1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

ısıtıcım

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde xl-kral tarafından 18 Eylül 2009 başlatılmıştır.

1. xl-kral

xl-kral

Merhaba kolay gelsin. Arkadaşlar yeni ısıtıcı aldım göstergesini 30 yaptım 30 dk sonra geldiğimde sıcaklık 34 ü geçmişti. Sizce ısıtıcı bozuk mu yoksa termometrem mi bozuk. 28 iken 1 saat içinde 34 olması balıklarımı etkiler mi?

2. *KONT*

*KONT*

ısıtıcım

Balıklarının türüne bağlı :)

Balığının türünü(türlerini)vermezsen kimse sana çok anlaşılır bir yorum yapamaz.

Lt,motor,kaç balık,tür,cinsiyet bu konulada çok önemlidir.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ısıtıcım

Saitcan'ın belirttiği gibi bazı türler ısıya daha toleranslı olabilir, bazıları çabuk etkilenir. Isıtıcının markası önemli. Malesef ısıtıcı gibi risk taşıyan bir ekipmanda tasarrufa gidilmemelidir. Zaten dereceyi 30 dereceye ayarlamanız yanlış olmuş. Isıtıcı ayarını 25-26 dercede aralığında bırakmanız kafidir.

4. xl-kral

xl-kral

ısıtıcım

30 lt akvaryum...
    yavru lepistesler 2 haftalık ve 1 haftalıklar
    çok çok az yeni başlamış mantar olduğu için ilac döktüm ve ondan dolayı 30 yaptım. yoksa biliyorum sabit 28

ıstıcıyı alalı 5 saat oldu. 100 w 20-32 c ısıtıcısı markası. haoos kaliteli bir marka!

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    1s1t1c1m

Isi bazi hastaliklarda yukseltilir ancak bu oksijen seviyesinin dusmesi demek ve oksijeni ayni orantida artirmak gerek. Bu ne yazilir ne cizilir ama sonuca baktigimizda bir tarafi duzeltmek isterken diger tarafi bozmak oluyor. Lepisteslerin 30 derce ustune uygun oldugunu sanmiyorum ayrica.

Cep mesaj...

6. xl-kral

xl-kral

ısıtıcım

oksijen açık. 30 dereceye sabitlicem size sadece sorum ısıtıcım neden yanlış çalışıyor!

30 dereceye ayarladım 34 ü geçti bu neden böle oldu?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    1s1t1c1m

Sanirim beni anlamadiniz havalandirma elbette acikti ve halen acik ama isi normalken de ayni oksijendi isi 34 olunca da. Isi yukselince sizin acik dediginiz oksijen yariya yakin dustu, artirin daha fazla verin.

Isitici 30 dereceye ayarliyken neden isi 34 derece oldu sorusuna buradan yanit bulamayiz. Isitici sorunlu olur, havalarin zaten sicak olmasi etkiler, gunes goruyordur vb.

Cep mesaj...

8. xl-kral

xl-kral

ısıtıcım

tamam 2 katına çıkardım oksijeni. 24 saat açık tutucam!

ısıtıcımın arızasına gelince! sizinde başınıza geldimi ve bu sorun geçermi yardımcı olun!
    25 lira bayıldım ve aldığım yerle aramda 20 km var otobüsle gidip geliyorum insanı bayıyor gözüm kesmiyor gitmeye :(...

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ısıtıcım

Bence hemen karamsarlığa kapılmayın. Mesela bazı ısıtıcılar sıfırlama ayarlıdır örnek olarak jager marka böyledir. Isıtıcının fişi takılı iken ayarını sıfıra kadar kapatın ve fişini çekin. Daha sonra ısıtıcınızı istediğiniz ayara getirin ve fişi takın düzelebilir.

10. xl-kral

xl-kral

ısıtıcım

sağolun temel bey ben 20 km den kurtardınız :D...yaptım markası o değildi ama yavaş yavaş deneyerek yaptım 28.50 yaptım dereceyi hasta oldukları için. birde azoo marka ilacım var tüm hastalıklara iyi gelen sizce azoo iyi bir markamıdır. sahte falan olmasın yani! birde sera marka yem aldım bu nasıldır?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ısıtıcım

Sera yemleri iyidir genelde. Birkaç çeşit yemleme yaparsanız iyi olur. Azoo bilinen bir markadır ama ne yazık ki tüm hastalıklara iyi gelen bir ilaç yoktur. Bu ticari bir açılımdan ileri gidemez.

12. xl-kral

xl-kral

ısıtıcım

Nasıl yani bu ilaç şimdi işe yaramaz mı?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ısıtıcım

Tüm hastalıklara iyi geldiği iddaasındaki bir ilaç işe yaramaz bana göre. Belki basit atlatılacak sorunlarda kullanılabilir. Ancak her balık hastalığında kullanılacak bir ilaç olması zaten fiziki olarak saçmadır. Bizlere doktorun her şikayetimize aspirin vermesine benzer. Ben bu şekilde düşünüyorum.

14. xl-kral

xl-kral

ısıtıcım

:(...üzüldüm ya. napıcam şimdi bidaha yeni ilaçmı alcam :(... birde azoo üretmiş yalan bir ilaç yapcağını sanmıyorum.

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ısıtıcım

Hastalık nedir akvaryumda ?

16. xl-kral

xl-kral

ısıtıcım

bende anlamış değilim. bazı yavruların kuyruk uçlarında çokçok küçük beyazlık var? nedir anlamadım?

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ısıtıcım

Sanırım yazımıştık bu konuda yanlış hatırlamıyorsam. Beyaz benek hastalığının tanımlanması o şekilde olmaz. Balık üzerinde küçük boyda birçok benek olur. Sadece kuyrukta olan tek bir beyazlığı bu hastalığa bağlamak yanlış olur. Mantar hastalığı ise yine sizin tanıma uymuyor.

Sorunu göremiyor olsam da sadece bir tahmin olarak akvaryumda ph salınımı olabileceğini söyleyebilirim. Bir miktar su değişimi yaparak oksijen miktarını artırın. Bu ph değerini tamponlarken su değişimide yapmış olursunuz. Kaynağı belli olmayan bir hasatalıkta içeriği ne olduğu belli olmayan bir ilacı kullanarak müdahale etmek yanlıştır.

18. xl-kral

xl-kral

ısıtıcım

hocam benim anlamadığım birşey var oda ph. ph ne biliyorum ama nası dengelerim onu bilmiyorum?

size sorum olacak

1) ph yi nası dengelerim?
    2) ph salınımı ne oluyor?
    3) ne kadar su değiştireyim ve suyu değiştirmeden önce napayım kaynatma vs vs.?
    4) balıklarım hasta değil mi yani?
    5) O zor görünen beyaz nokta hastalık değilse ne oluyor?

hocam yardımcı olun! 170 tane yavruya kıyamıyorum. eğer bunlarda herhangi bi sebeptan ölürse akvaryumu kaldırcam. ölene kadar birşey beslemicem ne olursa olsun! :(

19. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    ısıtıcım

Bizler buradan sorunu görmeden yardımcı olmaya ve fikrimizi yazmaya çalışıyoruz. Ph konusunda kafanızın karışmasına gerek yok. Akvaryumlarda atık yükü çoğaldıkça yani yemleme yapılması ile zaman içinde ph düşme eğilimi gösterir. Ph değerinin salınım yapması demek ise sabah ve akşam arasındaki ph farkının normal olmaması demektir.

Yapılması gereken sizin akvaryum için belli bence. Bu gibi hafif ve üstelik ne olduğu belli olmayan zor seçilen tek benek gibi belirtilerde yapılması gereken kesinlikle akvaryuma ilaç kullanmamaktır. Su değişiminde kullanılacak suyu bekletirken oksijen vererek bekletin ve mevcut oksijeni akvaryumda artırın ki ph dengeye gelsin. Yine bu sürece su değişimi yaparak katkıda bulunabiliriz. Su değişim miktarı 3/1 oranında normaldir.

20. xl-kral

xl-kral

ısıtıcım

Sağolun Hocam yarın ilk işim bu olacak. Şimdiden suyu ayarlasam iyi olur.

Sayfayı Paylaş