1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Şarjlı hava motoru

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde atlantisprensi tarafından 19 Şubat 2010 başlatılmıştır.

 1. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  Üretimhanem için kullanacağım 2. el şarjlı üretimhane hava motoru siparişi verdim. 10 15 akvaryuma 4-5 saat hava verebiliyormuş. 80 liraya aldım. Yalnız hem fiyat karşılaştırma hem de bir tane daha almak için nereden bulabileceğimizi soruyorum arkadaşlar. Nereden bulabilirim? (Büyük şarjlı hava motoru olacak, küçüklerden değil.)
   
 2. cirol

  cirol

  Mesajlar:
  4.090
  Yer:
  Avcılar-İSTANBUL
  İsim:
  İsmail ATEŞ
  Şarjlı hava motoru

  Volkan hocam markası nedir aldığın hava motorunun
   
 3. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  Şarjlı hava motoru

  Markası "Boyu" imiş İsmail Bey. Boyu S60. Ben markasından ziyade özelliği ile ilgileniyorum. Zira şarjlı olma özelliği olmasa jeneratör almam gerek, onu alsam bile gecenin 3'ünde elektrik kesilse nereden haberim olacak. Bunda ise elektrik kesildiğinde direk devreye giriyor. Bu harika bir özellik.
   
 4. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Şarjlı hava motoru

  Volkan hocam tek tek hava motorlarıyla uğraşma. Kur bu sistemi tüm akvaryumların garanti altında olsun. ;)

  http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t718.0.html


  Ben bu sistemi hem toplam 18 akvaryumumda ve aynı zamanda evimde kullanıyorum. burda:gif
   
 5. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  Şarjlı hava motoru

  Olcay hocam ben bunu 80 liraya aldım. Aldığım kişi 25 akvaryumu çalıştırıyordu dedi. Seninkiler büyük olacakmış seninkilerde de 15 akvaryumu rahat çalıştırır dedi. Bunu özellikler damızlıklar için aldım. Konya'da elektrik kesintisi çok olmaz ancak ihtimale atamam. Kaldı ki zaten hava motoru almam gerekiyor. Otomatikman bu iki işi de görmüş oluyor. Ancak senin dediğin de gayet güzel bir fikir. İkinci bir normal hava motoru alırsam bunu değerlendireceğim. ;)
   
 6. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Şarjlı hava motoru

  Volkan hocam, her akvaryuma elektirikler kesildiğinde sistem çökmesin diye hava taşı koyacaksan tamam şarjlı hava motorları işini görür. Fakat eggthumberlerdeki yumurtalar ne olacak ? Biliyorsun bir eggthumber 10 hava taşının harcadığı havayı harcar. ;) Zamanla aynı anda 20-30 tane eggthumber kullanacak duruma geleceksin. Nede olsa üretimhene burası. Benim bile zaman zaman 10-15 tane eggthumberi aynı anda kullandığım oluyorsa senin haydi haydi 20-30 olur. Bu durumdada bahsettiğin hava motoru yeterli gelmez. Biliyorsun balıklar ( balık yüküne ve akvaryum hacmine göre değişir) 2-3 saat havasız kalsa ölmezler ama eggthumberdeki yumurtalar yarım saat durursa hepsi çöp olur. Beni dinlersen ( tabi son karar gene sizin) sağlam bir salyangoz hava motoru al ve bu sistemi kur. Ne başın ağrısın nede dişin. ;) Ve sadece hava motoru olarak düşünme bu işi. Kuracağın ups sistemi ile tüm üretimhaneyi aydınlatabilir,kafa motorlarını devam ettirebilir, hatta tv bile izlemeye devam edebilirsin. :heyo:
   
 7. atlantisprensi

  atlantisprensi

  Mesajlar:
  332
  İsim:
  Volkan ERİKÇİ
  Şarjlı hava motoru

  Yavruluk kullanırsam dediğin doğru. Bunun siparişini verdim. Dediğim gibi yavruluk kullanırsam nasıl yapacağımızı, nasıl halledeceğimizi telefonla görüşürüz. Zira elektrik işinden pek anlamam. can:gif
   
 8. MertBalim

  MertBalim

  Mesajlar:
  422
  İsim:
  Mert
  Şarjlı hava motoru

  Petshoplarda bulabilirsiniz aslında.
   
 9. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Şarjlı hava motoru

  Bence jenaratör almak daha mantıklı. Tabi ses sorunu var ama bence sessiz çalışan kaliteli bir jeneratör büyük avantaj. Evler için bilemiyorum ama balık üretimhanesi için iyi olur diye düşünüyorum.
   
 10. omeriyidogan

  omeriyidogan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Ömer İYİDOĞAN
  Bildiğim kadarıyla jeneratörün otomatik çalışması için kaliteli ve pahalı bir ürün almanız gerekiyor. Normallerinde siz çalıştırıyorsunuz. Ben Boyu nun S30 modelini almıştım. Bu ürün mikroişlemcili bir ürün. Daha kullanmak kısmet olmadı. Klavuzunu elli kere okumama rağmen nasıl kullanacağımı çözemedim. Formda daha önce nasıl kullanacağım konusunda danışmıştım. Ama cevap veren olmadı. S60 ın kullanımı konusunda bilgi verebilirmisiniz?

  http://www.akvaryumportali.com/vbi/showthread.php?4056-Boyu-S30-S60-Åarjlı-Hava-Motorları
   
 11. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  Arkadaşlar bu elektrik kesildiğinde devreye giren cihazlarla alakalı daha öncede bahsetmiştim.
  Şöyleki 220 v tek kontaklı bir röle alıyorsunuz bobin uçlarına 220 v şebeke gerilimi veriyorsunuz rölenin üç bacağı vardır ortak-kapalı-açık uçları bu uçlardan ortak ve kapalı uçlarından devreye sokacağımız ups olsun hava motoru olsun artık canınız ne isterse bu uçları cihazın besleme yada start düğmesinden geçiriyorsunuz sorun çözülüyoroldukça basit ve ucuz bir yöntem isteyene şeması ve detayını anlatabilirim.:heyo:
   
 12. omeriyidogan

  omeriyidogan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Ömer İYİDOĞAN
  slm

  Merhaba Mesut bey,

  Bahsettiğiniz olayı tam olarak anlayabilmemiz için meslektaşınız olmamız gerekiyor. :smiley33::)
  Bu işlerden anlayan birine yaptırabilmemiz için detaylı bir anlatım yapabilirseniz, çok yardımcı olursunuz. Teşekkürler.
   
 13. myillar

  myillar Marmara Tuzlucu Üstad Üye

  Mesajlar:
  1.204
  Yer:
  istanbul-pendik
  İsim:
  Mesut YILLAR
  Herhangi bir elektronik malzeme satan dükkandan 220 v ac tek kontak röle temin ediyoruz (AC220VG2R1) röle kodu yüksek ihtimalle budur.
  Rölenin bobin uçlarından şemadaki faz ve nötr yazan uçlardan bir kablo çıkıp ucuna fiş takıp şebeke gerilimi veriyoruz böylece rölemiz kontağını çekmiş oluyor ortak ve normalde kapalı uçlarından ise kullanacağımız cihazın besleme gerilimi olur on of düğmesi olur artık neyi çalıştırmak isterseniz ona bağlıyoruz böylece elektrik varken jenaratör yada pilli hava motorunuz devrede değil elektrik kesildiğinde röle kontağını değiştireceğinden ortak ve ve normalde kapalı ucu kısa devre olup sistemi harekete geçirecektir.Elekrik geldiğindede sistem tekrar duracaktır.:heyo:
  [​IMG]


  http://img101.imageshack.us/img101/8470/zapsnap001z.png
   
 14. omeriyidogan

  omeriyidogan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Ömer İYİDOĞAN
  Teşekkür ederim. Bunu deneyeceğim.
   

Sayfayı Paylaş