1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Şimdi Ne Yapmam Gerek ?

Başlığı 'Tatlı Su Üretme ve Yetiştirme' kategorisinde fth-94 tarafından 16 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Biliyorsunuz sp ağzına yumurta aldı :)
    Şimdi ne yapcağım konularımda düzgün bir cevap öne çıkmadı.

1-) 15 lt bir akvaryumu, anaç sp bulunduğu akvaryumun suyula doldursam anaç balığıda buraya alsam yumurtaları atarmı ?
    2-) Ayıraç yaptım onumu kullanayım ?
    3-) Kaçıncı günde bu işlemlerden birini gerçekleştirmeliyim ?

Ama yumurtaları atmasın yeterki :) Benim ilk defa cichlidlerden yavru alımım olcak :)

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Şimdi Ne Yapmam Gerek ?

Merhabalar Fatih, sarı prensesim yumurtalarını atar diye hiç endişe etme. Yumurtalarına en sadık balıklardan birisidir sarı prensesler. Fatih balık yavrularını doğal bir şekilde kendisi bıraksın istiyorsan balığı ayırmak doğru bir davranış. Ancak 15 litre biraz az. 15 litreli akvaryumu balığın insanları görerek korkmayacağı bir yere koy ve içine küçük mağara yapabilecek bir tas tabak vs gibi birşey koy. Yada kaya gibi birşey yap. Isıyı 28 dereceye sabitle diyeceğim ama okadar ufak akvaryumda ısıtıcı ile ısıyı sabitlemen imkansız. Balığı haşlama riski çok fazla. Bunun yerine akvaryumu sobaya,kalorifer peteğinin yanına artık nasıl ısınıyorsanız onun yakınına bir yere koy.İlk bir haftadan sonra yemi tane olarak akvaryuma at. Nadirende olsa ağzı dolu balıklar yem yer. Baktınki attığın yemi yemiyorsa sorun yok. Ama yemi yiyorsa tane olarak yem ver. 2 haftadan sonra iş biraz zorlaşıyor. İyice halsiz kalan ve acıkan balık bu süreçten sonra hayatta kalabilmek için günde birer ikişer yavrularını yemeye başlar. Bir balık 30 yavru verirken 3-5 yavru vermesinin nedenide budur zaten.Sarı prenseslerim kuluçka süresi normalde yaklaşık iki haftadır. Bu süreç eğer baktınki 20 güne çıktı ve balık hala yavrularını bırakmıyorsa bulunduğu ortamda stres altında demektir ve bu süreçten sonra artık yapılacak birşey kalmıyor tutup kusturman gerekli balığın sağlığını bozmamak için.

Uzun lafın kısası 15 litrede işin çok zor. Yerinde olsam akvaryumu 4/1 ni ortadan camla bölerim ve balığı orda bırakırdım. Oda olmazsa akvaryumuda bölemiyorsan balığı hiç ayırma 2 hafta sonra yakala ve kustur.(Gene beni topa tutacaklar :D )

Nasıl kusturacağımı bilmiyorum abi diye hiç sorma. Forumda kusturmayla ilgili bir sürü konu var. burda:gif

Sevgiler.

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Şimdi Ne Yapmam Gerek ?

Isıtıcı var 100w ama haşlar diyorsun :( O zaman en iyisi akvaryumu bölmek. Kaloriferin yanına koysam ısınmaz.

Kusturma konusuna gelirsek. Videolarını izledim abi. Zor birşey yok gibime geliyor. Balığı tutyorsun yavaşça yanaklarına bastırıyorsun oda sanırım gıdıklanıyormuş ve yavrularını bırakıyormuş. Bunu yapabilirim. Kusturma başlığında yalnız kalmışsın :) Ama bende senin yanındayım. Doğal olsun diyorlar. Ama akvaryumda kayalardan başka doğal olan ne var ? Kumuydu-filtresiydi-ısıtıcısıydı derken hepsi doğallığı bozuyor. Ama büyük ihtimalle ayıracağım ben kendi atsın yavrularını.

Peki balığı ne zaman ayırlmayım ? Bende ayırmayı erkek balık rahatsız edip dişi yumurtaları atarsa diye istiyorum. Yoksa hiç ellemem yakalar kustururum. :basardim:

Sayfayı Paylaş