1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Şimdi Sıra Tuzlu Suda Bunada El Atın Bakalım :)

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Kurulumu Forum' kategorisinde fth-94 tarafından 13 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Bismillahirrahmanirrahim diyip konumuzu açalım...

Portalda Üstadların sayesinde defalarca tuzlu su akvaryumu kuruldu. Şimdi sıra benimkinde. Tuzcular hedi bir el atında şunuda tamamlayalım ;)

Kurulumunu yapıcak olduğumuz tank;

Boyutları; 60*23-35*40h bombeli

Sump; arkasına yapmayı düşünüyorum. 60*10*40h şeklinde planlıyorum. Kaç bölmeli derseniz farketmez. İşlemler yavaş ve titizlikle gerçekleştirilecek.

Suyu Bakırköy sahilinden almam mümkünmü ? Fakat ps kullanılmayacak.

2. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Hadi bakalım Fatih. Sonucu göremem belki ama güzel birşey olacaktır... Ps kullanmam diyorsun ama günümüz dıy ps günüdür. Sende yaparsın birşeyler...

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Ps maliyeti beni aşıyor abi :) Belki çooook ileride olabilir.

4. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Sumpın içine koy o zaman mosları Fatih bunuda biz söylemeyelim yani... :D :F

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fatih açıkcası Marmara doğal suyu ile akvaryum kuararken pek riske girmemeye çalışıyorum. Bu akvaryumu hayal ettim senin hevesinde kırılmasın diye belli bir canlı yükü için sana moral vermeye çalışacağım.

Öncelikle mercan kumu, canlı kaya, akıntı motoru, florasanların değişmesi, şelale filtre, tuz için maliyet durumun nedir. Sudan ziyade masraf olacak ana ekipmanlar var.

Bu avaryumun arkasına sump sistemi yapmayı düşünüyorsun sanırım. Arka camın üst kısmından 4 cm derinliğinde 20 cm genişliğinde bir parçayı kestirebilir misin ?

fth-94 bunu beğendi.
  6. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Çok fazla canlı olmayacak zaten abi. Düğme polipleri ve xenia uygun olursa hoşuma gittiler. Marmara suyuyla ps siz kuararsan süre uzar dedin abi. Uzasın. Yavaş yavaş kuracağız zaten. Akvaryumda evreyi başlatmam için gerekli olan ana malzemeleri yavaş yavaş alıp evreyi başlatalım. Acelemiz yok. Tek tek 2 haftada 1-2 parça alsam 2 aya kurarız herhalde.

Bitkilide durumlar iyiye gidiyor oradan maddi destek çıkarmaya çalışacağım.

Kaç kg mercan kumu almam gerekli ? Canlı kaya işi florasan,akıntı motoru, şelale filtre ve tuzdan sonra gelsin. Ya bu tuz çooook pahalı abi :F Denizden su alsam buharlaştırsam o tuzu kullansam :F :F :F Alternatif :)

Abi akvaryumun arka camı çatlak çift camlı onu tek camlı yaptıracağım. Dilediğimiz boyutta kestirmemiz mümkün.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    15 kg al bence kum. Tuz almak istemiyorsan eğer akvaryumu kurduktan sonra buharlaşan suyu yerine tuz yoğunluğunu yükseltene kadar denizden su alarak tamamlaman gerek. Normalde buğarlaşan su yerine tatlı su ilave edilir.

Fakat tuz alman iyi olur bu sayede element yapısını daha kararlı yapabilirsin. Gideceği sanırım 1-2 kg tuzdur yoğunluğu yükseltmek için. 20 lira aşağı yukarı.

Cam kesimi aşağıdaki gibi.

8. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Anladım abi sırayla gerekenleri yazışalım. Zaten hemen bugün yarın almayacağım. Konu kararlaştırılsın almam gerek malzemeler marka olarak ortaya çıksın o zaman yavaş yavaş başlayacağım. Tuzu alıp almayacağımıza en son karar veririz. Şimdi neler gerekli yazışalım.

Dediğin gibi kestirebilirim fakat yanlış hesap yapmadıysam arka sumpa yaklaşık 5 litre su inecek ? Fakat arka sump 24 lt.

Birde abi. Suyu alıp eve getirsem damacanada dursa zamanı gelince kullansam olmaz dimi ? Taze taze gelmesi gerek ? :)

Birde bazı malzemeler buldum işimize yararlarmı ?

Atman 104 30 TL
    Atman 103 15 TL
    10kg Mercan kırığı 5kg Aragonite karışık 35 TL

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İşini görür Atman 104 veya 103. Damacana içinde su bekler sonuçta bekletirsen ama bu bize uymaz. Arka sumpu dediğim şekilde arka camı keserek monte edebilirsin. Arka sumpun caöı akvaryum seviyesinde yapışacak. Sumptan su basılacak ve fazlası düşük bölümden sumpa dönecek.

Bulduğun kum uygun.

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Fatih bence arka sump yapacağına sana bir öneride bulunmak isterim. Yeni bir fikir olarak gözüme çarptı. Şu dip pompaları var biliyorsun. Dip çekimi yaparken kullandıklarımız. Onu direk akvaryuma sabitlesen ve birazda pompaladıktan sonra o iç basınçtan dolayı hemen gelecektir. Arka camı kestir ona sump yap fazla uğraştırıcı gibi geldi. Senin gibi gelip geçici bir tuzlu suyun tadına bakıyım tuzu yalıyım diyenler için çare olabilir. İç cama sabitle sonra o sumpu kadar indirir. Senin yapman gereken sumptaki suyu kafa motoru ile akvaryuma basman.

11. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Temel abi malzemeler için irtibata geçtim. Ya dediğin sistemi anlayamadım. Akvaryumun arka üstünden 4 cm aşağı 20 cm uzunluğunda bir bölüm kestireceğim. Fakat sump nasıl olmalı ? Tam oalrak anlayamadım.

Doğuş abi senin dediğin sistem ike uğraşmak daha zor bence. 1 kere götürüp kestirirsin olup biter...

12. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çizimde anlatmaya çalıştım. Sumpun ön camı yok kenarlardan ve alttan akvaryum arkasına yapıştırılacak. Gayet basit yöntem.

13. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Sanırsam şöyle. Kafa motoru sumpta değil akvaryumda olucak. Alt kısımdan üst kısma doğru su çıkacak ve akvaryuma boşalacak. Fakat Temel abi kafa motoru sumpta olsa daha iyi olmazmı hem görüntü açısınadn hemde akvaryumda akıntı oluşturmaya yarıdmcı olur. Yanlışmı anladım yoksa ?

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ben kafa motoru akvaryumda olacak diye bir ifade yazmadım zaten Fatih. Çizime bakarsan su akışı ok işaretinde sumpa doğru, senin dediğin gibi olsa su akışı sumptan akvaryuma olmalı. aliye:gif

15. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Pardon ben yanlış görmüşüm abi kusura bakma. Peki sump sistemi nasıl olmalı ve içerisinde neler barındırmalı ?

16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Suyu dışarda karşılayacak şekilde elyaf, kafa motoru, Ps yeterli. Yer kalırsa düşünürüz bir şeyler elbette. Hele buraya kadar gel biitmiş say. Başlamak bitirmenin yarısıdır ve bir işe azimle ve cesaretle başlayanı herkes sever.

17. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Abi neler yapılması gerektiğini sırayıslşa devam edelim. Sonra buradan takip edeilerek gerçekleştirilecek işlemler...

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Takip et buraya kadar işte bence de. Bu noktaya gelirken fotoğraf makinan ile gel yani işlemleri görüntüle ve burdan devam edelim.

19. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Abi bunlrarı hemen yapma imkanım yok. Bakalım atman 103 ile kumu alabilecekmiyim. Fiyatları nasıl bu arada malzemelerin ? Akvaryumu ve sumpı yaptırmada uzun sürer. Biz konuya devam edelim. Yaptırmaya başladığımda resimler gelecek...

20. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Fatih temin edip bu noktaya kadar geldiğinde devam edelim bence. Daha kararlı ve iyi olur. Malzemelerin fiyatları hakkında bilgim yok, araştırırsan arama motorundan daha iyi.

Sayfayı Paylaş