1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Şelale Filtre ve 250-300 Litre Tank...

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde Snowblind tarafından 11 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Merhaba Dostlar,

Elimdeki büyük tankı çıkarttıktan sonra ufak bir tuzlusu tankı kurulumu yaptım ve gerçekten de çok büyük hüsran ile sonuçlandı.Kayalar,canlılar telef oldu ve sonra da oğlanın topu tanka nişanlaması ile birlikte 200 litre su salona doldu :( Moralim çok bozulsa da sevdamdan vazgeçmedim.Ancak hemen yeni bir tank edinmek evde büyük tepkiler alacağından biraz bekledim ve şimdi yeni baştan başlamak için gerekli ortam da doğmuş oldu.Burada sizlere iki sorum olacak arkadaşlar.

1 - 250-300 litrelik bir tank alacağım.Beslenecek tür şimdilik eşimin isteği doğrultusunda -ki izin o şartla alınabildi- Sarı Prenses ve Maskeli Bricardi veya Iceman.Balıklar Antalya da bir satıcıdan,direk ithalattan F0 olarak alınacak.Yani tür olarak dayanıklı balıklar olsalar da F0 da biraz sıkıntı yaşanma ihtimali de yok değil.Ama maksat türlerinin güzel örneklerine sahip olmaksa buna katlanacağız.

Şimdi bu tanka filtre olarak Atman HF-800 düşünüyorum.Daha evvel kullandığım Atman HF-400 kullandım.Biraz modifiye ettikten sonra çok iş yaptı.Yani inanılmaz bir temizleme gücü vardı.Bundan dolayı HF-800 ün de iş yapacağını düşünüyorum.İçine elyaf ve zeolit ve biyo sünger koymak yeterli olur diye düşünüyorum? Canlı yükü en fazla 8 balık olacak.Bu konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum?Sump yapma,kullanma gibi bir durumum yok şimdilik.O kadar teferruatlı işe başlarsam yine tepkiler alırım.İlk etap bana evde sıkıntı yaratmayacak olması dolayısıyla şelale filtre de karar kıldım.Dış filtre ise debi sorunları ve temizliği daha fazla uğraş gerektirmesinden düşünmedim.Debi sorunu yaşanmayanların da fiyatları uçukken şimdi dövizin yükselmesi sebebiyle daha da uçuk rakamlara geldi.

2 - Tank olarak 100x50x50 veya 100x50x60 ebatında düşünüyorum.Ancak sehpanın genişliği 40cm.Buna göre 60cm.en biraz sıkıntı olabilir belki?Bu konu hakkında da düşüncelerinizi rica edecektim.

Şimdiden teşekkür ederim.

2. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Arkadaşlar,şelale filtre konusunda fikri olan paylaşırsa memnun olurum.Ürünü satın alacağım ama herhangi bir hata yapmamak adına yorum ve tavsiyelerinize ihtiyacım var.

3. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Arkadaşlar tank ebatını 100x50x60 yapmaya karar verdim.Toplamda 300 litre olmuş olacak.Buna göre Atman HF-800 yeterli gelir mi diye sorumu güncelleyeyim.Saatte 850 litre su devirdaim yapiyor.Tankın yan kenarını konuşlandırıp hem su içi akıntıyı sağlayacağım hem de atıkların toplanmasını kolaylaştırmış olacağım.Gerekli olması durumunda küçük bir dalga motoru ile de destekleyebilirim.Canlı yükü olarak 1 erkek - 1 dişi cüce vatoz,1 erkek - 3 dişi Brichardi düşünüyorum.Brichardi bulamayacak olursam da eşimin isteği doğrultusunda 1 erkek - 3 dişi oranında sarı prenses ve yunus besleyeceğim şimdilik.

Yazıyı okuyan varsa lütfen cevap verebilir mi? Sipariş verme aşamasındayım ve gerçekten de görüşlerinize ihtiyacım var.Okuyan ve bilgisi olan lütfen cevap versin.

4. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Günceldir...

GT-N7100 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat
    Konuya bakan 48 kişi içerisinde yardımcı olup bilgi verebilecek kimseler yokmu acaba?

Sayfayı Paylaş