1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İzmir'den Yeni Tuzlu Su Kurulum

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde hasan1980 tarafından 4 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

1. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Merhabalar tuzlu su hakkında herşeyi sizlerden ögrendim. Sonunda eski akvaryumum 150-50-60h tüm balıklarım tatile gitmem nedeni ile telef oldular oysa otomatik yemleme motorların vardı herseyim vardı nedeni belli değil(cok üzüldüm, yavru alıyordum dogurtuyorduk vs. sizi hikayemle fazla sıkmayayım). Bununun üzerine satıp bahane ile tuzlu suya geçiş yapmak istiyorum tabi sizlerin yardmlarınızla.

Bugun demirciye gittim ve yeni kestirecegim akvaryum için (120-70-70h boyunda) demir profil siparişi verdim. Resmini koyabilirsem koyucam pazartesi hazır olucakmış.

Resim biraz kotu çizdim kusura bakmayın Üzeri mdf kaplama oluccak. Aklıma bazende düşünüyorum laminant mı kaplasam :))

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Cevap: Izmirden yeni kurulum

Tolga bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz. Geçmiş olsun bir daha yaşamamanız dileğiyle.

Öncelikle ps ve armatür için bütçeniz nedir ? Ona göre ps ve armatür önerelim.

3. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Ps olarak bm200 pn almayı düşünüyorum.

Armatür olarak ise led kullanıcam yurt dışı satış sitelerinden ucuza buldum sayılır 220$ civarlarında 120w beyaz+mavi 1w lık powerled düşünüyorum.

Akvaryum dusuncem hafif yuklu mercan ileride balık ekleyeceğim.

İzninizle 1. sorumdan başlamak istiyorum.

Akvaryum sump için iceriden delik deldiricem ama kaçlık yaptırmalıyım aklımdaki 50 lik. Akvaryum 120 70 70 sump boyutuna karar veremiyorum. Sessiz olsun istiyorum içten durso yapılırmı acaba?

Akvaryumun bitmiş hali resimdekine benzeticem. Kusura bakmayın taksit taksit yazıyorum çok heyacanlıyım çok fazla sorum var sizlere.

4. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Tolga bey, aramıza hoş geldiniz öncelikle. Yeni kararınız hayırlı olsun, resimde gösterdiğiniz akvaryum ile sizin ölçüleriniz pek yakın değil, birde benim düşüncem derinliği 50cm den fazla tutmayın. Aydınlatma sorun olabilir biliyorsunuz 50cm den sonra mh aydınlatma gerekeçektir led yetersiz kalır.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tolga bey aramıza hoşgeldiniz.Umarım hayalinizdeki akvaryumu kurarsınız. Tuzlu su kurulum olarak en doğru adrestesiniz emin olun. Üstadlarımız en küçük detayına kadar size yardımcı olacaktır.

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Hoşgeldiniz ve hayırlı olsun kurulum düşünceniz. 50lik iniş uygun olacaktır. Hatta az bile gelebilir bence. Kullanmak istediğiniz geri dönüş pompasını kaçlık düşünüyorsunuz?

7. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has
    Evet olculer degisik benim tasarladıgım biraz daha dikdotgen bir akvaryum yani şu sekilde planlıyorum. Evet 50 den buyuk en masraf ve sorun yaratıcak fakat yapmısken guzel olsun istiyorum. Bakalım kaça mal olucak parasal olarak napıcam hiç bilmiyorum uzun bir zamana yaymayı dusuncesindeyim.
    Resimle gostermeye çalısıyayım.

Tesekkurler saolun.

Tesekkurler. haklısınız 50 lık az bile gelir gibi 2 adet yaptırmakta istemiyorum aslında akvaryum tam evin kösesinde durucak ve 2 yuzeyi gozukucek. 2 koseyide kapatmak istemiyorum bakalım nasıl yapıcam.

Motor olarak elektirik az yakan bişey olmalı. Sanırım onuda mecbur newjet 3000 yasa aquabee up 3000 gibi dusunuyorum uygunmudur acaba?

8. Cikletci

Cikletci

İsim:
    Ömer ADAK

Tolga bey aramıza hoşgeldiniz. Orataya güzel bir şey çıkacak gibi.

9. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Arkadaşlar aklıma takılan sorular var
    1- bm 200pn alıcam siz ne düşünürsünüz?
    2- sump için newjet 3000 veya aquabee 3000 düşünüyorum yeterlimi fikriniz nedir?
    3- Akvaryum boyutunu 120.65.70h yapıp arka camımı deldirsem? boylece litre azalır ve hem agırlık hem ps performansı yeter diye dusunuyorum.(demir profil masa 120.70.70 ebatlarında suan yapılıyor. ve 4*4 luk demir kullanıyolar çok agır olur diye dusunuyorum.)
    4- Birde sump nasıl yapıyım olculendirmede bir fikir verebilirmisiniz. 4 bolme yapıyım diye düşünüyorum ileride lazım olur.Yoksa gerek olmazmı acaba?

10. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

1) Ne kadara alacağınızı bilmiyorum ama Ati ürünlerine de bakmanızı tavsiye ederim.
    2) 3000lt/sa yetersiz olabilir bu ebatlara, akvaryumdan inişi nasıl yapacağınıza karar vermelisiniz öncelikle. İki farklı camdan deldirmek zorunda değilsiniz; aynı camdan 2 farklı delik olabilir ya da arkaya bir bölme yapıp taşırma ile oradan inidiriyorlar resmini bulursam eklerim.
    3) Genişlik yerine yüksekliği azaltırsanız aydınlatma ve müdahale açısından daha rahat olur bence.
    4) Kendi düşüncemle konuşuyorum, sumpın olabildiğince büyük olmasını isterdim; refigium, sorunlu balıklar, reaktörler ve su hacminin artması adına sumpın büyük olması hoşuma gidiyor.

fth-94 bunu beğendi.
  11. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu

Hoşgeldiniz hayırlı olsun kurulumunuz.

12. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

-ps 600-700 tl civarına alabiliyorum bm200pn yi
    -Taşırma sistemini gördum, ama normal delik deldiricem. Akvaryum siparişini henuz vermedigim icin içden yada arkaya delik yaptırıcam.
    - 3000 lik motor yetmezmi :( kotu oldu ya napsam..

13. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Bm200pn'de psk2500 kullanılmış aslında güzel gözüküyor. Hacminiz ve uzunluğunuz yüksek olduğunuz için açıkçası ürün yelpazesi açısından çok hakim değilim; ama daha detaylı bilen arkadaşlar değerlendirme yaparlar. Sumpla birlikte 600litre civarı olacak akvaryum, bu da saatte 5 kere akvaryumu çevirmek demek, bana az geldi açıkçası, çok fiyat farkı yok diye biliyorum newjet'te hatta 4000 ve 5000lik ürünleride mevcut.

14. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Bakalım uzmanlarımızın fikirleri nasıl olucak bekliyelim bu arada bende motor araştırması yapıyorum. watt litre karşılaştırıyorum ama bu meretler pahalı iyimi :p

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Ps seçimi güzel hem fiyatı uygun hemde bubble magus psler iş yapıyor.

Kafa motoru olarak 3000 lik yetmeyecektir. Ben Newjet 6000 diyorum. enerji tüketimide oldukça iyi newjetlerin 6000lik olanı 68 watt.

Akvaryum yüksekliğinizi 50 cm yapmanız daha iyi olur. yüksekliği fazla olan olan bir çok arkadaşımız zamanla rahat dekor yapamayıp ve akvaryuma zar zor müdahale edebildiklerin için yeni akvaryum yapıp yüksekliğini az tuttular. Bence pişman olmayın derim. Ayrıca 70 cm yüksekliği power led yetermi onuda düşünmek lazım.

Akvaryumun altına 100*50*35h sump güzel olur. 4 bölme fazla olur. Otomatik su ekleme ünitesi düşünürseniz tek bölme bile yeter. Hatta tatlı su bölümü için sumpın yanında çok geniş hacminiz mevcut. Bu kısmı değerlendirin derim.

16. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

Arkadaşar birazdan akvaryum masasına bakmaya gidicem. Bugun için hazır olur demişti demirci. bakalım neler olmuş.

Tamam ozman PS tercihim bm200pn olucak.
    4000- 5000 lik olmazmı acaba? neden diyorum 6000binlikler çok pahalı birazha uygun ne olabilir acaba.( ELektirik artı litre performansı)

70h için dogru diyorsunuz fakat görünüs olarak çok güzel gorunuyor. Power ledler yetermi bende supheliyim fakat size buldugum hazır ledlerin fotolarını gosteriyim sanırım şimdilik iş gorurler.

Sump için bir ricam olucak basitce bir çizim yapabilirmisiniz. Şaşırma ve su ekleme olsun istiyorum ama kafamda canladıramadım.

17. hasan1980

hasan1980

Yer:
    izmir
    İsim:
    Tolga Has

LEdler bunlar çesitli fiyatlarda var. benim düşündügüm 1:1 mavi bayaz 120w güç 200$ 270$ civarlarındalar.2 adet düşünüyorum.

18. Saruman

Saruman

Yer:
    ANKARA
    İsim:
    Gökhan GÖKYAR

Fotolarda gördüğüm kadarı ile K değerleri çok iyi.Beyazlar için 14.000K mavi için 455nm.Ama fiyatın çok ucuz olması düşündürücü. Büyük ihtimal ledlerde lens kullanılmamıştır. Hangi sitede satılıyor link verebilirmisiniz.

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Resimde gördüğüm kadarıyla lens yok galiba Gökhan hoca haklısın.saat:gif

20. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Çizim biraz basit oldu ama anlaşır oldu:) Tatlı su bölmesi; sumpın herhangi bir yerinde ayrılan bölmedir aslında. Su hacmi en fazla olacak şekilde seçilir genelde, bende bu yüzden boydan yaptım. Umarım yardımcı olmuştur.

Sayfayı Paylaş