1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ısıtıcı

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde semuray tarafından 26 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. semuray

semuray

Arkadaşlar 150 lt tankım için 200 w eheim jager ısıtıcı aldım. Sizce büyükmü aldım ve bir zarar var mı ? Acemice bir soru olabilir ama balıklar yaklaştığında yakar mı. ? Elektrik sarfiyatı ne olur.

M.D 3

2. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur
    ısıtıcı

Murat, 100 watt veya 200 watt önemli olan derecesini ayarlaman sabit bir ısıda çalışacak. Sarfiyat konusuna pek birşey diymem.

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    ısıtıcı

Murat bey öncelikle profil bilgilerinizi tamamlamanızı rica ederim.

200 watt ısıtıcı fazla olmasının bir zararı yoktur,

Bir örnek verilmesi gerekir ise, 100 watt ısıtıcının 10 dakikada ısıttığı tankı, 200 watt ısıtıcı 5 dakikada ısıtacaktır.
    Isıtıcının devrede kalma süresi daha kısa olacaktır. Bu neden ile ısıyı daha çabuk tölare edeciktir. Elektrik sarfiyatlarıda bu neden ile hemen hemen aynı sayılır.

Saygılar...........

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    ısıtıcı

Birde şöyle bir durum var; 150 litrede 200 waatlık ısıtıcının ayarını yapmak biraz zor olur. Örneğin 25 dereceye ayarladığınız ısıtıcınız suyu 27-28 dereceye çıkartabilir. Bunun için civalı derecenizden kontrol yaparak ısıtıcınızın ayarını yapmanız gerekebilir. Enerji sarfiyatında ise Murat hocama katılıyorum. 100 watlık ısıtıcı 10 dakikada suyu ısıtıyorsa 200 waatlık ısıtıcı 5 dakikada ısıtır ve enerji sarfiyatı aynı olur. burda:gif

5. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    ısıtıcı

Bu durum tankta balık varken hayvanları şoka sokmaz mı? Yavaş yavaş ısınması daha iyi değil midir? .8.

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    ısıtıcı

Zaten birden ısıtmazki ısıtıcı. Fişe taktın ısındı öyle değilki....

7. hasanaytekin

hasanaytekin

İsim:
    Hasan Aytekin
    ısıtıcı

Fatih kardeş;

Söylemek istediğim 100 watt ve 200 wattlık ısıtıcı arasında zaman farkı. Akvaryumu misal 100 watt 30 dakikada ıstıyorsa, 200 watt 15 dakikada ısıtacak. Bu zaman farkı balıklar için problem yaratmaz mı? saat:gif

8. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    ısıtıcı

Tamamda en fazla 30 derece ısıdan bahsediyoruz ne zararı olabilir.

Şöyle düşünün ısısnız 24 derece, 100 wattlık ısıtıcı 10 dakikada ısıyı 26 yapacak ise, 200 watt 5 dakikada tolere edecektir ısıyı, hiç bir zararı yoktur.

9. ZeRo-x7

ZeRo-x7

Yer:
    İstanbul/ Beykoz
    İsim:
    Murat Sarıoğlu
    ısıtıcı

Temel abinin dediği gibi bendede ayni hacimde akvaryum vardı.Isının ayarini yapmak zor olmuştu.Elektirik sarfiyati konusuna gelince şöyle düşünün ısıtıcı gerekli dereceye geldiğinde söner otamatik çalişir 300w daha çabuk ısıyı ayarlar 200w daha geç ayarlar.Odanin sicakliğida önemlidir akvaryum soğuk, odadaysa ısıtıcı devamli çalişicakdir.Eğer sobali sıcak bir odadaysa az çalişicakdir oda sıcakliğini göz önünde bulundurmak lazim.Benim odamda soba var sıcacık oluyo ısıtıcının pek çalistini bile göremiyorum ama su sıcakliği ayni bu demekki oda sıcakliğida önemlidir..

Sayfayı Paylaş