olsa yeter sonra kurulumu silikat filtresini alınca yapardım hem suyu da aşılamada kullanmış olurdum. Bunu demek istedim, yanlış anlaşılmasın söylediklerim bende pek bir şey bilmiyorum RO konusunda silikat filtresi konusunda sadece mantıken hangisi daha güvenli onu kullanma taraftarıyım. Daha önce konuşulanlara istinaden konuşuyorum bende. RO'nun silikat filtresi olmadan suyu kullanman sorun olmayacaksa kullan tabiki abi niye boşuna damacana suya masraf yapasın ki, eğer tereddütün varsa damacana suyla da yapabilirsin demek istemiştim.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Arkadaşlar zaten RO su çıkışları damacanadan daha kaliteli silikat filtresini de sonradan daha saf olsun diye koyuyoruz. Erman sana kalmış istersen silikat filitresi olmadan da doldursan olur acelen varsa. Bence sorun çıkarmaz.

10. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Silikat filtresi olmadan sorun olmayacaksa o zaman sıkıntı yok böylece bir şey daha öğrenmiş oldum :aha:

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Emrecım yanlıs anlasılacak bır durum yok, fıkır fıkırdır. Fıkır almak ıcın konu acıyoruz zaten hepımız. :) kayaları almaktan vazgectım. Kumu ekleyecegım. Suyu dolduracagım sonra tertemız canlı kaya alıp ekleyecegım.

Sent from my Blacberry

12. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Kayaları kaçırmasaydın iyiydi abi epeyi para tutuyor çünkü ama düzgün ilerlemek daha iyi tabi.Aynı RO cihazından ben de alacağım Halil abi ile konuşmuştum.Silikat filtresi bulmak sıkıntı mı?Çok pahalı bir malzeme değilse filtreyi al öyle doldur bence çünkü bu iş epeyi harcama yaptırıyor insana sonra küçük bir şey için sıkıntı çekme

13. Emre_E

Emre_E

Yer:
    Manisa

Hayırlı olsun o zaman Erman hocam en sağlıklı şekilde sorunsuz olarak kurulum tamamlanır inşallah.

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Kayalari kacirmak istemedim ama 3 gundur yegenimle ugrasiyoruz. 2 aylik bebek, bronsit olmus. Behcet UZ cocuk hastanesinde gecirdim tum tatili desem yeridir. Bide hanimi hasta ettik oralarda o oldu yani.

Dolayisiyla gidemedim karsiyakaya ve alamadim kayalari. Nasip kismet artik.

Bugun sistemi tatli su ile tekrar calistirdim, sistemde aksaklik olmasaydi Ro'dan dolduracaktim suyu. Kafa motorunun bagli oldugu asagida resimde gorunen boru arkada T ile ikiye ayrilip yine resimde gorundugu gibi tanka cikiyor. T aparatin dibinden 5 - 6 saniyede bir damla sizdirdigini farkettim. Tangitledim tekrar, yarin tekrar deneme yapacagim, sikinti yoksa kumu ekleyip Ro'dan su dolumuna baslayacagim.

Bide birsey daha sormak istiyorum. Kafa motorunu her ne kadar yumusak hortum ile plastik boruya baglasam da, titresimden kaynakli ses yapiyor. Hani cok rahatsiz etmese de, uyutmaz bu odada yatan misafir oldugunda.

Ne yapabiliriz sesi kesmek icin? Onerisi olan var mi?

Sent from my Blacberry

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Geçmiş olsun Erman öncelikle...

Yumuşak hortum olarak kullandığın hortum pek yumuşak sayılmaz, bahçe hortumu takmışsın serttir. Silikon bazlı çok daha yumuşak hortum kullanman gerek ve o kadar kısa tutmayıp akvaryuma giriş noktasına kadar hortum yapıp en son noktada T aparata girmen gerek. Yani dolabın içinden çıkacak hortum ve takabildiğin kadar yukarıdan T boruya takacaksın hortumu.

Boş yere motor çıkışında aparatlar ve dirsekler kullanmışsın.Motorun altına da ince sünger koyabilirsin.

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Motorun altına hava hortumu için satılan vantuzlardan 4 taneyi kablo bağıyla bağla ses azalır motor cama değdiği için ses yapıyordur.

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi dusundum cunku hortum ne kadar kisa olursa, titresimi iletmesi de o kadar guclu oluyor. Senin dedigin gibi girise yakin yerde t ile ayirmak en mantiklisi. Dusunmustum ama varsa belki baska yol onunla yapalim diye sormustum. En guzeli oyle olacak sanirim. Gecmis olsun dileklerin icin tesekkur ederim abi.

Halil, yukarda yazdigim gibi, titresimi kessin diye moturu suda yukari kaldiriyorum ama bana misin demiyor. Yine ses yapiyor yani. Temel abi'nin dedigi gibi yumusak bir hortum ile yukari kadar goturup olabildigince hortumu uzun tutmaya calisacagim.

Sent from my Blacberry

18. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

3/4 çapında silikonlu hortum senin işini görür Erman, ayrıça nekadar fazla dirsek kullanırsan motorun su basma debisini düşürürsün, tek parça hortum kullanmak bu yönden daha iyi, istediğin gibide motorun yerini de değiştirebilirsin.

19. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Bugün eve giderken bakacağım en yumuşağından bi hortum. Buldum buldum, bulamadım yine bu yeşil hortumdan alacağım sanırım. Uzun tutarsam hortumu sesi kesecek gibime geliyor Özkan abi.

20. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Geçmiş olsun Erman abi bu aralar havalar feci sabahtan sıcak akşamdan soğuk fena çarpıyor beni de 10 gün yatırdı.Silikon bazlı olabildiğince uzun hortum ve ince bir sünger çözecektir işini:)

Sayfayı Paylaş