1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İzmirden merhabalar

Başlığı 'Üye Tanışma Portalı' kategorisinde no_dare tarafından 31 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. no_dare

no_dare

İsim:
    mehmet göçen
    Hobiye başlıyalı 20 gün oluyor, bilmediğimizden akvaryumu çeşit çeşit balıklarla doldurmuştum,
    ilk başta 6 tane melek, 2 tane moly, 2 tane japon, 6 tane neon, 8 tane de lepistes aldım, vede 15 kök çeşitli bitkiler aldım. Maalesef bitkiler hiç kumda kalamadı, yarısı çürüdü.

Balıkları ayırmayı düşünüyorum, sizce hangi türleri birbiriyle tutmalıyım?

Akvaryum boyutum; 80x27x40

2. Bjkolik

Bjkolik

İsim:
    Tolgahan
    Cevap: İzmirden merhabalar

Moly ve lepistes bir arada yaşayabilir diye düşünüyorum.Melek balıklarınız kesinlikle hepsini yiyecektir onları ayırsanız iyi olur.Birde japonları ayırın onlarda sazansıgil grubu olduğu için farklı gruplara giriyor onun için bir arada tutmanız sakıncalı olur.Moly balığını açıklayım;
    Moly balıkları bana göre çok dayanıklı bir balıktır Tatlı suda,acı suda hatta tuzlu suda da yaşayabiliyorlar.Moly balıkları kuru yemler,yosunlar ve bitkileri çok severler.20C ila 28C onlar için iyi bir sıcaklık çok fazla soğuk suyu sevmezler ve su değişimlerine dikkat edilmelidir.Barışçıl bir tür olması onu canlıdoğuranların neredeyse hepsiyle beslenebilmesi özelliğini katar.Ama hepsi değil tabiki de. :) Üreme zamanında biraz agresifleşirler o zaten neredeyse her balıkta var.
    Lepistes balığı ise;
    Hem etçil hem otçullardır onlar içinde 20C ile 28C iyi bir sıcaklık.Barışçıl türlerdir.Yavru vermesi ve büyütmesi çok kolaydır.Dişilerin erkekler tarafından kovalanmaması için erkek sayısının 2 katından fazla dişi sayısı olması gerekir.Boylarının küçük olması yüzünden onlar için 40-50 lt iyi bir hacim.:)

volkantr34 bunu beğendi.
  3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Selam Mehmet hosgeldin. Baslangic asamasinda genelde yapilan acelecilik sergilenmis sadece ve dogaldir.

Balik uyumu akavaryumdan keyif almayi ve guzel bir yapi getirir. Ne kadar guzel baliklar alsanda uyumsuz turler icinde bu gorunmez ve kendilerini gostermezler.

Insallah birlikte daha keyifli bir yapiya kavusmani izleriz...

Cep mesaj...

10.KÖY bunu beğendi.
  4. no_dare

no_dare

İsim:
    mehmet göçen

Teşekkür ederim yorumlarınız için.
    Aslında melekler, diğer balıklara saldırmıyor ama, bitkilerimi yiyorlar o yüzden melek ve japonları ayrı bi akvaryuma aldım.

Merak ettiğim molly ler bitkilere zarar verirmi? Bu arada 3 lepistesim hamile, rafya koysam %70 yavru ölümünü kurtarabilirmiyim?

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Hoşgeldiniz Mehmet bey.

İlk heves ile göze hoş gelen türleri toplamşsınız akvaryumun içine.:)

Bu türlerden sadece Japon balıkları, diğer türler ile birlikte olmaz. Tabi diğerlerininde içinde uyumsuz türler olsada bir çok hobici hep beraber bakıyorlar.

Aslında hangisi hangisi ile sorunsuz yaşar. Ayırmak gerekir ise, Lepistes ile Moly, Melek ile Tetra veya sadece japon balığı.

Tercih sizin....

6. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Mehmet Bey aramıza hoşgeldiniz, Murat abi yazmış gerekenleri, rafya işinize yarayacaktır. Tankın üzerini kaplayacak şekilde serebilirsiniz rafyaları. Ama yine de, uygun balık türüne yönelmenizde fayda var.

7. no_dare

no_dare

İsim:
    mehmet göçen

Arkadaşlar değerli yorumlarınız için teşekkürler
    bu gün balıkları ayırdım fakat bütün gün küçük akvaryumda ısıtıcı yoktu ve melekler yan yatmaya başladı
    hiç bir şekilde yüzmüyorlardı geldiğimde
    gelir gelmez araştırmaya koyulduk , tuz ve metilen mavisi öneren arkadaşları gördüm forumda
    ısıtıcı aldım taktım su değişimi yaptım şu an 26 derece ve 28 dereceye ayarladım
    inşallah meleklerim tekrar eski haline gelir onları öyle görmek gerçekten çok üzücü

Sayfayı Paylaş