1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

İzmit Körfezi yerel akvaryum ve Goby yumurtaları

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Oceanic tarafından 9 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Oceanic

Oceanic

İyi günler,

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim. Yaklaşık 7 aydır Kocaeli ilinde, bütün balıklarını bölgesel olarak amatör balıkçılardan temin ettiğim yerel deniz akvaryumum var. Akvaryumda çapariyle tutulmuş 3 adet hani balığı, 1 adet istavrit ve 2 adet shadow goby olduğunu tahmin ettiğim balık türleri var. shadow goby'ler tankın ilk misafirleri ve gerek ilk günden yem almaları ve sempatik tavırlarıyla akvaryumun gözdeleri. tank kurulduğundan itibaren yaklaşık 7 aylık sürede 2 adet istavrit yem almadıkları ve ağızları çapari den dolayı yaralı olduğu için denize bırakıldı bunun haricinde 1 adet istavrit benim gözlemleme şansım olmadan ve denize bırakılamadan bir kaç saat içinde öldü malesef. Balıklardan yaklaşık 6 ve 7 aylık süre içerisinde başka hiçbir kayıp yaşamadım ve yeni balık eklenmedi. filtre olarak yaklaşık 120 litrelik tankta fluwal 205 ve weipro PS kullanmaktayım. Tuzluluk oranı 1015-1016 seviyelerinde ve düzenli olarak en geç haftalık olarak %30-%40 oranlarında su değişimi yapılmakta.

Yeni daha büyük ve sump sistemli bir tank siparişi vermek üzere hazırlıkları tamamlamış ve hatta bugün sipariş vermek üzere iken sabah ilginç bir sürprizle karşılaştım. Yaklaşık 10 gün önceden rengi değişerek siyahlaşan gobylerden bir tanesi dün gece akvaryumun camına 1000 civarında olduğunu tahmin ettiğim yumurtalarını bırakmış. Şuan sürekli olarak yumurtalarla ilgileniyor ve diğer balıkların yumurtaların 10 cm yakınından bile geçmesine izin vermiyor.

Henüz çok ciddi araştırma fırsatım olmadı ama yumurtaların yaklaşık 13-14 gün periyodunda çıktıklarını öğrendim. Bu konuda forumdaki değerli aktivistlerin önerilerini bekliyorum. Resimleri malesef çok net değil ama daha ayrıntılı ve net olanlarını yükleyeceğim. Acaba palyaço yavrularının beslenmesinde kullanılan rotifer ve yavruların büyütülmesinde sağlanan şartlar uygun olur mu? En önemli sorunum sıcaklık denizde yaşamış bir canlı için ısıtıcı kullanmak veya bunu hangi sıcaklıklarda kullanmak doğru olur. Önerileriniz için şimdiden teşekkür ederim. Saygılar.

Shadow Goby olduğunu tahmin ettğim erkek balık

Arka camdaki balık yumurtaları

murat parin, Saruman, BulentS ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  2. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Öncelikle hoşgeldiniz,

Muhteşem bir ana şahitlik ediyorsunuz, biz de sayenizde.

Bence ısıyı fazla yükseltmeyin, Marmara canlıları için 25-26 lar son sınırlar, 20 leri geçmese de olur.

3. Oceanic

Oceanic

Çok teşekkür ederim,

Deniz akvaryumu konusunda çok çok yeniyim ve forumlardan sürekli araştırmalar yaparak elimden geldiğince kurmaya çalıştığım 7 aylık bir tank bu. Balıklar tamamen sahildeki amatör balıkçılardan rica ederek temin edildi. En büyük mutluluğum 1 tane yaralı olan istavrit haricinde hiç balık kaybı yaşamadım. Tüm balıklar şuan elden yem alacak kadar alıştılar. Daha büyük bir tank siparişi vermek üzereyken sabah bu sürprizle karşılaştım ve bu konuda çok eskide kalan chicled üretimi haricinde hiç bir deneyimim yok. Bu ilk seferde bir çok şeyin benim acemiliğim yüzünden ters gitme ihtimali yüksek ama elimden geleni yapmaya çalışacağım.

İlk aşamada planladıklarım yeni bir yavru tankı oluşturmak veya bu 10-12 günlük süre içerisinde ana tank olarak yeni bir sistem kurmak ve bu süre içerisinde bu tankın kurulumunu ve su değerlerinin oturmasını hızlandırıp tüm balıkları yeni tanka transfer etmek. Eğer yumurtaları şu anki mevcut tankta bırakmak su değerlerinin değişmemesi açısından daha sağlıklı olacaksa, mevcut tankı PS ve dış filtreyi çıkardıktan sonra yavru tankı olarak kullanmayı düşünüyorum. Ama dibinde kum ve içinde kaya ve bitki bulunan bir tank ne kadar sağlıklı olur emin değilim.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Merhaba hoş geldiniz balıkların yumurta bırakması çok güzel tebrikler gelişmeleri takip deyim,yalnız bende şunu ilave edeyim sakın suyun tuz değerini 1015-1016 bundan yukarı çıkarmayın Marmara tuz değeriyle kalsın...:)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Güzel bir an olmuş sahiden. Yerli Gobi türleri azgın biraz ve güzel bir seçim olmuş. Kaç adet Gobi balığı var akvaryumda bilemiyorum yazarsanız iyi olur. Isı çok sorun yaratmaz ama yine de 26 civarında sabit olması iyi olur. Bu tür yaz aylarında kıyıda ısının çok yüksek olduğu kısımlarda yaşıyor ve ısı değişimlerine son derece toleranslıdırlar. Marmara Suyu Akvaryumuma Eklediklerim konusunda yerli gobi türlerinin yine Marmara deniz suyu ile kurulmuş akvaryumdaki durumlarını takip edebilirsiniz.

6. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Ben su istavriti ve digerlerini de merak ettim aslinda? En buyuk hayalim devasa yerli bir marin akvaryum aslinda. soyle 150*80*80h gibi. icinde karagozler' lapinler, kiklalar beslemek.

Alparslan bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özdemir abi o ölçü bile ufak gelir onlara...

8. Oceanic

Oceanic

Akvaryumda 3 adet, goby, 3 adet hani,1 tane istavrit, birkaç tane teke ve bir tane denizyıldızı var. İstavrit çok hareketli ve çok hassas bir balık olduğu için tankın boyutu ne olursa olsun akvaryum için çok uygun bir balık değil sanki. Belki 2m ve üzeri tanklarda beslenebilir. Haniler gayet uyumlu ve eğlenceli balıklar, çok bölgeci de değiller.

Goby gece veya gündüz bir saniye bile olsun yumurtaların üzerinden ayrılmıyor. 4. gün itibariyle yumurtalarda herhangi bir renk değişimi veya gelişme göremedim ama her ihtimale karşı rotifer kültürü temin ettim. Herhangi bir gelişme olursa yavru akvaryumu ve rotifer kültürü hazır olacak. Tuzluluk oranı 1015, %20lik su değişimi yapıldı ve ısıtıcı konusunda tereddütlü olduğum için sadece evin ısısını sabit tutmaya çalışıyorum.

Temel bey Marmara akvaryumu konusundaki çalışmalarınızı keyifle okudum teşekkür ederim. Henüz dalış yapma fırsatım olmadı ama tahmin ettiğim kadarıyla bir kaç anemondan başka canlı kültürü çok zayıf bölgesel olarak. hanilerin ve istavritin yem alırken videosu linktedir.

mangusta, YIKIKTEMO ve Okurt bunu beğendi.
  9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Yinede bir istavrit akvaryumda, bundan daha güzel bir görüntü olur mu?

10. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Özgür bey biliyorsunuz Marmara denizi soğuk ve tuzsuz o yüzden gerçek doğayı ilham alarak o tuzluluğu o sıcaklığı akvaryuma ısıtıcı eklemeyerek kurgulaya bilirsiniz... :)

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Söylenecek fazla bir şey yok. Tek ifade olarak mükemmel demek yeterli. Son günlerde Marmara üzerine çok güzel haberler okuyoruz. Ben sahip olduğunuz bu akvaryum yapısını özellikle paylaştığınız için teşekkür ederim. Bu tarz yerel sularda alınan başarıların bendeki yeri çok ayrıdır ve bilinmelidir ki, videodaki akvaryum aslında bir emek işidir. Hele o yumurtaları görmek kelimenin tam manasıyla insana helal dedirtiyor. Evet doğal suyla yaklaşık 10 yıldır içli dışlayım. Fakat yerel türleri beslemek değil de hep yerel suya ithal türleri adapte etmeye ağırlık verdim. Şükür son aylarda mükemmel yerel türleri başarıyla akvaryumlarda görmeye başladık.

Asıl komik ne biliyor musunuz? Yıllarca Marmara suyu ile deniz akvaryumu mücademizle alay edenlerin ağzında hep istavrit eklemek olmuştur. Bu videoyu izlesinler ve önce istavriti bu şekilde bakmayı öğrenip sonra ahkam kessinler demek geldi içinden.:)

Saruman, halilkocan, Okurt ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  12. Oceanic

Oceanic

Ve beklenen an gerçekleşti ve ben malesef hazırlıksız yakalandım. Akvaryumun içi şuan yüzlerce yavruyla dolu ve inanılmaz Küçükler video ve fotoğraf çektim ama malesef hiçbirinde net değiller. Gobyler sanırım kısa süre içerisinde tekrar yumurtlayacaktir ve o süreçte bu defa kesinlikle hazırlıklı olacağım. Önerileriniz ve desteğiniz için teşekkür ederim. Gelişmeleri bildirmeye devam edeceğim.

Alparslan bunu beğendi.
  13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Toplamda yumurtlama sonrasında kaç gün sonra larvalar suya dağıldı ise, aslında o güne denk gelen gece sistemi durdurup gece kalkıp toplamak faydalı olabilir. Bir öneri olarak, şimdi tüm ışıkları kaparatak ve sistemi durdurarak bir el feneri yakman akvaryumun üstünden. Larvalar el feneri ışığı altına toplanıyor mu görelim. Toplanırsa bir tas ile alınabilir. Birçok larvanın beslenmek için ışığa toplandığını biliyoruz, dene bakalım ne olacak.

Okurt ve Alparslan bunu beğendi.
  14. Oceanic

Oceanic

Geçen hafta perşembe gecesi yumurtlamıştı. 7. Gecenin sonunda larvalar çıktılar ana tanka bağlı bir yavrulukla şansımı deneyeceğim.

Larvaları mümkün olduğunca yavruluğa aldım yüzlerce yavru var su ana tanktan eklendi ve pipo filtreyle havalandırma yaptım. Çok umutlu degilim ama yarına kadar dayanabilirlerse rotifer vermeye başlıycam.

Temel bey söylediğiniz gibi larvaları elimden geldiğince fener yardımıyla yavru akvaryumuna aktardım. Dün geceki larvaların videosu:

http://youtu.be/TyIKIrYV3Mk

brkfrt, Alparslan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    El fenerinin işe yaramasına sevindim. Mükemmel bir video kutlarım. İştahınız kabardı üretim için. Şimdi.bence aslına bakarsan bu larvalar biraz iri, yani bunun anlamı beslenme zorluğunu hem iri olmalarından ve hem de yerel tür olmalarından dolayı alman nispeten daha kolay.

Rotifer elbette ver ama bence çok güvenme çünkü bu türün besin alışkanlığı farklı olabilir veya farklı bir plankton olabilir. Mutlaka Tetra bits yemini iyice ezip vermeyi ve artemia vermeyi de dene derim.

16. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Oncelikle tebrikler.

Larvalariniz palyaco larvalari kadar (3mm.) veya daha buyukse rotiferi rahat rahat alabilirler.

Daha ufak larvalar copepod ve copepod naupliileri (yeni cikmis yavru) veya ciliat (sililler) alacaklardir.

Bu arada larvalar icin koseli duz satihli tanklardansa silindir siyah saksi veya kovalar onerilmektedir.

Larvalar yumurta keseli cikmiyorsa dogar dogmaz, keseli ise ilk gun icinde beslenmeye baslanmalari gerekmektedir.

Rotifer yogunlugunu iyi ayarlamaniz sag kalan larva sayisini arttiracaktir.

Basarilar.

Okurt, halilkocan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  17. Oceanic

Oceanic

Teşekkür ederim.

Yavruları sürekli ana tanktan su değişimi yaptığım yavruluğa aldım ama sanırım malesef rotiferin geç ulaşmasından dolayı ciddi kayıplar oldu. Larvalar keseli değil ve 1-2 mm boyutlarındalar.

Bu arada ilginç birkaç gelişme oldu. Öncelikle bir makalede yumurtalarla sürekli ilgilenen balığın erkek olduğunu öğrendim. Renginin siyaha dönmesi ve sürekli yumurtalarla ilgilenip diğer balıklardan korumasıda o makalede anlatılıyordu. Ve çok ilginç bir şekilde saniyeler içerisinde erkek balığın rengi siyahtan açık griye doğru çok hızlı bir şekilde döndü. Yanımda kamera olsaydı bu bukelamun gibi çok hızlı renk değişimini kaydetmek isterdim.

Tankta bulunan 3 adet hani balıklarından dişi olduğunu tahmin ettiğim balık dünden beri kayanın düz ve dik yüzeyinde temizlik yapmaya ve ordan ayrılmamaya başladı. Çok bölgeci bir balık olmamasına rağmen şu an hiç bir balığı o bölgeye yaklaştırmıyor ve kovaladıktan sonra anında tekrar kayanın yanına dönüyor. Sanırım çok yakında ilginç bir yumurtlama dönemi daha oluşabilir ama bu sefer çok daha hazırlıklı olmaya çalışacağım.

brkfrt ve Okurt bunu beğendi.
  18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Oldu olacak hani balığından da yavu al tarihe geçirelim. :D Söz ettiğini tavırlar yumurtlama hazırlığı tavırları genelde.

Oceanic bunu beğendi.
  19. Oceanic

Oceanic

Hani balıkları 3-4 gündür garip davranmaya başlamıştı zaten. 2'si sürekli olarak dişi olduğunu tahmin ettiğimin peşinden ayrılmıyordu ve erkekler gayet uyumlularken yanyana geldiklerinde ağızlarını kocaman açarak birbirlerini tehdit etmeye başladılar. Bu arada dişi olan meraklı tavırlarla kayanın düz tarafını inceleyip yanına kimseyi yaklaştırmıyor. Su ve sıcaklık değerlerinde hiç bir değişiklik olmaması adına eğer yumurtlama gerçekleşirse tüm balıkları başka bir tanka transfer edip ve sisteme bir sump ekleyip,PS i sumpa alıp, kafa motoru yerine dış filtrenin emiş kısmını sumpa, çıkış hortumunuda çok akıntı yaratmayacak şekilde tanka vermeyi düşünüyorum. Taşırma sistemi olarak da kendi yaptığım DIY overflowu kullanacağım. Overflowun emiş borusunun ağzına çok ince gözenekli bir file geçirilmiş, geniş hacimli plastik veya metal bir iskelet hazırlayacağım. Amacım geniş hacimde tıkanmayıda azaltacak ve larvaları çekmeyecek kadar zayıf bir emiş kuvveti oluşturmak. Tabi herşey Hanilere bağlı :)

brkfrt bunu beğendi.
  20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Özgür bey merhaba,

Larvaların 1mm. olduğu gözleminize dayanarak aşağıdaki fotoğrafı eklemek istedim. Bu durumda larvaları büyütme denemelerinizde işiniz; S,SS tipi Rotiferlere, copepod nauplilerine, silillere veya içinde her boyuttan plankton yaşamının varolduğu doğal deniz suyuna kalıyor gibi geldi. Fotoğrafın orjinalinde rotiferler yoktu bilgi amaçlı ekledim, şöyle bir bakınca palyaço türlerinin üretiminin neden bu kadar kolay olduğunu görebiliyoruz.

Bu konuda forumdaki su ürünleri mühendisi ve deniz biyoloğu arkadaşlar daha kesin yanıtlar verebilirler.

Not : Bir yerde yuva hazırlığı varsa, yumurtlama da yakındır :) Canlılarınız onlara sağladığınız bu güzel ortama karşılık sizi bu tür şaşırtıcı ve ilginç olaylarla ödüllendiriyorlar.

Tebrikler,

halilkocan ve YIKIKTEMO bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş