1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Şelale Filtre için Yardım

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde GaMeR tarafından 20 Mart 2010 başlatılmıştır.

1. GaMeR

GaMeR

İsim:
    Korhan Güzel
    Merhaba arkadaşlar, bugün internette arama yaparken bu güzel siteyi buldum. Kaç senedir kullandığım 50cmlik akvaryumumu çatı arasına atıp dün Beta Akvaryumdan 80cmlik bir akvaryum aldım. Boyutları ne yazık ki istediğim kadar büyük değil ama olsun.

Net 72 litrelik bir akvaryum, ve ben bu akvaryumda şelale filtre kullanmak istiyorum. Birkaç model inceledim ve en geniş filtre haznesine sahip Aquael Versamax FZN-2 modelinde karar kıldım. Fakat sadece 10 tl farkla bir üst modeli alabilirim ancak bir üst model için en az 80 litre akvaryumlar için diyor.

Acaba çok problem olur mu? Canlı doğuran besleyeceğimden zaten çekiş borusunun ucuna ufak bir sünger takmayı düşünüyorum.

FZN-2
    http://tinyurl.com/yz4b2at

FZN-3
    http://tinyurl.com/yghl7z

Filtre yeri oldukça geniş. Dış filtre malzemelerinden koyacağım içine bu debisini düşürecek diye tahmin ediyorum. Ayrıca sitede gördüğüm DIY sistemlerden su çıkışına filan bazı modifikasyonlar yapabilirim, çok güzel şeyler var. ;)
    Teşekkürler.

2. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

Aynı hacimde benim de bir akvaryumum var ve ben atman hp-0600 modelini kullanıyorum gayette memlunum şu anda. saygılar:gif

3. GaMeR

GaMeR

İsim:
    Korhan Güzel

Atman Modeli sanırım 600 litre su çeviriyor saatte. Ben biraz daha kaliteli olsun dedim, hazır almışken. FZN-2 800 litre su çevirdiği için atmana daha yakın. Acaba siz filtre içinde ne kullanıyorsunuz?

4. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz

2 tane kartuşu var filtre içerisinde, birinde elyaf kaplı kömür var diğeri ise sık aralıklı sert plastikten yapılmış bir kartuş. Bunların altına kendim bir tane sünger ve yeteri kadar substrat koydum. saygılar:gif

5. GaMeR

GaMeR

İsim:
    Korhan Güzel

Teşekkür ederim. Sanırım gidip satan bir yer bulup bakıp almam gerekiyor bu ürünü. FZN-3 (1200l/h) için en az 80 litrelik akvaryum gerekli diyorlar. Akvaryumum uzun (80cm) olmasına rağmen bu filtre onu çorbaya çevirirse çok sinir olurum. :)

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Şelale filtreleri nasıl kullandığımız ve nasıl verim aldığımızda bence çok önemli. Bazı ilaveler ile akvaryumu değil çorbaya suyu içilecek kıvama getirebilir.

Bence o nasıl davranacağımızı bulmak lazım.

7. GaMeR

GaMeR

İsim:
    Korhan Güzel

Haklısınız, ben debisinin fazla gelmesinden bahsetmiştim.
    Bu yüzden FZN-2 modelini aldım, gerçekten büyük bir filtre içi de genişmiş. İçinden sadece sünger çıktı ama ben seramik ve elyaf takviyesi ile kullanacağım.

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Debi korkulacak en son şey şelale filtrede. Debisinden ne olur şelale filtrenin. Debi fazla demek iyi seçilmiş filtre malzemeleriyle daha iyi filtrasyon demektir. Öyle değil mi ?

9. GaMeR

GaMeR

İsim:
    Korhan Güzel

Eğer küçük lepistes yavrularımı ve karideslerimi çekip yukardan atarsa, değil. :)

Yüksek debi demek, daha çok su çekmesi demektir ve dolayısıyla da akıntı olacaktır.
    Ama şelale filtrelerin debileri yüksek değilmiş, bu modelin çekiş gücünü de bir öğrenemedim zaten. 800 litre/saat maksimumda debiye sahip, benim akvaryumum ise 70 litre. Yeterli geleceğini düşünüyorum, kullandıktan sonra yorumlarımı yazacağım zaten.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Mesajımın içeriğinde de bunlara dikkat çekmeye çalışıyorum zaten. Akıntı bir kere sorun değil çünkü şelale filtreler zorlayacak akıntı yapmaz. Lepistes yavrularını kapma konusuna gelince bunun önlemi zaten demek istediğikleriminde bir anlamda gerçekleşmesidir.

Şelale filtrenin akvaryumdan su emen uzun borusuna alt kısmıda kapatılmış bir iç filtre süngeri geçireceksiniz. Yavrular güvenle size kalırken aynı zamanda su daha iyi süzülecek.

11. GaMeR

GaMeR

İsim:
    Korhan Güzel

İlk mesajımda bahsetmiştim zaten sünger takacağımı. :cekingen:

Fakat FZN-3 modeli sünger taksam bile çok güçlü geleceğini düşündüm. Piyasada o kadar güçlü bir şelale filtre görmedim çünkü. Watt'ı da normal bir dış filtre gibi, verdiğim linkten özelliklerine bakabilirsiniz. Bir akvaryumcuda görme şansım oldu, büyüklüğü ufak bir dış filtre kadar vardı. İnternetteki resimlerinden tam boyutu anlaşılmıyor.

Neyse FZN-2 aldığım için şimdilik memnunum, şimdi içine Eheim Seramik, sünger ve elyaf koyacağım. Yeterli olur mu acaba bitkili canlıdoğuran tankım için? .8.

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

İlk mesajı kaçırmışım kusura bakma. Bence filtre dizaynı süper.

Sayfayı Paylaş