1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İzmir Tuzlu Su Akvaryum Kurulumu (1.5 senedir kurulamadı gitti) :)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde Erman Pehlivan tarafından 12 Nisan 2012 başlatılmıştır.

1. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Cevap: İzmir Tuzlu Su Akvaryum Kurulumu (1.5 senedir kurulamadı gitti) :)

Dün akşam sump geri dönüş için T ile ayırdığım borulamayı iptal edip sesi engellemesi için plastik hortumu uzun tutup tankın arkasından PVC boruya sabitledim. Hem kelepçeledim iki yerden, hemde tangitledim. Sesi deneyemedim tangit olduğu için, kısmet bu akşama.

Tanka giriş kısmına da resimde görünen aparatı tangitledim. Baktım randıman alamadım, keser, 45 derece dirsek koyarım diye düşündüm. Her yöne dönebiliyor olması avantaj gibi görünüyor. Giriş borusundan daha ince olan çıkış boruları da biraz tazyiği arttırır. Motoru çok yormayacağını düşünüyorum, yorarsa yazdığım gibi sökerim problem değil. Aparatın takılı olduğu yerden bir T aparat ile yine ikiye ayırıp 45 derece dirsekler ile tanka veririm diye düşündüm.

Resimler;

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Guzel olmus Erman ellerine saglik. Siyah kivrilan aparatin uclarini akvaryuma o kadar daldiramazsin yoksa sistem durdugunda sump tasar. Aparatin uclari suya 2-3 cm girmeli. Aksi halde su aparatin uclarinin altina inene kadar asagi iner.

3. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Niye suyun 2 3 cm aşağısına inemiyoruz diye kafama takılmıştı güzel oldu bunu öğrendiğim sağol Temel abi:ay:

4. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Abi dun tangitlemistim ama tutmamis o aparat, zaten begenmemistim egreti duruyodu, cikardim bende. 45 derece dirsek koydum. Tac kisminin oraya denk gelecek olan yeri de kestim, super oldu simdi taci ustune koyunca.

Ro'dan suyu doldurmaya baslamaya basladim. Baslamaya basladim diyorum cunku boyle giserse 3 - 4 gunu bulur tankin tamamen dolmasi. Hatta daha uzun bile surebilir. Keske ro'yu kurunca uyarsaydiniz beni de damacana damacana doldurup kenara ayirsaydim. :)

kumu yikayacaktim bugun, yarin aksam isten gelince yikamayi dusunuyorum. Zaten sump ancak dolar diye tahmin ediyorum yarin aksama kadar.

Sent from my Blacberry

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Eveet, azıcık güncelleyelim konuyu. :) Suyu çarşamba günü sabah doldurmaya başladık. Dün gece çekildi aşağıdaki resimler. Sump tamamen dolup ana tanktaki miktar da yine aşağıdaki resimlerdeki gibidir. Yüksek ihtimalle bu akşam tuzu karıştırmaya başlayacağım. Kumu da yıkayıp serdim tabana.

Sandx kum kullanacak olanlara bi kaç öneri; çok fazla tozlu bir kumu var ******'in yıkamak için epey uğraştım yine de beyaz beyaz oldu tanktaki az bir miktar su.

Geçelim resimere; kumumuz;

Tuzu bu akşam karıştıracağım nasipse. Ölçüyü nasıl ayarlayacağım orasını bilmiyorum. Hassas terazi var iş yerindeki labaratuarda, onu mu götürsem eve ne yapsam bilemedim. :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hayırlı olsun Erman, gayet dengeli gidiyor ellerine sağlık. Tuzunu terazi ile ekleyebilirsin. 30 litreye 1 kg olacak şekilde tuzunu ilave et sen. Zaten değerler aşağı yukarı 1.021 civarında olacak. Sonrasında tuzunu ölçerek bir su bardağı kadar veya 2 su bardağı ekleyerek kontrollü olarak 1.023 değerine sabitleyebilirsin. Yani ilk tuz ekleme sırasında tam değeri bulman gerekmiyor.

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Abi geçmesin 1021 'i de yükseltmek kolay. :) Su değişimi yaparak alçaltırız alçaltmaya da, RO 'dan su nası damla damla ağır akıyo biliyorsun.

Teşekkür ederim yorum için abi. Armatürü de astık mı üstüne tam olacak vallahi.

8. Erolemir

Erolemir

İsim:
    Erol Emir

Erman hayırlı kurulumlar dilerim.

9. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Hadi Ermanim dörtgözle bekliyoruz seni...

10. taakaa

taakaa

İsim:
    Doğan AYDIN

Devamını bekliyoruz Erman abi:ay:
    Kumun artısını eksisini detaylı bir anlatsan abi ,ben de o kumdan kullanmayı düşünüyorum da.

11. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Özkan abi ve Erol abi teşekkürler yorumlar için ;)

Artısı eksisi olacağını pek sanmıyorum. 22 kilosunu zamanında 55 TL ye ucuz olduğu için aldım, PH tampon olayı ile ilgili biraz söylentiler var ama uzun vadede ne getirir bilemem tabi. İnce, beyaz güzel bir kum Doğan. Zamanla 1/4 - 1/6 oranında erime yapıp magnezyum ve calsiyum saldığı söyleniyor resmi web sayfasında ama bilemiyorum tabi. Canlı argonit kullanılmayacaksa fiyt açısından uygun olabilir diye düşünüyorum. 22 kilosu 80 lra civarı şu anda sanırım.

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Merhabalar tekrar, bugün hava çok güzeldi, dayanamadık hem piknik amaçlı hemde sosyal aktivite olsun diye toplandık gittik. Denize girdim girmeye ama çok bulanıktı, pek bişey göremedim. Turbo Hacı Murat Snail'lerinden aldım 4 adet. Eve kadar 5 litrelik pet şişede getirdim. Su seviyesi yeteri kadar olduğu için dalga motorunu takıp tuzu da ekleyip karışmaya bıraktım. Sumptaki su seviyesi 60 litre, ana tankta da su yüksekliğini hesapladığım kadarı ile 220 litre vardı. 280 litre su için 8,5 Kg tuz karıştırdım. Tamamı karışınca ölçüp tekrar ekleme yaparım diye fazladan tuz eklemeyeyim dedim. Eklediğim tuz 255 litreye göre tahmin ediyorum. Snailleri pet şişede sumpa koydum, su ısınmasın diye, sanırım 5 litrelik pette su karışıncaya kadar yaşarlar diye tahmin ediyorum.

Görsel olarak zengin bir kurulum konusu olması açısından resimleri ihmal etmiyorum ;)

Tuzlar;

Snailleri topladığım yer;

Bunlarda Turbo Hacı Murat Snailler :D

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Ellerine sağlık Erman, güzel hareketler bunlar. Hacı Murat salyangozları için erken ama gitmişken almışsın sonuç olarak, dayanırlar inşallah. Tuz erisin yavaş yavaş bakalım, hayırlısı diyelim artık.

14. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Aynen abi, snailler dayanıklı canlılar diye okuyoruz ya hep, bakalım gerçekten öyleler mi :) Tuzun erimesi ne kadar sürer acaba? Gerçi koyduğumda dağ gibi tepelemeydi nerdeyse, resimleri tuzları koyduktan 2 saat sonra çektim, görüntüye bakılırsa tepeler gitmiş, artık yayıldılar da mı yok oldular eridiler mi bilemiyorum. Tecrübem yok :)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tabak içinde erime yavaş ama dengeli olur. Acelemiz yok sanaillere bir şey olmaz. Tuzu akvaryuma dağıtsaydın erime hızlanırdı biraz daha.

16. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Keşke kumu yıkamasaydınız o kumun bütün esprisi kuma iz element emdirilmiş olması idi su ilk gün rakı gibi oluyor sonradan açılıyordu sanırım biraz kayıp olacak ama önemli degil ..:) böyle tuz karıştıma işlemi hoşuma gitti açıkcası..:) bir çok kişi dalga motorunu sumpa takıyor tuzuda bir bölmeye döküp erimesini o şekilde bekliyor tabi kafa motoruda açık sirkülasyon oluyor..:)

17. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Kafa motorunu devreye alamıyorum çünkü döngüyü tamamlayacak su seviyem az. 1 - 2 damacanalık su kaldı. Bugün dolar tahminen.

Kum konusuda gelince Yusuf, aynı marka ile bir kurulum yapmıştı izmirde, o yıkamadan eklemişti ve akvaryum berraklaştıktan sonra, camlarda, dalga motorlarının üzerinde bildiğin toz gibi kaldı. Ben yıkadığım halde hala öyle benim akvaryum ama, o kadar da kayıp olacağını sanmıyorum. Gerekli olan KH MG CA ne varsa soradan girerim diye yıkadım.

18. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt

Erman bey ben fırça yollardım size veya eskitme gibi olurdu fenamı..:) latife yapıyorum.:)
    Ama katkıları sonradan girecekseniz sorun yok..:):nazar:

19. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Erman hocam kum seninde ****** marka sanirim yikamak daha iyimi oluyor peki suyun son durumu nedir. Bende de ****** var yikasam mi yikamasam mi diye dusunuyorum. Birde kumu tuz karistiktan sonrami eklesem acaba daha iyi olur?

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

20. inifnity

inifnity

İsim:
    ismail işçi

Kumunuz bildiğim kadarıyla canlı olmadığı için önce eklenebilir, suyu ekleyip tuzu ekleyebilirsin fakat kumu yıkasan daha iyi olur. Yıkamazsan ne olur? iki-üç gün bulanıklık geçmez, ben yıkamama rağmen bir günde geçmedi bulanıklık...

Sayfayı Paylaş