1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Şimdide Karides Sevdası

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde fth-94 tarafından 31 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Hepinize merhaba,

Bu son 1 aydır karideslere merak saldım. Sizlere bir kaç sorum olacak

1-) Akvaryumumun bir kısmını bölmüştüm. Burada ağzı dolu olan sarı prenses bulunuyor. Acaba bunun yanına karides koysam sorun çıkarmı ?
    2-) Karidesler yeni doğan yavrulara zarar verirmi ?
    3-) Karidesler illede bitki isterlermi ?
    4-) Aydınlatmayı fazla açmıyorum. 19.00 24:00 arasında açık kalıyor genelde. Günde 2-3-4-5 saat açık kalıyor.

ZeRo-x7 bunu beğendi.
  2. taygun

taygun Guest

Şimdide Karides Sevdası

İlahi Fatih, zorla sarı prensesin aklını çeleceksin yani. Normalde yerler de ağzı dolu olunca yer mi vallahi ben de bilmiyorum. Ama yumurtalarını tükürür ya da yerse sonra da oturur senin karideslerini yer.

Hatta daha ilerinisi düşünelim. De ki yemedi. Ama bir sabah uyandığında bir bakmışsın ki sarı prensesin yavruları yumurtadan çıkmış. Yani annenin diyeti bitmiş. Ve ortada bir tane karides yok. smiley18.gif

Şimdi hatalı kim olacak burada. Sen mi Sarı Prenses mi dön:gif

3. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Şimdide Karides Sevdası

Eğer öyle birşey olursa hatalı olan ben olurum. Fakat Temel abim kusturmaya ne kadar karşı olsada ben kusturuyorum :) Yani orada 3-4 gün duruyor zaten ağzı dolu olan balık. Ondan sonra eski yerine :)

4. taygun

taygun Guest

Şimdide Karides Sevdası

Anladım. Dediğin gibi olursa Sarı Prensesin karidesleri yememe ihtimali var. Çünkü o sırada analık içgüdüsü ile yem yediği takdirde yumurtalarını da yutacağını biliyor. Ama bu sefer de yavrular palazlanmaya başladıklarında karidesleri rahat bırakmayacaklardır.

Bence karides bakmak istiyorsan ayrı bir tank düşün. Mesela Türker'in bir nano tankı var. Çok da güzel bir tank.

5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Şimdide Karides Sevdası

Anladım abi. Akvaryum kuracak yer yok. Zaten olsa yavrular için kuracağım. Cep mesaj

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Şimdide Karides Sevdası

Fatih kardeşim yanlış anlamanı istemiyorum yazacaklarımdan dolayı benim bile o kadar beslemek istediğim tür varki, saysam herhalde üretimhane açmam lazım, Ama ben kendi isteklerim için aklıma gelen tüm türleri akvaryumun içine koyayım o onu yesin o onu yesin dursun sence doğrumu?Eğer eve başka akvaryum kurma şansın yoksa tek tür üzerinde yoğunlaşman.Hem bilgi ve tecrüben artar tür üzerine hemde formda sarı prenses alamak isteyen bir arkadaş olduğunda tecrübenden dolayı ilk akla sen gelirsin.

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar
    Şimdide Karides Sevdası

Fatih, bence alma yada ayrı bir akvaryum kurucaksın karidesler bitki ister bitkileri severler özellikle Java moss'u tercih ederler ve bu java moss pahalı bir bitki. Sarı prensesinin yanına koyarsan mutlaka yumurtaları kusar ve karidesleri afiyetle yer sonra o kendi yumurtalarını almaz. Bence ayrı bir akvaryum kur bitkili yap. Sarı prensesin yanına atarsan hem spnin yumurtalarını hemde karideslere yazık edersin.

8. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin
    Şimdide Karides Sevdası

Tamer Hocam beğeniniz için çok teşekkürler.

İsmail Hocamında yorumuna katılıyorum. Haddim olmayaraktan ilave olarak akvaryumlarımızda 'doğala en yakın ortam' amacını güderek hareket etmemiz gerektiğinide vurgulamak istiyorum.
    Akvaryumlarda üremiş, bu ortama uyum sağlamış bir çok canlının tolere edebildikleri değerlerin min-max değerleri günümüzde yukarı-aşağı çekilmiş, bu aralıklar genişletilmiş olsada amacımız o canlı için en uygun değerleri ve ortamı sağlamak olmalıdır. Yani bir karides, onun için uygun olmayan bir ortamda hareket etse, yem yese bile bu durum ne onu ne de bizleri mutlu eder, etmemelidirde...

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Şimdide Karides Sevdası

Hepinize teşekkür ediyorum. Bu işi rafa kaldırdım :) Taşınıcağız umarım o evde kurabilirim...

Sayfayı Paylaş