1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Şelale Filtrenin Yavruları Çekmesini Engellemek

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde moquzhan tarafından 24 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA
    Selamun Aleyküm,

Beyler forumda açtığım başka bir konuda şelale fitre, dış filtre gibi filtrasyon malzemelerinin yavruları çekmemesi için emiş borusuna bayan çorabı sarmamı söyledir. Fakat ben sardığımda emiş borusu çok çabuk tıkanıyor (pislikden, yemlerden vs) ve çok gürültülü bir ses çıkarıyor. (suyu çekemediği için) bunun için alternatif bi yöntemi olan var mı ? Hem Yavruları Çekmeyecek, Hem pislikleri yem artıklarını çekip sağlıklı bir filtrasyon yapabilecek bir aparat ?

Teşekkürler.

2. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Cevap: Şelale Filtre Yavruları Çekmesini Engellemek Hakkında. [Soru]

Oğuzhan Pipo filitrelerde kullanılan süngerlerden aynı şekilde takıp kullanabilirsin.Ama onuda belli dönemlerde temizlemen lazım.Diğer türlü başka bir şey aklıma gelmiyor.

3. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Hocam Peki onda da tıkanma gibi bi olay gerçekleşmez mi ?

4. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Belli aralıklarda muhakkak Filitrenin çekimi azalacaktır.Filitreyi temizlediğinde süngeride aynı sıklıkla temizlersen sorun olmaz.

Biz bile Dış filitre kullanıyor olsakta belli dönemlerde detaylı temizlik yapıyoruz.:)

5. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Yok öyle demek istemedim, ben tabikide temizliğini yapıyorum emiş borularının temizliği vs. Fakat bayan çorabı taktığımda 5dk içerinde pisliklerden veya yem atıklarından tıkanarak çok gürültülü bi ses çıkartmakda. Dediğinizi uygulayacam inşallah sorun olmaz :)

6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Oğuzhan emiş borusuna geniş gözenekli sünger kullanarak tıkama süresini maximum süreye çıkartırsın ama yinede 2-3 günde bir temizlemek debi açısından iyidir.

7. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Debi sıkıntım yok, 35lt akvaryumumda atman hf-600 şelale filtre kullanıyorum. 100-120lt civarını rahat temizler diye öğrendim. (araştırmalardan)

8. methapor

methapor

İsim:
    Polat
    Cevap: Şelale Filtrenin Yavruları Çekmesini Engellemek

Size pipo filtre önerebilirim hava motorunuz varsa eğer,o yavrular yüzme yetisini kazana kadar biraz iş görür aşağıdaki gibi bir filtre (pipo) uygun olur.Ayrıca pipo filtrelerde çok pahalı değillerdir, 5-20 tl arası genelde değişirler.

Saygılar...

9. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

Hocam pipo filtre almaksıkıntı değil sadece tereddüt etme durumum ; 35lt akvaryum selalefiltre bile pislikleri çok iyi temizleyemiyor bu yüzden pipo filtre hiç temizleyemez diye düşüyorum o yüzden.

filtrenin emiş ucuna sünger bağladım su çok çok az geldi yani debi çok fena derecede düştü, kadın corabı taktım yem artıkları yada pislikler ile tıkanınca suyu çekemediğinden çok fena ses çıkarttı. En son sineklik kaldı onuda en kısa sürede temin edip deniyeceğim.

Teşşekürler

10. methapor

methapor

İsim:
    Polat

Bir seçenek daha var o kısmı ayırabilirsin tülle falan bir düşünce sadece....

11. moquzhan

moquzhan

İsim:
    Oğuzhan KAYA

akvary 50*20*35(35lt) küçük yani ayırınca diğer anaçlara da yer kalmaz diye birde bitki bulamadım koca erzurumda mecburen rafya kullnacağım oda bayaa bi yer küçülterecek

12. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

sayın oğuz bey

Sorunlarınızı anladığım kadarıyla açıklığa kavuşturmak isterim. Şelale filitre bana kalırsa 35lt bi akvaryum için gereksiz izi temizlemesi için almışsınız fakat yavru çekior anladığım kadarıyla ve çoraplada tıkanıyor. İlk olarak eğer filitreyi artık yemler tıkıyorsa yem atarken kapatın yem tamamen bitince geri açın derim ve eğer yemleme sırasında yem yere düşüyorsa ya fazla veriyorsunuz yada hızlı veriyorsunuz. Pipo filitrede temizlemez die endişe ediyorsunuz sanırın. Bencede öyle bana kalırsa normal çok büyük olmayanındn bir iç filitre alın sizinliyle aynı boyutlarda bir yawru akvaryumum var 6-10watlık bir iç filitre yeterli olucaktım mümkünse akıntıyı dağıtıcak ön tarafına plastık veya gür canlı bir bitki yerleştirin hem işletme masrafı hemde yawruları çekiş gücü çok azdır iç filitrelerim ama illa şelale kullanıcam derseniz. Birazdaha pahalı ve zahemtli iş olarak şelaleyi taban filitresine çevirebilirsiniz. Fakat kurulum yaparken balıkları 2-3saat akvaryum dışında muhafaza edicek yerlere ihtiyacınız olucak kısaca biraz uğraştırıcı olur. Bence 10-15tllik 6-10 wat arası bir iç filitre işinizi görür şelale kadar iyi temizler fakat suyu geniş yerden aldığı için çekiş gücü az olur ve yavruları çekmez.

Yardımcı olduysam ne mutlu..

Sayfayı Paylaş